Poradnik dla użytkownika

​​​Co to jest tryb samolotowy w telefonie? Zastosowanie i przydatność

Tryb samolotowy wyłącza wszystkie funkcje komunikacyjne urządzenia. Nie połączysz się z siecią komórkową ani Bluetooth, nie zadzwonisz ani nie wyślesz SMS-a. Choć może Ci się to wydawać absurdalne (w końcu to podstawowe funkcje telefonu!), ten tryb bywa bardzo przydatny. I to nie tylko w samolocie. Poznasz teraz praktyczne zastosowania trybu samolotowego, które przydadzą Ci się na co dzień. 

​​​Co to jest tryb samolotowy? 


To standardowa funkcja w urządzeniach mobilnych, która wyłącza wszystkie funkcje radiowe urządzenia. Ma ona wpływ na: 
 
  • połączenia telefoniczne, 
  • SMS-y, 
  • NFC, 
  • sieć komórkową (transmisję danych), 
  • Wi-Fi, 
  • Bluetooth. 

Wiesz już, co oznacza tryb samolotowy. W każdym sprzęcie mobilnym włączysz go za pomocą przycisku z symbolem samolotu. Po tym Twój smartfon od razu straci połączenie z siecią i wyłączy funkcje odpowiedzialne za komunikację. 

Zwróć jednak uwagę, że bezwzględnie tracisz dostęp tylko do transmisji danych, dzwonienia i SMS-owania. Z Wi-Fi i Bluetooth skorzystasz bez najmniejszego problemu. Musisz jednak ręcznie włączyć te funkcje. 

Dzięki temu dalej będziesz w stanie kontaktować się z innymi urządzeniami. Dla przykładu – jeśli połączysz się przez Wi-Fi w samolocie, wyślesz znajomemu wiadomość przez Messenger. Bez problemu sparujesz też swój telefon ze smartwatchem lub słuchawkami na Bluetooth. 

​​​Po co jest tryb samolotowy – główne zastosowanie 


Ta opcja miała dostosować urządzenia mobilne do wymogów narzucanych podczas podróży samolotem. Gdy smartfon straci połączenie z siecią, wysyła silne i regularne sygnały, aby je odzyskać. To automatyczny proces, który w normalnych warunkach zmniejsza ryzyko utraty połączenia na dłuższy czas. 

Jednak w trakcie lotu nieustanne impulsy wysyłane przez telefon mogą powodować zakłócenia czułych urządzeń pokładowych, takich jak radary czy wysokościomierze. 

W teorii zwykły smartfon nie powinien mieć żadnego wpływu na sprzęt lotniczy. W praktyce jednak linie lotnicze prewencyjnie zakazują pasażerom łączenia się z siecią. Nie mogą ryzykować, że dojdzie do zakłócenia radarów – w końcu od nich zależy życie setek pasażerów i załogi. 

Jednak wiele wskazuje na to, że już wkrótce tryb samolotowy straci swoje podstawowe zastosowanie. Komisja Europejska zarządziła, że do 30 czerwca 2023 roku wszystkie linie lotnicze z państw członkowskich Unii Europejskiej mają udostępniać sieć 5G. Urządzenia połączą się z siecią na wyższych częstotliwościach (powyżej 5 GHz) niż sprzęt lotniczy (który działa w częstotliwości 4,2–4,4 GHz). Tym samym ryzyko zakłóceń zniknie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o roamingu i zasięgu w naszej sieci? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat >> 

Wiesz już, po co jest tryb samolotowy i co daje, gdy wykorzystuje się go zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Podsuniemy Ci teraz kilka wskazówek, jak wykorzystać tę funkcję w codziennym użytku. 

​​​Co daje tryb samolotowy poza samolotem? 


Wspominaliśmy, że po utracie połączenia z siecią telefon zaczyna wysyłać częste i regularne sygnały. Wiąże się to oczywiście ze zwiększonym poborem energii. Dlatego też bateria smartfona zużyje się szybciej w miejscach o słabym zasięgu. W takiej sytuacji możesz włączyć tryb samolotowy, by realnie wydłużyć czas działania urządzenia. 

Tryb samolotowy przyda Ci się też podczas nagrań. Załóżmy, że Twój telefon leży obok głośnika. Gdy ktoś na niego zadzwoni, z głośników wydobędzie się charakterystyczny, rytmiczny dźwięk zakłóceń. Dzieje się tak, ponieważ obwód zasilający głośnik przechwytuje sygnał wysyłany do telefonu. Zniekształca to sygnał dźwiękowy i wywołuje specyficzne brzęczenie. 

Jeśli ktoś zadzwoni w trakcie nagrań, może to całkowicie zepsuć sesję. Całe szczęście, obecnie ten problem dotyczy już tylko starszych urządzeń. Warto jednak w ich obecności włączyć tryb samolotowy. 

A czy da się namierzyć telefon w trybie samolotowym? Odpowiedź brzmi – potencjalnie tak. W niektórych smartfonach tryb samolotowy nie wyłącza GPS, ponieważ moduł ten tylko odbiera sygnał z satelity. Na tej podstawie ustala położenie urządzenia. Inne usługi mają przez to cały czas dostęp do lokalizacji telefonu i mogą go śledzić. Możesz jednak ręcznie wyłączyć lokalizację urządzenia w opcjach. 

Co to jest i co daje tryb samolotowy - opcja dostępna w telefonie, celem jest zapewnienie zgodności z wymogami lotniczymi - infografika
 

​​​Tryb samolotowy a funkcje telefonu i tabletu 


Ta funkcja blokuje komunikację z urządzeniem, jednak nie ma najmniejszego wpływu na inne możliwości smartfona. Bez problemu będziesz mógł: 
 
  • odtworzyć zapisane na urządzeniu pliki multimedialne, 
  • grać w gry bez internetu, 
  • sprawdzić pobrane wcześniej mapy w trybie offline, 
  • zrobić notatki, 
  • przeczytać e-booka. 

Masz więc pod ręką w pełni sprawne urządzenie multimedialne. Posłuży Ci ono do pracy lub rozrywki, gdziekolwiek się znajdujesz. Niektóre aplikacje mogą tylko utracić część funkcji. Jednak wszystkie inne programy, które nie potrzebują dostępu do sieci, zadziałają bez zmian.