Poradnik dla użytkownika

Jak załatwić sprawy urzędowe przez internet?

Utrata pracy to zawsze stresująca sytuacja. Jeśli chcesz szybko wrócić na rynek i znaleźć nowe zatrudnienie, być może konieczna okaże się rejestracja w urzędzie pracy. Na szczęście teraz możesz to zrobić łatwo i szybko online. Jak zarejestrować się w urzędzie pracy przez internet? Wyjaśniamy krok po kroku!

W artykule wyjaśniamy, jak zarejestrować się w urzędzie pracy przez internet. Opisujemy, jak założyć profil zaufany, jak zarejestrować się na portalu praca.gov.pl oraz jak poprawnie wypełnić i wysłać wniosek. Dzięki poradnikowi użytkownik może załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją w urzędzie pracy szybko i bez wychodzenia z domu.
SPIS TREŚCI
 

Załatwiaj urzędowe sprawy łatwo i szybko online

Konieczność zwalniania się z pracy, godziny spędzone w kolejkach, stres i zbędne formalności – jeśli załatwianie spraw urzędowych nadal z tym ci się kojarzy, to czas zmienić podejście.

Cyfryzacja nie tylko ułatwia stały kontakt z bliskimi, korzystanie z mediów społecznościowych i przeglądanie ulubionych treści, ale także jest sposobem na nowoczesne załatwianie spraw urzędowych.

Dziś nie musisz już tracić czasu ani nerwów. Wiele formalności załatwisz w kilka minut dzięki e-administracji. Portale urzędowe są coraz bardziej intuicyjne i przyjazne użytkownikowi, a rejestracja i załatwianie spraw często sprowadzają się do kilku prostych kroków.

Nie wiesz, jak zarejestrować się do urzędu pracy przez internet? Wszystko, czego potrzebujesz, to kilkanaście minut i dostęp do sieci.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy przez internet? Poradnik

Zarejestrować się w urzędzie pracy możesz na dwa sposoby: tradycyjnie – osobiście w wybranej placówce lub online – bez wychodzenia w domu, za pomocą telefonu czy komputera.

Chcesz uniknąć kolejek i zaoszczędzić czas? Dowiedz się, jak zarejestrować się w urzędzie pracy przez internet krok po kroku.

Nie wiesz, jaki telefon wybrać? Podpowiadamy!

Załóż profil zaufany

Jeśli masz profil zaufany, możesz od razu przejść do kolejnego punktu naszego poradnika. W innym przypadku na tym etapie musisz go założyć.

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania twojej tożsamości w systemach podmiotów publicznych. Dzięki niemu możesz zalogować się do wybranego systemu, a w razie potrzeby – złożyć podpis elektroniczny, zwany też „podpisem zaufanym”, który jest cyfrowym odpowiednikiem własnoręcznego podpisu.

Jak założyć profil zaufany? Masz dwie możliwości:
 
  • przez bankowość internetową – wybierz swój bank na stronie „Rejestracja w profilu zaufanym” i postępuj zgodnie z instrukcją. Rejestracja jest bezpieczna, prosta i szybka;
     
  • wniosek online na stronie pz.gov.pl – wybierz tę opcję, jeśli nie masz bankowości elektronicznej. Ta metoda wymaga potwierdzenia tożsamości w jednym z wybranych punktów (sprawdź listę punktów).
     
Po założeniu profilu zaufanego możesz łatwo, szybko i wygodnie załatwić sprawy online na portalach takich jak: pacjent.gov.pl, gov.pl, biznes.gov.pl, ePUAP.gov.pl, zus.pl czy Portal Podatkowy.

Mężczyzna pracuje na laptopie we własnym domu

Zarejestruj się na praca.gov.pl

Drugim krokiem jest rejestracja na portalu praca.gov.pl. Jak to zrobić?

Wejdź na stronę praca.gov.pl i załóż konto: kliknij „Zaloguj się” w prawym górnym rogu, a następnie „Nie masz konta? Załóż konto”.

Następnie wybierz jedną z dwóch dostępnych metod weryfikacji:
 
  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym – jeśli go posiadasz, wybierz tę opcję i przygotuj kartę oraz podłącz czytnik kart kryptograficznych do komputera;
     
  • przez login.gov.pl – przygotuj identyfikator, hasło lub certyfikat wybranego Dostawcy Tożsamości.
     
Zależnie od wybranej opcji zostaniesz przekierowany na odpowiednią stronę login.gov.pl. Postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia – Zielona Linia. Zadzwoń pod 19524 i poproś konsultanta o pomoc.

Wyślij wniosek do urzędu pracy

Po rejestracji na praca.gov.pl możesz przejść do ostatniego etapu, jakim jest wysłanie wniosku do urzędu pracy. Aby to zrobić:
 
  1. zaloguj się do portalu praca.gov.pl i wybierz opcję „Zgłoszenia do rejestracji”,
     
  2. wypełnij ankietę, która ustali twoją pozycję na rynku pracy,
     
  3. wybierz „Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”,
     
  4. wypełnij wniosek, dołącz wymagane załączniki w postaci elektronicznej po opatrzeniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
     
  5. Wyślij wniosek.
     
Teraz uzbrój się w cierpliwość. Otrzymasz na swoje konto na portalu praca.gov.pl decyzję o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy, a także informację o ewentualnym prawie do zasiłku.
 

Jak zmienić urząd skarbowy przez internet?

Zmieniasz adres zamieszkania lub siedziby firmy? Musisz powiadomić o tym urząd skarbowy. Na szczęście i to zadanie możesz wykonać wygodnie online.

Zaloguj się na stronie e-Urzędu Skarbowego, wybrawszy jedną z dwóch metod:
 
  • przez login.gov.pl – musisz mieć profil zaufany, mObywatela, e-dowód lub bankowość elektroniczną;
     
  • za pomocą danych podatkowych – to opcja dla osób chcących skorzystać jedynie z usługi Twój e-PIT (pozostałe usługi będą niedostępne).
     
Po zalogowaniu użyj formularza aktualizacji danych podatnika, a następnie wskaż nowy urząd.

Pamiętaj, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zgłosić zmianę, składając wniosek aktualizacyjny CEIDG-1 w ciągu siedmiu dni od zaistnienia tej zmiany. Osoby fizyczne powinny skorzystać z formularza ZAP-3.

Czytaj również: Przydatne aplikacje na telefon

FAQ

1.    Jak załatwić sprawy urzędowe przez internet?

Większość spraw urzędowych możesz załatwić za pomocą profilu zaufanego na portalach e-administracji, takich jak ePUAP czy praca.gov.pl.

2.    Co można załatwić w urzędzie przez internet?

Możesz m.in.: zarejestrować się w urzędzie pracy, składać wnioski i świadczenia, aktualizować dane osobowe, załatwić sprawy związane z podatkami i ubezpieczeniem zdrowotnym.

3.    Jakie sprawy można załatwić przez ePUAP?

Przez ePUAP możesz m.in.: złożyć wniosek o dowód osobisty, zmienić adres zamieszkania, uzyskać zaświadczenia urzędowe i składać dokumenty do urzędów.

4.    Jakie sprawy można załatwić w e-urzędzie?

W e-urzędzie możesz: zarejestrować działalność gospodarczą, zmienić urząd skarbowy, złożyć wniosek o świadczenia rodzinne, zgłosić narodziny dziecka czy złożyć deklaracje podatkowe.

5.    Jak załatwić sprawy urzędowe przez profil zaufany?

Aby załatwić sprawy przez profil zaufany, zaloguj się do wybranego portalu e-administracji (np. ePUAP) i podpisz dokumenty elektronicznie przez profil zaufany.

6.    Gdzie załatwić sprawy urzędowe?

Sprawy urzędowe możesz załatwić na portalach, takich jak: ePUAP, praca.gov.pl, pacjent.gov.pl czy e-Urząd Skarbowy.

Inne artykuły z tej kategorii