Sprzęt do małej firmy – co warto kupić na fakturę?

Prowadzisz niewielki biznes? Nawet w jego przypadku niezbędne są różne sprzęty elektroniczne. Przykładem jest telefon. Z naszego poradnika dowiesz się, co można wziąć na fakturę i na co trzeba zwrócić uwagę, gdy chcesz ją otrzymać.
SPIS TREŚCI
- Co daje faktura na firmę?
- Co można brać na fakturę na firmę?
- Co powinno być na fakturze?
- Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz wziąć fakturę na firmę?
- FAQ
Co daje faktura na firmę?
Warto wiedzieć, co można brać na fakturę podczas prowadzenia małej firmy, gdyż taki dokument pozwoli odliczyć od przychodu wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dotyczy to na przykład zakupu elektroniki. W ten sposób zmniejszysz podstawę opodatkowania, czego efektem będzie niższa należność na rzecz urzędu skarbowego.
Czytaj więcej na ten temat: Czy telefon można wliczyć w koszty działalności gospodarczej?
W odniesieniu do tego, co daje faktura na firmę, ważne jest też to, że po jej otrzymaniu będziesz mógł ubiegać się o uprawnienia wynikające z rękojmi czy gwarancji. Rękojmia dotyczy wad prawnych lub użytkowych, które istniały w momencie sprzedaży danego sprzętu. Ma charakter obowiązkowy i zwykle trwa 2 lata. Z kolei gwarancja to dobrowolne zobowiązanie producenta czy sprzedawcy do naprawy zepsutego sprzętu w określonym terminie od nabycia towaru. Termin ten zwykle wynosi 1 rok, choć może być przedłużony do 2, a nawet więcej lat.
Pamiętaj, że w świetle polskiego prawa faktura nie jest wymagana podczas składania reklamacji z tytułu rękojmi czy gwarancji. Zamiast niej możesz przedstawić na przykład kartę gwarancyjną. Mimo tego warto przechowywać oryginały faktur, gdyż mogą one usprawnić procedurę reklamacyjną.
Co można brać na fakturę na firmę?
Na małą firmę można kupić każdy przedmiot, który ma związek z prowadzoną działalnością i służy do osiągnięcia przychodów. Jego nabycie powinno zostać poświadczone odpowiednim dokumentem, a więc fakturą. W zasadzie w każdej firmie niezbędny jest nowoczesny smartfon, który pozwoli:
- kontaktować się z klientami, pracownikami czy partnerami biznesowymi;
- realizować różne usługi, w tym z zakresu e-commerce;
- zamawiać w sklepach elektronicznych produkty niezbędne podczas prowadzenia działalności;
- pozyskiwać informacje przydatne dla firmy, na przykład te dotyczące konkurencji na rynku.
Do smartfona warto dokupić abonament telefoniczny dla firmy. W T-Mobile możesz wybierać spośród różnych planów. W każdym z nich do dyspozycji masz nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz szybki i niezawodny internet mobilny.
Co można wziąć na fakturę poza telefonem? Dotyczy to też komputera. Podczas prowadzenia działalności stacjonarnej przyda się tradycyjny sprzęt, jednak gdy sporo podróżujesz, bo na przykład prowadzisz sprzedaż terenową, lepszym wyborem będzie laptop. Do komputera potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie, czyli system operacyjny oraz program antywirusowy czy biurowy. Nie zapomnij również o zakupie drukarki i niszczarki.
Chcesz wygodnie i elastycznie zarządzać swoją firmą? Sprawdź, w jaki sposób pomoże Ci w tym telefon z kartą eSIM lub MultiSIM >>
Co powinno być na fakturze?
Jeśli realizujesz zakupy firmowe, ważne jest nie tylko to, co można wziąć na fakturę, ale też jakie dane muszą się na niej znaleźć. Faktura powinna zawierać wszystkie wymagane prawem informacje, aby podczas procedury reklamacyjnej albo kontroli podatkowej nie doszło do stwierdzenia jakichś uchybień.
Co powinno być na fakturze? Podstawowe dane to:
- jej kolejny numer;
- data sprzedaży sprzętu;
- dane sprzedawcy i nabywcy, czyli nazwy i adresy firm oraz numery NIP.
Trzeba ponadto uwzględnić informacje, które pozwolą precyzyjnie zidentyfikować zakupiony sprzęt. Należy określić jego rodzaj, nazwę czy model oraz jego wartość.
Do podpisywania dokumentów firmowych przyda się podpis elektroniczny. Przeczytaj, jak wygląda taki podpis, jakie ma zalety oraz jak go uzyskać i stosować w praktyce >>
Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz wziąć fakturę na firmę?
Będziesz mógł skorzystać ze wszystkich możliwości związanych z tym, co daje faktura na firmę, tylko gdy zostanie ona wystawiona w poprawny sposób. Jeśli kupujesz coś na firmę, przed finalizacją transakcji musisz poinformować sprzedawcę o chęci otrzymania faktury. W przeciwnym wypadku możesz jej nie uzyskać i tym samym utracić możliwość wliczenia nabytego sprzętu w koszty uzyskania przychodów.
Pamiętaj, aby na każdej fakturze podawać aktualne dane swojej firmy. Po zakończeniu transakcji zweryfikuj, czy informacje znajdujące się w dokumencie odpowiadają rzeczywistości i czy na przykład sprzedawca poprawnie określił rodzaj kupionego przez Ciebie towaru oraz typ faktury (zwykle jest to faktura VAT, a nie marża). Zadbaj o przechowywanie wszystkich faktur firmowych w bezpiecznym miejscu, aby nie doszło do ich zniszczenia czy zagubienia. Dobrą praktyką jest zeskanowanie każdej papierowej faktury i zapisanie tak otrzymanego pliku na co najmniej 3 różnych nośnikach, czyli na przykład na komputerze i zewnętrznej karcie pamięci oraz w chmurze.
Szukasz szybkiego i niezawodnego internetu dla swojej firmy? Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze >>
FAQ
1. Czy na fakturę jest taniej?
Dzięki fakturze możesz obniżyć wysokość podatku wpłacanego do urzędu skarbowego. Sprzęty kupione na firmę można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
2. Po co bierze się coś na fakturę?
Aby wliczyć kupione towary w koszty firmowe i tym samym obniżyć podatek, a także mieć prawo do złożenia reklamacji z tytułu rękojmi czy gwarancji.
3. O co chodzi z kupowaniem na fakturę?
Kupowanie na fakturę obejmuje towary czy usługi, która mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i są niezbędne do uzyskania przychodów.
4. Co można brać na fakturę na firmę?
Wszystkie sprzęty czy usługi, które są potrzebne podczas zarządzania firmą. Dotyczy to na przykład komputera stacjonarnego lub laptopa, smartfona z abonamentem telefonicznym, drukarki, niszczarki i oprogramowania antywirusowego.