Folijka na telefon a szkło do telefonu – podpowiadamy, co wybrać!

Folijka na telefon czy szkło do telefonu? To zależy
Zabezpieczenie ekranu telefonu jest konieczne, aby ochronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład stłuczeniem i pęknięciem. Dzięki temu urządzenie posłuży Ci dłużej i będzie mogło estetycznie prezentować się przez wiele lat. W ten sposób unikniesz konieczności zakupu nowego sprzętu na przykład po kilku miesiącach od nabycia poprzedniego smartfona.
Jeśli zastanawiasz się, co lepsze – folia czy szkło hartowane – weź pod uwagę własne potrzeby, a także warunki, w jakich użytkujesz smartfona. Duże znaczenie ma też sprzęt, jakiego używasz. Na przykład, gdy ma on zakrzywiony ekran, pozostaje Ci tylko folijka na telefon, którą łatwo dopasujesz do kształtu wyświetlacza.
Aby podjąć racjonalną decyzję, warto wiedzieć, jakie zalety i wady ma folia oraz szkło do telefonu. Dzięki temu unikniesz rozczarowania, a także niepotrzebnych wydatków.
Szukasz wytrzymałego smartfona? Sprawdź, jaki pancerny telefon warto wziąć pod uwagę >>
Folijka na telefon – zalety i wady
Folia na wyświetlacz to cienka i elastyczna warstwa ochronna, którą nakleja się bezpośrednio na front ekranu. Wśród jej zalet znajduje się to, że:
- jest tańsza w porównaniu do szkła hartowanego;
- zapewni skuteczną ochronę przed zarysowaniami oraz kurzem;
- jest elastyczna, dlatego bez problemu znajdziesz model idealnie pasujący do Twojego telefonu;
- nie zwiększy grubości smartfona.
Folia na ekran telefonu ma jednak pewne wady. Nie zabezpieczy wyświetlacza przed uszkodzeniem w sytuacji, gdy smartfon przypadkowo upadnie na ziemię ze sporej wysokości albo uderzysz w nim jakimś przedmiotem. Ma również niższą niż szkło hartowane wytrzymałość, dlatego zwykle co jakiś czas trzeba ją wymienić.
Poza tym podczas użytkowania może się odklejać, a jeśli montaż nie zostanie wykonany prawidłowo, pojawią się nieestetyczne bąbelki na powierzchni ekranu. Weź pod uwagę także to, że słabej jakości folijka na ekran może być źle przycięta i nie ochroni całego wyświetlacza, jak również może zniekształcić obraz przy sporym nasłonecznieniu.
Folia na ekran telefonu – jaką wybrać?
Jaka folia ochronna na ekran to dobry wybór dla Twojego telefonu? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwe, gdyż w sprzedaży są różne warianty.
- Folia poliwęglanowa jest najbardziej przezroczysta, co znacznie ułatwi korzystanie ze smartfona. Zabezpieczy wyświetlacz przed zarysowaniami czy brudem, jednak nie ochroni go przed stłuczeniem w wyniku upadku na ziemię.
- Folia na ekran telefonu hydrożelowa ma w składzie kauczuk. Dzięki właściwościom elektrostatycznym odpycha drobinki kurzu. Jej zaletą jest też świetna wytrzymałość, niemal porównywalna do szkła hartowanego.
- Szybka na telefon hybrydowa to skuteczna ochrona przed rozbiciem wyświetlacza, jednak gorzej zabezpieczy go przed zarysowaniami.
Jeśli interesuje Cię folia na wyświetlacz, sprawdź, czy pasuje ona do Twojego smartfona. Pod uwagę weź też jej grubość (cieńsza zapewni lepszą czułość dotyku, natomiast grubsza to skuteczniejsza ochrona ekranu) i dodatkowe właściwości, jak filtr UV, który wyeliminuje szkodliwe dla wzroku odblaski i refleksy, oraz antybakteryjność. Zanim kupisz folijkę, zapoznaj się z opiniami innych użytkowników i wynikami testów na jej temat dostępnymi w internecie.
Uszkodzony wyświetlacz w telefonie? Sprawdź, co możesz zrobić >>
Szkło do telefonu – zalety i wady
Jeśli interesuje Cię najlepsza ochrona ekranu telefonu, postaw na szkło hartowane. Zabezpieczy go przed uszkodzeniem nawet w sytuacji, gdy telefon spadnie na ziemię ze sporej wysokości. Zalety szkła to również:
- łatwy montaż;
- wysoka przejrzystość obrazu;
- brak ryzyka zniekształcenia kolorów pod wpływem promieni słonecznych.
Szkło na ekran telefonu kosztuje jednak więcej niż folijka. Do wad zaliczymy również ryzyko pęknięcia przy silniejszym uderzeniu oraz to, że szkło zwiększy grubość i wagę smartfona. Może więc utrudnić korzystanie z niego.
Szybka na telefon – jaką wybrać?
Jeśli chcesz kupić szkło ochronne na telefon, sprawdź, czy jest kompatybilne z modelem Twojego smartfona oraz czy zapewni odpowiedni poziom ochrony (na przykład 9H oznacza wysoką odporność na zarysowania). Pod uwagę weź również grubość szkła i dodatkowe właściwości, jak powłoka oleofobowa, które zredukuje odciski palców. Przed zakupem przeczytaj ponadto opinie użytkowników i testy dotyczące danego szkła.
Najlepsza ochrona ekranu telefonu – o czym pamiętać?
Folia czy szkło na ekran – bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj o tym, aby zachować zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania smartfona. Kup etui, które ochroni również tylną część urządzenia, a także unikaj trzymania telefonu w kieszeni razem z ostrymi przedmiotami, na przykład kluczami, które mogą zarysować wyświetlacz. Wybieraj akcesoria renomowanych producentów, które są wytrzymałe i funkcjonalne. Poza tym regularnie czyść ekran specjalną ściereczką lub sprayem.
Wybierz nowoczesny smartfon w abonamencie dopasowany do Twoich potrzeb >>