Poradnik dla użytkownika

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Sprawdź, czym to grozi

W artykule sprawdzimy, czy ładowarka w gniazdku pobiera prąd, a jeśli tak, to ile energii zużywa urządzenie pozostawione w stanie bezczynności. Dowiesz się ponadto, jakie ewentualne zagrożenia może spowodować ładowarka w gniazdku.

Zostawianie ładowarki w gniazdku to powszechny nawyk, ale czy wiesz, że taka pozostawiona ładowarka w gniazdku może pobierać prąd, nawet jeśli nie jest podłączona do telefonu? W tym artykule wyjaśnimy, czy pozostawienie ładowarki w gniazdku jest szkodliwe, ile prądu zużywa, a także jak wpływa to na Twoje rachunki za prąd. Poznasz także kilka sposobów na oszczędzanie energii podczas ładowania telefonu.
SPIS TREŚCI
 

Czy ładowarka w gniazdku pobiera prąd?

Zdarza Ci się, że ładowarka w gniazdku, po uzupełnieniu energii w smartfonie, pozostanie na całe popołudnie albo nawet na całą noc? Musisz wiedzieć, że nawet jeśli nie jest podłączona do telefonu, i tak pobiera prąd. Wynika to z tego, że jest wyposażona w mechanizm, który pozwala automatycznie rozpocząć proces ładowania w momencie podpięcia do smartfona. Taki mechanizm powoduje pobór energii.

Mimo tego, że ładowarka w gniazdku zużywa niewiele prądu, w dłuższej perspektywie może to mieć pewien wpływ na rachunki domowe. Dotyczy to szczególnie zaawansowanych ładowarek, na przykład z diodami LED, które mogą czerpać więcej prądu, nawet w stanie bezczynności.

Ile prądu pobiera ładowarka do telefonu w gniazdku?

Ładowarka USB w gniazdku, która aktualnie nie zasila telefonu, pobiera od 0,1 do 0,5 W energii na godzinę. Różnice w zużyciu prądu zależą od modelu ładowarki oraz jej jakości – większy pobór może wiązać się na przykład z korzystaniem z szybkich ładowarek.

Dotykowy smartfon leży na blacie 

Jak działa szybkie ładowanie w smartfonie? >>

Na pytanie, czy ładowarka w gniazdku pobiera prąd, musimy więc odpowiedzieć twierdząco. Wprawdzie zużycie energii jest niewielkie, to jednak, jeśli przemnożymy je przez liczbę domowników korzystających w każdym domu z ładowarki albo przez liczbę osób mieszkających w Polsce i ogólnie na całym świecie, może wyjść naprawdę spora wartość. Warto mieć tego świadomość już nie tylko z powodów ekonomicznych, ale również ekologicznych.

Ładowarka w gniazdku a średni miesięczny koszt prądu

Wiemy już, ile zużywa ładowarka USB w gniazdku, dlatego teraz warto obliczyć, jakie koszty co miesiąc może to generować.
 
  • Przy założeniu, że ładowarka jest cały czas podłączona do prądu, 24 godziny na dobę, przez miesiąc zużyje od 2,4 do 12 W energii (0,0024–0,012 kWh).
     
  • Przyjmując uśrednioną stawkę za prąd w wysokości 0,63 zł za 1 kWh (w taryfie G11), wychodzi, że ładowarka w stanie bezczynności to koszt od 5 do 23 groszy miesięcznie. Przy 2 urządzeniach jest to 10–46 groszy, a przy 3 – 15–69 groszy.

Nie są to wielkie kwoty, jednak, jeśli przemnożymy je przez liczbę dni w roku, wyjdzie nam już ponad 8 zł przy 3 urządzeniach zużywających najwięcej prądu. Zamiast niepotrzebnie wydawać pieniądze na energię, możesz kupić sobie i swojej rodzinie na przykład coś słodkiego. Nawyk odłączania ładowarki od prądu przyczyni się do oszczędności, co pozytywnie wpłynie na domowy budżet, oraz do zmniejszenia poboru energii, co jest działaniem proekologicznym.

Dowiedz się, jak planować budżet domowy.

Czy ładowarka w gniazdku może być cały czas?

Ładowarka do telefonu w gniazdku może spowodować spore problemy. Jeśli pozostawisz ją na dłużej, nie tylko spowoduje zwiększone zużycie energii, ale może też doprowadzić do określonych zagrożeń dla domowników – nawet do pożaru.
 
  • Ładowarka w pewnym momencie może się przegrzać. Jeśli znajduje się w gniazdku, może pojawić się zwarcie w instalacji elektrycznej.
     
  • Jeśli ładowarka w gniazdku zostanie pozostawiona podczas burzy, uderzenie pioruna może doprowadzić do jej spalenia się. Wynika to z tego, że nie jest przystosowana do pracy przy wysokim napięciu.

Odpowiedzi na pytania, czy ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera prąd i czy może ona wywołać jakieś zagrożenia, są niezwykle istotne w przypadku tanich oraz niskiej jakości urządzeń. Mogą one bowiem być bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego trzeba pamiętać, aby je każdorazowo odłączać od prądu. Dla własnego bezpieczeństwa i z myślą o naszej planecie warto to zresztą robić w przypadku każdej ładowarki, szczególnie gdy na dłużej wyjeżdżasz z domu.

Czytaj również: Telefony z ładowaniem indukcyjnym - lista modeli

Czy zostawianie ładowarki w gniazdku pobiera prąd? Fakty i wskazówki - lista - infografika

Jak oszczędzać prąd, ładując telefon?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy ładowarka w gniazdku pobiera prąd. Aby uniknąć niepotrzebnych strat energii, a także zagrożeń dla domowników, po naładowaniu telefonu zawsze odłączaj ją od zasilania.

Aby zadbać o optymalne ładowanie, korzystaj z inteligentnych gniazdek bądź timerów, które automatycznie odłączą prąd po zakończeniu ładowania smartfona. Możesz też kupić listwę z oddzielnymi przełącznikami. Poza tym unikaj ładowania sprzętu przez całą noc. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nieco prądu, a także zwiększyć żywotność baterii i dłużej cieszyć się na przykład dostępem do szybkiego internetu. Akumulatory litowo-jonowe stosowane w nowoczesnych smartfonach nie powinny być zasilane do poziomu 100%, gdyż wpływa to na stopniowy spadek ich wydajności.

FAQ

1. Czy ładowarkę można zostawić w gniazdku?

Lepiej tego nie robić, gdyż ładowarka w gniazdku, nawet w stanie bezczynności, zużyje nieco prądu i zwiększy rachunki za prąd.

2. Ile kosztuje pozostawienie ładowarki w gniazdku?

Jedna ładowarka w gniazdku pozostawiona na całą dobę wygeneruje miesięczny koszt w wysokości od 5 do 23 groszy.

3. Czy ładowarka może być cały czas podłączona do gniazdka?

Ładowarka nie powinna być cały czas podpięta do gniazdka, gdyż po uderzeniu pioruna w instalację elektryczną może nawet spowodować pożar.

4. Czy trzeba odłączać ładowarkę?

Tak, warto to robić ze względów ekonomicznych oraz ekologicznych (oszczędność pieniędzy i energii).

5. Czy ładowarka może spowodować pożar?

Tak, ładowarka, szczególnie niskiej jakości, może się przegrzać i doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.

6. Czy ładowarka może kopnąć prądem?

Tak, choć są to rzadkie przypadki. Do porażenia prądem może dojść na przykład, gdy ładowarka jest uszkodzona albo gdy dojdzie do jej kontaktu z wodą.

Inne artykuły z tej kategorii