Polski English

W czwartym odcinku cyklu „Człowiek 2040”, zatytułowanym „Mieszkam”, wybierzemy się do domu przyszłości. Nowa część serii dotyczy możliwych kierunków transformacji miast i wsi, a także gospodarstw domowych. Jak bardzo mogą rozrosnąć się największe aglomeracje w kraju? Gdzie będą mieszkać seniorzy? Jak rozwinie się obecny trend kupowania nieruchomości pod inwestycję? A także – jakie technologie trafią do naszych domów? Już dziś możemy starać się odpowiedzieć na te i szereg innych pytań – i to na nich skupili się analitycy Polityki Insight. Dodatkowo Andrzej Bobiński, dyrektor zarządzający Polityki Insight, w podcaście poświęconym trendom mieszkaniowym przyszłości, porozmawia z Agatą Twardoch, architektką i urbanistką, adiunktką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.



SEJM PRZEGŁOSOWAŁ USTAWĘ O RZECZNIKU OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z ODWRÓCENEJ HIPOTEKI (ROKOH).

Osoby starsze będą mogły łatwo i bezpiecznie zamienić akt własności domu, mieszkania czy ziemi na gotówkę, która uzupełni ich dochód podstawowy.

Ustawa o odwróconej hipotece gwarantuje miesięczny dochód minimalny wyliczany i waloryzowany w oparciu o mierniki rynkowe (m.in. cenę za metr kwadratowy, lokalizację, rodzaj nieruchomości), kontrolę czynszów oraz definiuje zakres świadczeń dodatkowych dla seniorów, np. abonament medyczny. Nowa instytucja i regulacja prawna będą chroniły osoby starsze przed wyzyskiem, błędami, kruczkami prawnymi i innymi niepożądanymi działaniami REIT-ów. Zdaniem ekspertów, skuteczniejsza kontrola znacząco przyśpieszy przyrost odwróconych hipotek. 

Zamiana nieruchomości na gotówkę „uwalnia” seniorów od przywiązania do miejsca i daje szansę na podniesienie jakości życia. Prekursorzy z terenów wiejskich i mniejszych miast decydują się przenieść do miast, by zamieszkać w specjalnych osiedlach dla seniorów. To całe osiedla, w których mieszkania dostosowane są do potrzeb społecznych i zdrowotnych osób najstarszych. Oprócz lepszej opieki dają one również szansę na przezwyciężenie samotności dzięki współdzieleniu przestrzeni z rówieśnikami. Dla osób mniej zamożnych dostępne są lokale socjalne oferowane przez państwo oraz oferty społecznych agencji najmu łączących seniorów i umożliwiających im wspólny wynajem mieszkania.

Po kryzysie lat 20. XXI w. spowodowanym pęknięciem bańki na rynku nieruchomości, w dużych miastach bez problemu można znaleźć dostępny cenowo lokal, dostosowany do potrzeb Polek i Polaków na każdym etapie ich życia. Największą popularnością cieszą się nowocześnie urządzone pokoje w co-livingach dla studentów i rosnącej grupy singli, małe mieszkania w centrum (idealne na czas zakładania rodziny) oraz przestronne apartamenty w spokojnych dzielnicach do samodzielnego urządzenia na moment, kiedy urodzą się dzieci. Wszystko w najmie długoterminowym oferowanym przez duże, wyspecjalizowane firmy (najem instytucjonalny) wraz z pełnym pakietem usług obejmujących naprawy urządzeń i podnoszenie standardu mieszkania w przypadku rozwoju nowych technologii. 

Ostatnie badania CBOS potwierdzają, że Polki i Polacy w kwestiach mieszkaniowych cenią sobie elastyczność – nie chcą być przywiązani do jednego miejsca, a tym bardziej ograniczani na lata kredytem hipotecznym. Respondenci najbardziej cenią sobie mobilność (59%), możliwość szybkiej zmiany: pracy (54%), przestrzeni życiowej (46%), miasta (42%), a nawet kraju (32%). 

Przyjęcie ustawy spowoduje również transformację sektora finansowego. Ostatnie butikowe banki oferujące, niegdyś powszechny a dziś niszowy, produkt jakim są kredyty hipoteczne będą powoli odchodziły w zapomnienie. Ich rolę przejmują fundusze mieszkaniowe (REIT) oraz społeczne agencje najmu (SAN), które skupują, inwestują, wynajmują i zarządzają mieszkaniami. Rosnącym źródłem przychodów dla REIT-ów będzie właśnie usługa odwróconych hipotek.

NARASTAJĄ KONTROWERSJE WOKÓŁ NOWYCH GRANIC WROCŁAWIA.

Mieszkańcy Sobótki i Kostomłotów zagłosowali za przyłączeniem się do mega-aglomeracji Wrocławsko-Świdnickiej (W-Ś).

Obrzeża największych miast to dziś najbardziej pożądane tereny mieszkalne. Z jednej strony, są blisko centrów, zapewniając wysoką jakość usług, polityk publicznych i dostęp do szerokiej oferty na rynku pracy, a z drugiej pozwalają uniknąć zgiełku, tłoku i innych negatywnych skutków życia w mieście. Odrębność administracyjna Sobótki i Kostomłotów od lat była fikcją – miasta były sypialnią Wrocławia, coraz ściślej połączoną komunikacyjnie i urbanistycznie ze stolicą Dolnego Śląska. W kampanii referendalnej wielokrotnie przywoływany był przykład Kobierzyc, które skorzystały na przyłączeniu do W-Ś cztery lata wcześniej poprzez napływ nowych inwestycji i wzbogacenie oferty rekreacyjno-kulturalnej. 

Po dołączeniu dwóch miejscowości populacja stolicy Dolnego Śląska przekroczyła 5 mln mieszkańców, a miasto dołączyło do dwóch polskich „pięciomilionówek” – Warszawy i Krakowa. Kolejną metropolią, która może przekroczyć ten pułap 5 jest mega-aglomeracja rzeszowsko-krośnieńska. Jej włodarze prowadzą specjalne programy wsparcia zachęcające mieszkańców wsi i miast oraz terenów zagrożonych zmianami klimatycznymi do przeprowadzki na południowy wschód Polski. Z oferty skorzystało już niemal 100 tys. mieszkańców Łodzi (uciekających przed wysokim bezrobociem) oraz Trójmiasta (narażonych na coraz częstsze powodzie i podtopienia). Dramat kurczących się kurortów nadmorskich może równać się tylko z drastycznym upadkiem miast średnich, w których wysokie bezrobocie łączy się z emigracją ludzi młodych, bankructwami i upadkiem usług publicznych.

Rozrost największych metropolii prowadzi do licznych napięć politycznych. Niemal całkowicie zmarginalizowana została rola samorządów wojewódzkich. Mega-aglomeracje coraz częściej wchodzą też w otwarty konflikt z rządem centralnym. Ze względu na swój potencjał ludnościowy i gospodarczy, włodarze największych miast domagają się przekazania szerszych kompetencji i korzystniejszego podziału wpływów z podatków. Mega-aglomeracje zacieśniają też współpracę z podobnymi ośrodkami w innych krajach, coraz częściej omijając utrzymywane przez państwa oficjalne kanały dyplomatyczne.

Siła przyciągania największych metropolii powoduje, że mniejsze miasta, podobnie jak tereny wiejskie, są coraz bardziej wyludnione. Poza zatrudnionymi w rolnictwie przemysłowym mieszkają tam prawie wyłącznie osoby starsze, przywiązane emocjonalnie i ekonomicznie do ziemi. Niskie dochody rosnącej rzeszy seniorów przekładają się na niższe dochody dla gmin wiejskich, co napędza spiralę wykluczenia i przyspiesza migracje ludzi młodych do mega-aglomeracji. Tereny te, mimo dostępu do najnowszych technologii są też „cyfrowymi pustyniami” – wykluczeni cyfrowo najstarsi obywatele nie korzystają z dobrodziejstw techniki i żyją podobnie jak ich przodkowie 30-40 lat wcześniej. 

AUKCJA 8G OGŁOSZONA.

Wietnamski koncern Quoc-Tel rozpoczął prace nad uruchomieniem kolejnego standardu przesyłania danych. Nowa technologia spowoduje upowszechnienie ściano-ekranów, które pozwalają wypełniać przestrzeń w domu i biurze wirtualną rzeczywistością.

Nowoczesny projektor stanowi centralny punkt niemal każdego pomieszczenia – w gabinecie pozwala pracować, w pokoju dziecięcym usypiać, w sypialni relaksować, a w salonie dostarczać rozrywkę. Jego uzupełnieniem są stworzone z wykorzystaniem technologii organicznych powierzchnie potrafiące rozświetlać się milionami mikropikseli tworząc wirtualną rzeczywistość – imitującą biuro, salę koncertową czy kino. To rozwiązane, powszechne w domach osób najzamożniejszych, dotychczas było traktowane raczej jako fanaberia i wyznacznik statusu materialnego. Jednak wraz z upowszechnieniem standardu 8G, urządzenia te zyskają liczne nowe zastosowania. Udoskonalenie technologii spowoduje też spadek cen, co przyspieszy wzrost jej popularności.

Inteligentne ściano-ekrany to ostatni akt w stworzeniu smart-domu. Wcześniej technologia przejęła kontrolę nad meblami czy sprzętami kuchennymi. Ściana, w której i na której montowano coraz to mniejsze i doskonalsze urządzenia, sama z siebie często pozostawała jednak przestrzenią niezagospodarowaną – ostatnim bastionem XX wieku.

Miniaturowe czujniki umieszczone w każdym przedmiocie i urządzeniu monitorują funkcje życiowe domowników. Bioniczny miernik składu krwi pozwala wykryć stan chorobowy przed wystąpieniem pierwszych objawów somatycznych (np. zapaść insulinowa, zawał, zarażenie wirusem), po połączeniu z zewnętrznym urządzeniem planuje i kontroluje wszystkie nasze codzienne czynności w tym jedzenie, zażywanie leków, uprawianie sportu czy sen. Optymalizuje też temperaturę, wilgotność, naświetlenie i dotlenienie pomieszczenia. Innymi słowy zajmuje się nie tylko właścicielem, ale też jego rodziną, pupilami i kwiatami.

Smart dom to miejsce zrównoważone środowiskowo dzięki optymalizacji zużycia prądu, ciepła i wody pod kątem zaspokojenia potrzeb domowników, a nawet pomocy przy wstępnym sortowaniu odpadów. Powszechnie wykorzystywane są sieci smart grid i alternatywne źródła energii, takie jak przydomowe elektrownie OZE oraz instalacje wodorowe. Nadwyżki zasobów trafiają z powrotem do sieci albo baterii zaparkowanego w garażu samochodu elektrycznego. Oprogramowanie odpowiedzialne za dostawy produktów spożywczych minimalizuje z kolei skalę marnowanej żywności.

Punkt zwrotny

Decyzje Polek i Polaków dotyczące miejsca zamieszkania, mogą się zmienić, kiedy 95% budynków w kraju będzie podłączona do bardzo szybkiego internetu (o przepustowości 1 Gb/s). Tylko takie lub szybsze połączenie umożliwia równoczesną pracę zdalną, naukę online i dostęp do oferty rozrywkowej – filmów, gier i muzyki w najwyższej jakości oraz urządzeń VR/AR, które będą coraz popularniejsze w najbliższych dekadach. W momencie, gdy dostęp do infrastruktury IT przestanie ograniczać, to część Polaków może zdecydować się na emigrację z centrów miast na coraz rozleglejsze tereny przylegające do największych aglomeracji. Z kolei przedstawiciele zawodów kreatywnych wybiorą jeszcze mniejsze i bardziej odległe ośrodki, zwłaszcza atrakcyjnie położone miasteczka i wsie. Dzięki temu nieznacznie zwolni wyludnianie mniej zurbanizowanych regionów kraju. Zmaleją też regionalne nierówności dochodowe. Równocześnie, firmy krajowe i zagraniczne będą miały większy dostęp do najzdolniejszych pracowników, których będą mogły werbować niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

***

Przypominamy, że nasz serwis jest intelektualnym ćwiczeniem i opisane w nim sytuacje nie muszą się wydarzyć. Choć opieramy się na wiedzy i przewidywaniach poważnych instytucji, wykorzystujemy naukowe raporty i nasze analityczne doświadczenie, to nie wiemy, jak świat będzie wyglądał za 20 lat. Serwis nie ma charakteru informacyjnego i nie podejmujcie żadnych decyzji na podstawie historii w nim opisanych.

Osiedla czy nawet całe dzielnice projektowane z myślą o seniorach to przyszłość wielu starzejących się krajów Europy, w tym Polski. Według prognoz GUS odsetek osób powyżej 65 roku życia wzrośnie w ciągu najbliższych 30 lat o 13 pkt. proc. (z 20 proc. do 33 proc.). Już teraz testowane są rozwiązania z zakresu smart living, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i sensorów zwiększą bezpieczeństwa mieszkających samotnie seniorów i seniorek.

Czytaj więcej:
Hu et al. (2020) Developing a Smart Home Solution Based on Personalized Intelligent Interior Units to Promote Activity and Customized Healthcare for Aging Society.
Dobosiewicz, J. (2017) Srebrna gospodarka - deweloperzy chcą zarobić na mieszkaniach dla seniorów

House-sharing wśród seniorów to instytucja, która już rozwija się w USA. Seniorów, którzy ze względów ekonomicznych albo w celu przezwyciężenia samotności zdecydują się na współdzielenie mieszkania będzie przybywać, również w Polsce. Sprzyjać temu będzie trend osłabiania się więzi rodzinnych oraz rosnące różnice pokoleniowe.

Zobacz usługę:
Seniorhomeshares.com
Seniorly.com

Według części ekspertów z rosnącą bańką spekulacyjną na rynku nieruchomości w Polsce mamy do czynienia już obecnie. Główną przyczyną takiego zjawiska jest fakt, że około połowa inwestycji w nieruchomości nie wynika z realizacji potrzeb życiowych, lecz chęci zysku. Inwestycja w nieruchomości, przy niemal zerowych zyskach z lokat, jest obecnie najpewniejszą formą budowania kapitału. Z tego powodu mimo rosnącej podaży, ceny za 1 m2 mieszkania, zwłaszcza w największych miastach, wciąż gwałtownie rosną. Sytuacja ta doprowadzi w perspektywie najbliższych lat do przegrzania rynku i korekty cen.

Czytaj więcej:
Chełmiński, J. (2021) Bańka cenowa na rynku mieszkaniowym rośnie. Wiemy, kiedy pęknie i kto straci najwięcej
Kaźmierczak, M. (2021) Rekordowa sprzedaż mieszkań i nieracjonalny wzrost cen. Eksperci wieszczą bańkę

Choć doświadczenie pandemii COVID-19 może sugerować, że w przyszłości będziemy chcieli żyć na większych przestrzeniach obejmujących m.in. wygodne miejsce do pracy zdalnej, to trend zmniejszania się przestrzeni życiowej zdaje się być nieuchronny. Sprzyjać mu będzie osłabianie więzi rodzinnych oraz coraz większa liczba osób żyjących pojedyńczo – z wyboru (młodzi single) oraz z uwagi na sytuację życiową, np. śmierć współmałżonka (osoby starsze). Rozwój i specyfikę powyższego trendu można prześledzić m.in. obserwując sytuację mieszkaniową i społeczną w Japonii, która przechodzi podobną zmianę już od kilkunastu lat.

Czytaj więcej:
CBRE (2018) Portfolio 2040. Preparing for a radically different real estate future.
Nippon.com (2020) Tokyo’s Micro-Apartments See a Surge in Popularity: The Secret of Living in a “Shoe-Box

Przyszłość świata, w tym również Polski, to przyszłość miast. I to tych największych. Do 2050 r. aż 7 na 10 mieszkańców globu będzie mieszkało na terenach wysokozurbanizowanych. Trendu tego nie odwrócą nawet zmiany spowodowane doświadczeniem pandemii COVID-19 – wpłyną one jednak na charakterystykę i kierunki rozwoju ośrodków miejskich.

Czytaj więcej:
Ulbrich C. (2020) Why global cities will flourish in a post-COVID future
Martinez, L., Short, J.R., (2021) The Pandemic City: Urban Issues in the Time of COVID-19.

Największe metropolie, ze względu na swoją siłę przyciągania, ale również wysokie koszty i uciążliwości związane z życiem w ścisłym centrum miasta, będą coraz silniej i szybciej „rozlewać się” na okoliczne gminy. Ponieważ zjawisko to niesie ze sobą szereg negatywnych zjawisk ekonomicznych i społecznych, to z czasem będzie wymagało bardziej świadomego działania i aktywności władz na szczeblu samorządowym, która przełoży się zapewne na faktyczne rozszerzanie granic administracyjnych największych miast.

Czytaj więcej:
Nosarzewska, E. (2021) Urbanizacja. Megatrendy 2050
PAN (2013) Raport o ekonomicznych stratach i społecznych kosztach niekontrolowanej urbanizacji w Polsce.

O sile przyciągania metropolii świadczą przede wszystkim kwestie ekonomiczne – szeroki i różnorodny rynek pracy oraz niemożliwa do odtworzenia w mniejszych miejscowościach oferta kulturalna, rekreacyjna i sportowa. Co więcej, mimo rozwoju technologii, miasta, ze względu na szeroką pulę osób, wciąż są najlepszym miejscem do znalezienia partnerki/partnera i zbudowania relacji.

Czytaj więcej:
Martinez, L., Short, J.R., (2021) The Pandemic City: Urban Issues in the Time of COVID-19.
Bruch, E., Newman, J. (2019) Structure of Online Dating Markets in U.S. Cities.

Wiele zmian klimatycznych, mimo coraz intensywniejszych wysiłków polityczno-społecznych, jest już nieodwracalnych. Nawet gdyby ludzkości udało się całkowicie ograniczyć emisje CO2, to już uwolniony do atmosfery dwutlenek węgla i tak przyczyni się do topnienia lodowców i wiecznej zmarzliny, a w konsekwencji do podnoszenia poziomu wód. Według najnowszego raportu IPCC, w scenariuszu optymistycznym wzrośnie on o 0,28-0,55 m do końca XXI wieku, a w wariancie pesymistycznym aż o 0,98-1,88 m. Zmieniająca się linia brzegowa oraz wzrost częstotliwości i gwałtowności zjawisk atmosferycznych będzie szczególnie dotkliwy na terenach nadmorskich stąd miasta te mogą tracić na znaczeniu w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Czytaj więcej:
IPCC (2021) Climate Change 2021. The Physical Science Basis.
Tomala, L. (2019) Wzrost poziomu mórz: interaktywna mapa pokazuje, które rejony może zalać woda

Jak wynika z prognozy PAN, niemal połowie spośród 255 miast powyżej 20 tys. mieszkańców niebędących stolicą województwa grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Ich główną przyczyną będzie odpływ ludzi młodych i siły roboczej do większych ośrodków miejskich.

Czytaj więcej:
PAP (2017) Czarne prognozy. PAN: 122 miastom w Polsce grozi zapaść

Seniorzy i seniorki są grupą najbardziej narażoną na wykluczenie cyfrowe i nienadążanie za postępem technologicznym. Jak wynika z badania CBOS, już w 2015 r. odsetek internautów wynoszący 97 proc. wśród 18-24-latków i jeszcze 60 proc. dla osób w wieku 45-54 lata dla dwóch najwyższych grup wiekowych wynosił odpowiednio jedynie 39 proc. (55-64 lat) i 15 proc. (65 i więcej). Biorąc pod uwagę szybkość zmian technologicznych seniorzy i seniorki zbyt wolno będą przyswajali nowinki techniczne przez co rozdźwięk między nimi a pozostałymi grupami wiekowymi będzie się pogłębiał.

Czytaj więcej:
Kancelaria Senatu. Biuro analiz i dokumentacji (2015) Wykluczenie cyfrowe w Polsce.
Gemius (2019) 20+, 40+, 60+ - Co wiemy o pokoleniach Polaków w sieci?

Interaktywne ściany czy nowoczesne rzutniki będą stanowiły naturalny rozwój technologii już istniejących. Przykładem rozwiązania, które może zostać wdrożone w domach przyszłości, są gigantyczne ekrany OLED-owe, które zastąpiły tradycyjne „zielone tło” na planie filmowym serialu „Mandalorian”. Rozwój tego typu technologii będzie też wspierany przez politykę klimatyczną – już teraz technologia OLED jest znacznie bardziej efektywna energetycznie od tradycyjnych ekranów LED czy LCD.

Czytaj więcej:
Kancelaria Senatu. Biuro analiz i dokumentacji (2015) Wykluczenie cyfrowe w Polsce.
The Economist (2019) Tech firms think the home is the next big computing platform

Choć technologiczny świat kręci się obecnie wyłącznie wokół wdrażania i upowszechnienia technologii 5G, to postęp i dalszy rozwój w tej dziedzinie jest nieunikniony. Kolejne standardy przesyłu danych będą jeszcze szybsze i doskonalsze, dzięki czemu lepiej odpowiedzą na rosnące potrzeby konsumentów i posiadanych przez nich coraz inteligentniejszych sprzętów i urządzeń. Obecnie na etapie konceptualizacji i faz badawczych znajduje się technologia 6G, która miałaby być jeszcze szybsza, ale także zdecentralizowana (bez konieczności instalowania anten nadawczych – rolę tę spełniałoby każde smart-urządzenie, znajdujące się w sieci). Według części ekspertów wczesna faza komercjalizacji urządzeń podłączonych do sieci 6G mogłaby nastąpić w okolicach 2028-2029, co sugeruje, że przez kolejne kilka lat powstanie technologia 7G, a rok 2040 przyniesie rozważania na temat kolejnego standardu technologicznego w tym zakresie.

Czytaj więcej:
ABI Research (2021) 6G Standards and Market Developments.

Roboty i smart urządzenia pomagające w domu już teraz są coraz bardziej zaawansowane i coraz doskonalsze. Zapotrzebowanie na nie będzie też nieustannie rosło. Z czasem niemal całkowicie zastąpią nas w obowiązkach domowych oraz w kuchni – roboty antropomorficzne, np. robo-ręce ugotują obiad oraz posprzątają kuchnie na błysk, inteligentna lodówka zamówi niezbędne jedzenie – zgodnie z naszymi preferencjami, a smart pralkosuszarka przy wsparciu innych maszyn zadba o świeżość naszej garderoby.

Czytaj więcej:
Allianz Partners (2019) The world in 2040. The future of healthcare, mobility, travel and the home. Infuture Institute (2019) Smart living.

Rozwiązania, w ramach których, algorytmy w oparciu o skan i informacje z naszego organizmu są w stanie postawić trafną informację na temat stanu naszego zdrowia i ewentualnych niedoborów testowane są już obecnie. Przykładem może być technologia wykazująca ponad 80-proc. skuteczność w wykrywaniu podstawowych objawów depresji wyłącznie w oparciu o analizę wypowiedzi i wyrazu twarzy badanego. Testowane są również „inteligentne toalety” (sensory badające skład moczu przed utylizacją) oraz „inteligentne lustra”, które wyciągną wnioski o naszym stanie zdrowia na podstawie kondycji skóry i wyglądu twarzy. Z czasem rozwiązania te zostaną rozwinięte, skomercjalizowane i upowszechnione.

Czytaj więcej:
Haque, A. et al. (2018) Measuring Depression Symptom Severity from Spoken Language and 3D Facial Expressions.
Austin, P. (2019) What Will Smart Homes Look Like 10 Years From Now?

Mikroinstalacje OZE to przyszłość energetyki i ciepłownictwa w Polsce. Wpłynie na to z jednej strony ambitna polityka klimatyczna UE, a z drugiej rosnąca opłacalność tego typu technologii. W Polsce zauważalny jest obecnie boom na panele fotowoltaiczne, podczas gdy w Japonii już teraz powszechnie wykorzystuje się wodór w mikroinstalacjach kogeneracyjnych opartych na ogniwach paliwowych.

Czytaj więcej:
Polityka Insight (2020) Ciepło do zmiany. Jak zmodernizować sektor ciepłownictwa systemowego w Polsce.

Polacy marnują 247 kg żywności na osobę rocznie (2006). W skali Unii, w ciągu 12 miesięcy, wyrzucane jest nawet 88 mln ton jedzenia, które może kosztować aż 143 mld euro. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, GOZ oraz rosnąca świadomość społeczna doprowadzą do ograniczenia tego procederu w najbliższych latach. Człowiek zyska w tym zakresie wsparcie algorytmów, które dbając o dostawy żywności skuteczniej od ludzi, zadbają o niemarnowanie jedzenia. Pierwsze elementy tego typu rozwiązań są wdrażane już obecnie – na przykład z poziomu aplikacji do zdrowego odżywiania, po ustaleniu menu możliwe jest automatyczne zamówienie wszystkich niezbędnych produktów poprzez jeden z e-sklepów spożywczych.

Czytaj więcej:
Polityka Insight (2018) Zgubione kalorie. Jak skutecznie walczyć z marnotrawieniem żywności.