Polski English

Dziewiąty odcinek cyklu „Człowiek 2040”, zatytułowany „Dbam o siebie”, pokazuje, jakie rozwiązania mogą nas wkrótce wspierać w trosce o zdrowie i kondycję. W jaki sposób technologia może poprawić naszą sprawność fizyczną? Czy choroby genetyczne będziemy w przyszłości diagnozować i leczyć jeszcze przed narodzinami? I w jaki sposób połykana tabletka może pozwolić na kontrolowanie stanu naszego organizmu? W najnowszej części serii „Człowiek 2040” analitycy Polityki Insight poruszą takie zagadnienia jak zindywidualizowana terapia medyczna czy rozwój bioniki. Z kolei w podcaście dotyczącym trendów w dbaniu o siebie gościem Andrzeja Bobińskiego, dyrektora zarządzającego Polityki Insight, będzie Daria Abramowicz – psycholog sportowy, który od wielu lat pracuje ze sportowcami, trenerami, organizacjami sportowymi i biznesowymi, jak również rodzicami zawodników w różnym wieku, zarówno w dyscyplinach indywidualnych, jak i zespołowych.



Chiny inicjują program Człowiek 2.0

Władze chińskiej prowincji Hubei zapowiedziały pilotażowy program przewidujący zniesienie ograniczeń w modyfikowaniu materiału genetycznego zarodków ludzkich. 1000 par będzie mogło zdecydować o wybranych cechach zewnętrznych i wewnętrznych dziecka.

Kontrowersyjna liberalizacja jest elementem „części badawczej” kolejnego Narodowego Programu Prodemograficznego (NPP) ogłoszonego przez Komunistyczną Partię Chin (KPC). Celem legislacji jest powstrzymanie zapaści demograficznej i starzenia się społeczeństwa. Zwrot w polityce rodzinnej KPC nastąpił w 2015 r., gdy zdecydowano o odejściu od „polityki jednego dziecka” i dopuszczono posiadanie dwójki, a następnie w 2021 r. - trójki dzieci. Mimo starań władz, obywatele Chin nie decydują się na zakładanie rodzin ze względu konieczność zmiany stylu życia oraz wysokie koszty wychowywania dziecka. Budząca wątpliwości etyczne, możliwość „modyfikacji” przyszłego potomstwa wraz z programem wsparcia finansowego „od kołyski po dorosłość” ma zmienić to nastawienie.

Modyfikowanie genów ludzkich zarodków, które pozwala wyeliminować nieuleczalne choroby, jest praktyką powszechną od kilkunastu lat. W wielu krajach nie cichną jednak kontrowersje związane z wyznaczaniem i przesuwaniem granic dopuszczalnych zmian. Kwestie te są różnie regulowane, ale dotychczas żaden kraj nie zdecydował się na zalegalizowanie dostosowywania cech płodu do życzeń rodziców. Tego typu proceder był domeną podziemnego świata nielegalnych klinik, w których daleko idące modyfikacje genowe były powszechną, choć zarezerwowaną wyłącznie dla najbogatszych, praktyką. 

To nie jedyne szokujące rozwiązanie przewidziane w NPP. W przypadku niedostatecznej poprawy współczynnika dzietności naturalnymi metodami, w perspektywie pięciu lat rząd chiński przewiduje przeprowadzenie pilotażowego programu tworzenia dzieci w sztucznych łonach, z wykorzystaniem posiadanego przez rządowe agendy badawcze materiału genetycznego. Ta udoskonalana wciąż technologia, która zastąpiła inkubatory, obecnie umożliwia przeżycie nawet kilkunastodniowym wcześniakom. Wkrótce ma pozwolić na rozwój płodu już od momentu sztucznego zapłodnienia w probówce. 

Apteki „Twoje zdrów.co” zamykają ostatni punkt stacjonarny

Placówka w Bielawie będzie otwarta do końca roku. Decyzja jest naturalną konsekwencją zmian w nawykach zakupowych Polek i Polaków oraz zmian w systemie ochrony zdrowia.

Na przestrzeni ostatnich 15 lat sprzedaż w stacjonarnych aptekach wciąż spadała i zatrzymała się na poziomie 5-10 proc. W przypadku rynku leków nie istnieje jednak czynnik, który dał drugie życie części sklepów i galerii handlowych – konsument nie ma potrzeby wypróbowania produktu, obejrzenia i fizycznego kontaktu z nim. Sklepy odzieżowe mogły przekształcić się w „showroomy”, a tradycyjne apteki traciły na znaczeniu. W ostatnich latach placówki pełniły głównie funkcję pick-up store’ów, w których pacjenci odbierali zamówione leki. Wraz z udoskonaleniem rozwiązań logistycznych, odpowiadających na problem ostatniej mili i zapewnieniem odpowiednich warunków przewozu i przechowywania medykamentów (autonomiczne drony bądź pojazdy z funkcją chłodzenia), również ten aspekt stracił na znaczeniu. 

O losie tradycyjnych aptek przesądził również rozwój technologii lekowych i medycznych, który przyspieszył na przestrzeni ostatnich lat. Dostępne na półce leki o jednej określonej dawce i formie (np. pigułki) straciły rację bytu. Dzięki danym zbieranym i analizowanym na bieżąco przez algorytmy i aplikacje medyczne, możliwe jest opracowywanie zindywidualizowanych medykamentów, których skład i struktura najlepiej odpowiedzą na biologiczne potrzeby lub niedobory konkretnego organizmu. Cały proces, od diagnozy, poprzez zamówienie i dostawę, aż do momentu przyjęcia leku przez pacjenta, odbywa się zazwyczaj bez zaangażowania człowieka.

Wygaszanie aptek jest też uzupełnieniem postępujących zmian w ochronie zdrowia. Dzięki nanotechnologiom i miniaturyzacji urządzeń medycznych coraz więcej zabiegów i świadczeń leczniczych odbywa się w domach. Do szpitali trafiają wyłącznie najtrudniejsze przypadki, których niestandardowe leczenie wymaga zaangażowania lekarza-człowieka. Pozostali, w zaciszu domowym, korzystają z leków i urządzeń analizujących stan zdrowia, które zamawia dla nich wirtualny asystentów zdrowia. Inteligentne pigułki połykane przez pacjentów na żywo przekazują informacje i dane z ludzkiego organizmu: od stężeń gazów i potencjalnie niebezpiecznych substancji po obraz z mikrokamer pozwalający lepiej diagnozować nieprawidłowe funkcjonowanie serca, żołądka czy innych organów. Nano-roboty to z kolei mikrourządzenia wspierające punktowe i precyzyjne operacje zarówno na zewnątrz (np. siatkówka oka), jak i wewnątrz organizmu.

Rezygnacja ze stacjonarnych aptek to decyzja, która będzie miała negatywne skutki dla części społeczeństwa. Najbardziej ucierpią mieszkańcy terenów wiejskich i małych miast. Zamieszkujący je zazwyczaj starsi ludzie już teraz nie mają dostępu do najwyższego poziomu służby zdrowia, a czasem nawet do podstawowych świadczeń medycznych. To właśnie dla nich stacjonarna apteka była ostatnim miejscem, gdzie mogli zakupić niezbędne leki i skonsultować „na żywo” z lekarzem lub farmaceutą swoje dolegliwości.

Bioniczni sportowcy wystartują na igrzyskach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o dopuszczeniu do udziału sportowców wykorzystujących m.in. protezy bioniczne. Podczas imprezy w New Delhi w 2044 r. zachowany zostanie podział między sportowców tradycyjnych i bionicznych.

Decyzja MKOL-u jest kolejnym krokiem, który ma przywrócić popularność igrzysk olimpijskich. Dotychczasowe działania, czyli wprowadzanie do programu dyscyplin bliższych młodemu odbiorcy (m.in. skateboarding i breakdance w latach 20.) czy też dopuszczenie kilku dyscyplinach e-sportowych, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Igrzyska olimpijskie czy też szerzej tradycyjne widowiska sportowe od kilku lat przyciągają mniejszą publiczność niż ligi i mitingi organizowane przez prywatne podmioty, a w których startują sportowcy bioniczni. Ich pojedynki, dostępne online w systemach pay-per-view, są bardziej widowiskowe, a sami zawodnicy osiągają lepsze rezultaty od tradycyjnych sportowców.

Konsekwencją decyzji MKOL będzie zapewne całkowite odejście od organizowania Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Rozwój bioniki sprawił, że osoby z niepełnosprawnościami i po wypadkach mają możliwość odzyskania pełnej sprawności we własnych narządach albo zastąpienia ich protezami bionicznymi kontrolowanymi bezpośrednio przez mózg dzięki technologiom BCI (brain-computer interfaces). W drugim przypadku osiągane przez nich rezultaty zaczęły nawet przewyższać osiągi tradycyjnych sportowców.

MKOL musi jeszcze doprecyzować zakres dozwolonych modyfikacji organizmu. Z pewnością dopuszczone zostaną protezy bioniczne, większych kontrowersji nie wzbudzają też egzo-szkielety czyli zewnętrzne urządzenia obejmujące całe ciało lub wybraną część (np. nogi). Wątpliwości, ze względów bezpieczeństwa, mogą dotyczyć modyfikowania gałek ocznych (w przypadku dyscyplin strzeleckich) oraz narządów oddychania (w pływaniu).

Niewątpliwie wyzwaniem dla komitetu olimpijskiego będzie zapewnienie bezpieczeństwa rywalizacji. Większość technologii, które zostaną dopuszczone od 2044 r. powstała pierwotnie na użytek militarny – umożliwiła stworzenie „super-żołnierzy” wspomaganych i modyfikowanych technologicznie rekrutów wykorzystywanych w wojnach, ale również pomagających walczyć z negatywnymi skutkami katastrofy klimatycznej. Ekstremalne osiągi bionicznych sportowców (np. prędkość biegu, wysokość skoku czy siła uderzenia) niosą ze sobą wyższe ryzyko urazów czy nawet śmierci. Zdaniem krytyków MKOL „igrzyska olimpijskie zamienią się w „igrzyska śmierci” (to nawiązanie do dystopijnego cyklu powieści Susan Collins z początku XXI w.). MKOL dopuszczając sportowców bionicznych zupełnie nie odniósł się też do etycznego aspektu problemu – wymiany narządów na bioniczne przez osoby w pełni zdrowe. A takie działania z pewnością będzie podejmować większość tradycyjnych sportowców, którzy chcąc liczyć się w walce o medale.

Punkt zwrotny

Jednym z przejawów zmiany sposobu, w jaki Polki i Polacy dbają o siebie, będzie upowszechnienie umawiania wizyt lekarskich przez internet. O punkcie zwrotnym powiemy, gdy na taką formę będzie się decydowała połowa obywateli. Wraz z cyfryzacją ochrony zdrowia algorytmy pomogą łatwiej i szybciej uzyskać termin wizyty – sprawdzą bowiem dostępność we wszystkich placówkach medycznych w okolicy podpiętych pod jedną sieć teleinformatyczną. Upowszechnienie platform do elektronicznej obsługi pacjentów sprawi, że sprawdzanie w internecie historii choroby, wyników badań czy pobranie zwolnienia albo e-recepty poprzez aplikację i jej zrealizowanie w cyfrowej aptece będzie wykorzystywane przez większość mieszkańców Polski, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. 

Za tymi najszybciej następującymi zmianami podąży rewolucja w diagnostyce i kontakcie z lekarzem. Zaawansowane e-porady połączą doświadczenie lekarza z realizowaną przez AI analityką zbiorów big data oraz precyzyjnymi pomiarami organizmu wykonywanymi przez mikrourządzenia i produkty typu wereables 24 godziny na dobę. Dzięki temu bez wizyty w przychodni mieszkańcy Polski uzyskają możliwie najlepszą rekomendację leczenia. Zmiany obejmą wszystkie typy porad medycznych, ale największy pozytywny wpływ będą miały tam, gdzie potrzeba regularnego badania stanu pacjenta i kontaktu z nim – od onkologii przez nefrologię po psychiatrię.

***

Przypominamy, że nasz serwis jest intelektualnym ćwiczeniem i opisane w nim sytuacje nie muszą się wydarzyć. Choć opieramy się na wiedzy i przewidywaniach poważnych instytucji, wykorzystujemy naukowe raporty i nasze analityczne doświadczenie, to nie wiemy, jak świat będzie wyglądał za 20 lat. Serwis nie ma charakteru informacyjnego i nie podejmujcie żadnych decyzji na podstawie historii w nim opisanych.

W ostatnich latach największe kontrowersje w terapiach modyfikacji DNA związane były z technologią CRISPR/Cas9. Umożliwia ona punktowe usunięcie fragmentu nici DNA, a następnie samo-naprawienie fragmentu przez organizm albo wstawienie w jego miejsce nowego genomu. Pierwsza para ludzkich bliźniąt ze zmodyfikowanym genami miała urodzić się w listopadzie 2018 r. Program wzbudził liczne kontrowersje, bo choć daje szanse na „edytowanie” niepożądanych sekwencji genomu powodujących m.in. choroby dziedziczne, to jednocześnie umożliwia inne, niezwiązane z zagrożeniem zdrowia i życia modyfikacje.

Czytaj więcej:
Cyranoski, D. (2019) The CRISPR-baby scandal: what’s next for human gene-editing
Check Hayden, E. (2016) Should you edit your children’s genes?

Z modyfikowaniem genów, ale również badaniami genetycznymi wiążą się liczne kwestie, które będą wyzwaniem dla krajowych i ponadnarodowych prawodawców. W lipcu 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport zawierający rekomendacje w temacie modyfikacji ludzkiego genomu. Wyzwaniem będą nie tylko kwestie zakresu i procedur zmian w DNA zarodków, ale również bezpieczeństwo danych zdobywanych w wyniku sekwencjonowania ludzkiego genomu. Informacje te mają charakter niezwykle wrażliwy – w niepowołanych rękach mogłyby stanowić zagrożenie dla jednostki albo osób posiadających specyficzną cechę genomu. Jednym z ryzyk jest tworzenie celowanej broni biologicznej, która atakowałaby grupy ze względu na posiadaną przez nich cechę genetyczną, np. pochodzenie etniczne. Tymczasem jak wynika z raportu Najwyżej Izby Kontroli z 2018 r., w Polsce, nie tylko nie chroni się dostatecznie informacji związanych z badaniami genetycznymi, ale brak jest jakichkolwiek ram prawnych w tym zakresie.

Czytaj więcej:
WTO (2021) Human genome editing: recommendations
Knapton, S. (2019) World must prepare for biological weapons that target ethnic groups based on genetics, says Cambridge University
NIK (2018) Zatrważające ustalenia NIK w sprawie badań genetycznych

Prace nad sztucznym łonem (artificial womb) trwają od dłuższego czasu. Dotychczas, spośród ssaków, naukowcom udawało się przez kilka tygodni utrzymać przy życiu i rozwijać embriony myszy oraz płody owiec. U ludzi, najmłodszy wcześniak, urodzony w Korei Południowej, który przeżył dzięki wysiłkom lekarzy oraz wsparciu inkubatorów liczył 25 tygodni i 5 dni. Choć oznacza to, że droga do rozwoju dziecka od zarodka po „narodziny” w pełni poza organizmem matki wciąż pozostaje długa, to naukowcy nie poprzestają w staraniach, a temat stanowi pole do rozważań również na gruncie etycznym.

Czytaj więcej:
Becker, R. (2017) An artificial womb successfully grew baby sheep — and humans could be next

Technologia umożliwi wdrożenie zasad medycyny, która jest przewidująca, prewencyjna, personalizowana oraz partycypacyjna (P4 medicine). Także tanie i szybkie sekwencjonowanie DNA pacjentów otworzy drogę do personalizowanych leków.

Czytaj więcej:
Ho, D. et al. (2021) Enabling Technologies for Personalized and Precision Medicine.
Lesko, L. J. (2007) Personalized Medicine: Elusive Dream or Imminent Reality?.
Bo Yang, Y. (2019) The role of genetics in medicine: A future of precision medicine

Nanotechnologie pozwalają na tworzenie struktur na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Komisja Europejska określa mianem nanomateriałów te, które mają rozmiar 1-100 nm. Dla porównania, średnica ludzkiego włosa to ok. 50 tys. nm.

Nanotechnologiczne „inteligentne pigułki” to bardzo mała elektronika w formie tabletki farmaceutycznej, która pozwala na wykrywanie, mapowanie oraz dostarczanie leków. Istnieje wiele prototypowych inteligentnych pigułek, lecz żadna z nich nie jest jeszcze szeroko używana. PillCam to kapsułka zawierająca miniaturową kamerę. „Atmo Gas Capsule” pozwala na mierzenie poziomu tlenu, dwutlenku węgla oraz szkodliwych substancji w organizmie. MIT pracuje nad pigułką, która przyczepi się do ściany jelita cienkiego, gdzie będzie monitorować wskaźniki witalne oraz dawkować insulinę zgodnie z potrzebami organizmu.

Czytaj więcej:
Autonomy (2021) Going Public: Iceland's Journey to a Shorter Working Week.
Espinoza, M. (2019) The PillCam goes on a fantastic voyage to help diagnose GI bleeding
Haridy, R. (2018) Gas-sensing smart capsule expected as soon as 2022
Trafton, A. (2019) New capsule can orally deliver drugs that usually have to be injected

Bionika i szeroko rozumiane modyfikacje ludzkiego ciała oraz jego powiązanie z nowoczesnymi technologiami to obszar, który będzie szybko rozwijany w nadchodzących latach. Bioniczne protezy kontrolowane bezpośrednio przez mózg dzięki technologiom BCI (brain-computer interface) znajdą przede wszystkim zastosowanie w medycynie – sprawią, że osoby z niepełnosprawnościami i po wypadkach będą miały możliwość odzyskania sprawności we własnych narządach lub zastąpienia ich sztucznym odpowiednikiem bez ograniczenia zdolności manualno-poznawczych. Wątpliwości etyczne pojawią się w momencie, gdy „sztuczne” odpowiedniki zaczną górować nad możliwościami ludzkiego organizmu.

Czytaj więcej:
Tracinski, R. (2017) The Future of Human Augmentation and Performance Enhancement

Wątpliwości i dyskusje na temat przewagi sztucznych kończyn nad naturalnymi miały już miejsce przy okazji historycznego występu Oscara Pistoriusa podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.. Biegacz z RPA występował w karbonowych protezach na obu nogach. Zdaniem części opinii publicznej i naukowców powodowało to niedozwoloną przewagę nad konkurencją. Ze względu na te wątpliwości do rywalizacji w skoku w dal na igrzyskach w Rio w 2016 r. nie został dopuszczony paraolimpijczyk Markus Rehm (również używa karbonowych protez).

Czytaj więcej:
Greenemeier, L. (2016) Blade Runners: Do High-Tech Prostheses Give Runners an Unfair Advantage?
Berkes, H. (2012) Studying Oscar Pistorius: Does The 'Blade Runner' Have An Advantage?

Większość rozwiązań bionicznych, szczególnie tych, których celem będzie przewyższanie osiągów ludzkiego organizmu, a nie jedynie zmniejszanie uszczerbku na zdrowiu, powstanie na użytek militarny. Znane z filmów science-fiction egzo-szkielety czy inne rozwiązania na pograniczu człowieka i maszyny już zaczynają być testowane, a w perspektywie kilkunastu lat mogą znaleźć się na wyposażeniu współczesnych armii. W ostatnich latach głośno było o decyzji francuskich sił zbrojnych, która dopuściła możliwość „bionicznego” udoskonalania swoich żołnierzy. Nie ulega wątpliwości, że w celu utrzymania przewagi militarnej przed takim krokiem nie cofną się również inne armie.

Czytaj więcej:
Mizokami, K. (2020) Welp, France Just Signed Off on Cyborg Soldiers
Guy, J. (2020) French army gets ethical go-ahead for bionic soldiers

Audyt stanowi kolejny z obszarów działalności przedsiębiorstw, który w dużej mierze wykorzystuje zdobycze technologiczne i rozwiązania AI. Narzędzia machine learningowe i algorytmy zastępują ludzi w żmudnych czynnościach związanych z analizowaniem i tworzeniem dokumentacji, sprawdzaniem, strukturyzowaniem i porównywaniem dużych zbiorów danych czy oceną sytuacji firm i szacowaniem ryzyka. Z czasem znaczenie algorytmów będzie z pewnością rosło, a jednocześnie rola ludzkiego audytora będzie marginalizowana bądź zupełnie zbędna.

Czytaj więcej:
Dilmegani, C. (2021) AI Audit in 2021: Guide to faster and more accurate audits
Boillet, J. (2018) How artificial intelligence will transform the audit
Shapiro, D. (2020) Artificial Intelligence for Internal Audit and Risk Management