Poradnik dla użytkownika

Roaming krajowy, czyli korzystanie z sieci innego operatora

Po lekturze naszego poradnika będziesz wiedział, czym jest roaming krajowy oraz co odróżnia go od roamingu międzynarodowego. Poza tym znajdziesz w nim informacje na temat tego, czy roaming krajowy jest płatny oraz w jaki sposób można go włączyć.

Roaming krajowy może być przydatny, gdy na danym terenie występują problemy z siecią. Czym jest taki roaming i co odróżnia go od roamingu międzynarodowego? Czy roaming krajowy jest płatny? Jak go włączyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

SPIS TREŚCI
 

Roaming krajowy – co to za usługa?

Roaming krajowy pozwala na przełączanie się między sieciami różnych operatorów w sytuacji, gdy na danym terenie występuje słaby zasięg. Dzięki takiemu roamingowi smartfon może łączyć się z nadajnikami innej sieci niż ta, z której korzystasz na co dzień.

Roaming krajowy działa tam, gdzie jest zasięg telefonii komórkowej. Dotyczy więc praktycznie całego obszaru Polski z niewielkimi wyjątkami. Usługa jest realizowana automatycznie. Oznacza to, że po aktywowaniu nie trzeba jej uruchamiać z poziomu ustawień telefonu każdorazowo w obliczu problemów z siecią.

Czytaj także: Co to jest mapa zasięgu telefonii komórkowej i w jaki sposób można ją sprawdzić?

Kiedy przyda się roaming krajowy?

Roaming krajowy T-Mobile okaże się nieoceniony zawsze, gdy stracisz dostęp do sieci macierzystego operatora. Może tak się stać nie tylko wtedy, kiedy będziesz przebywał na odludnych terenach, na przykład na górskich czy leśnych szlakach. Problemy z zasięgiem mogą pojawić się również na gęściej zaludnionych obszarach, w tym w pobliżu wysokich budynków. Poza tym roaming krajowy będzie pomocny, jeśli korzystasz z usług nowego operatora, który od niedawna jest na rynku i dopiero rozwija swoją sieć nadajników.

Grupa przyjaciół pozuje do zdjęcia podczas wspólnego wypadu

Jak włączyć roaming międzynarodowy oraz jak kupić dodatkowe pakiety internetu i sprawdzić listę połączeń w aplikacji Mój T-Mobile? Przeczytaj w naszym poradniku >>

Roaming krajowy a międzynarodowy – różnice

Roaming krajowy od międzynarodowego różni zasięg działania. Ten pierwszy jest dostępny tylko na obszarze Polski, natomiast po przekroczeniu granic kraju włączy się roaming międzynarodowy. Ten ostatni działa także poza terenem Unii Europejskiej, a więc jest dostępny na przykład, gdy będziesz na wycieczce w jednym z egzotycznych krajów.

Druga różnica dotyczy operatorów zarządzających nadajnikami, które pozwalają na korzystanie z roamingu. W przypadku krajowego są to dostawcy oferujący swoje usługi na terenie Polski, natomiast międzynarodowego – podmioty zarządzające siecią telefonii komórkowej w danym państwie.

Roaming krajowy a międzynarodowy – co jeszcze je odróżnia? Chodzi o koszty ponoszone w związku z łączeniem się z sieciami innymi niż macierzysta.
 
  • Roaming krajowy zawsze jest darmowy, bez względu na to, na jakim obszarze Polski będziesz z niego korzystał oraz kto jest operatorem sieci, na którą zostaniesz przełączony.
     
  • Roaming międzynarodowy może, ale nie musi być bezpłatny. Na obszarze Unii Europejskiej nie musisz za niego dodatkowo płacić (ponosisz tylko wydatki na rozmowy albo na internet zgodnie z wybraną taryfą), chyba że naruszysz zasady FUP, czyli polityki uczciwego korzystania. Przykładem jest częstsze korzystanie z sieci komórkowych w innych krajach niż Polska. Poza terenem UE roaming jest natomiast w każdym przypadku związany z określonymi kosztami.
     

Czy roaming krajowy jest płatny?

Roaming krajowy T-Mobile jest bezpłatną usługą. Za jego uruchomienie i ewentualne wyłączenie nie ponosisz żadnych opłat. Korzystanie z sieci innej niż macierzysta oznacza takie same wydatki za rozmowy, SMS-y i MMS-y czy za dostęp do internetu mobilnego, które ponosisz u swojego operatora. Pamiętaj jednak o aktywowaniu usługi.

Jak włączyć roaming krajowy?

Roaming krajowy uruchomisz w ustawieniach swojego telefonu. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z oferty na abonament telefoniczny, czy na kartę.
 
  • Jeśli masz smartfon z Androidem, odpowiednią opcję znajdziesz w zakładce „Sieć komórkowa”. Wystarczy tam zaznaczyć opcję automatycznego wyboru operatorów.
     
  • W iPhonie roaming także włączysz w zakładce „Sieć komórkowa”. Po przejściu do niej wybierz „Opcje danych kom.” i przesuń w prawo suwak odpowiadający za roaming. Jeśli podświetli się na zielono, oznacza to, że Twój telefon może łączyć się z sieciami innych operatorów.
     

FAQ

1. Na czym polega roaming krajowy?

Umożliwia przełączanie się między sieciami różnych operatorów w przypadku problemów z zasięgiem w telefonie na danym terenie. Roaming krajowy jest dostępny w granicach Polski.

2. Czy trzeba mieć włączony roaming krajowy?

Zawsze warto mieć włączony roaming krajowy, gdyż w każdej chwili mogą pojawić się trudności z dostępem do macierzystej sieci. Dotyczy to nie tylko obszarów górzystych czy leśnych, ale również miast, w których istnieje zwarta i wysoka zabudowa.

3. Czym się różni roaming krajowy i międzynarodowy?

Roaming krajowy działa na obszarze Polski, natomiast międzynarodowy jest dostępny po wyjeździe z kraju i wykorzystuje infrastrukturę zagranicznych operatorów. Za roaming krajowy nie płaci się nic, z kolei międzynarodowy w określonych przypadkach wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

4. Co to jest krajowa transmisja danych?

Pozwala połączyć się z internetem mobilnym na obszarze Polski. Jeśli włączysz roaming krajowy, transfer danych komórkowych będzie możliwy również w miejscach, w których Twoja macierzysta sieć nie jest dostępna.

5. Co daje klientowi roaming krajowy?

Dzięki roamingowi krajowemu w razie problemów z siecią, z której na co dzień korzystasz, Twój telefon automatycznie przełączy się na sieć innego operatora. Pozwoli Ci to zachować kontakt z otoczeniem oraz zapewnić dostęp do internetu mobilnego na przykład podczas wycieczki krajoznawczej.

Inne artykuły z tej kategorii