Poradnik dla biznesu

Zawieszenie działalności a abonament dla firm – co wtedy?

Zawieszenie działalności może być potrzebne na przykład w okresie przejściowego przestoju firmy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić na składkach ZUS czy podatkach. Zawieszona działalność a umowa na telefon – co w takiej sytuacji zrobić? Podpowiadamy w artykule.
SPIS TREŚCI
 

Co to jest zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności to przerwa w funkcjonowaniu firmy na wniosek złożony przez przedsiębiorcę do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Takie rozwiązanie jest przydatne na przykład w okresie przejściowych trudności finansowych firmy, wynikających ze spadku zamówień. Podczas zawieszenia właściciel nie może realizować czynności wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej i osiągać z tego tytułu przychodów. Korzystne jest jednak zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS-owskich oraz zaliczek na podatek dochodowy czy VAT, a także składania miesięcznych deklaracji rozliczeniowych (nie obejmuje to formularzy rocznych).

Działalność można zawiesić:
 
  • dowolną liczbę razy w trakcie prowadzenia firmy;
     
  • terminowo lub bezterminowo;
     
  • na co najmniej 30 dni.
     
Istotne zastrzeżenie dotyczy tego, że na zawieszenie firmy może zdecydować się jedynie ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przebywają oni na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym albo podpisano z nimi umowy-zlecenia bądź umowy o dzieło. W przypadku każdej innej umowy, w tym o pracę (także spółdzielczej) albo dotyczącej mianowania, powołania czy wyboru, zgłoszenie zawieszenia działalności należy poprzedzić rozwiązaniem wspomnianej umowy.

Zawieszenie działalności a telefon na firmę – jakie prawa i obowiązki Ci przysługują?

Telefon komórkowy w firmie jest bardzo pożądany nie tylko dlatego, że ułatwi Ci kontakt z klientami. To również oznaka tego, że dbasz o ich potrzeby i umożliwiasz im sprawną komunikację. Poniżej znajdziesz wyczerpujące wyjaśnienia na temat tego, co zrobić z abonamentem telefonicznym, jeśli dojdzie do zawieszenia firmy.

Telefon służbowy to nieocenione narzędzie pracy w każdej firmie
 

Zawieszona działalność a faktury za telefon – czy trzeba je opłacać? Czy można je wliczyć do kosztów podatkowych?

W okresie zawieszenia firmy należności za abonament telefoniczny należy regulować zgodnie z umową. Zawieszenie nie przerywa biegu takiej umowy, dlatego pamiętaj o tym, aby terminowo opłacać faktury. Nie zapomnij uwzględnić ich w kosztach podatkowych, co po wznowieniu działalności pozwoli obniżyć wysokość zaliczek płaconych do urzędu skarbowego.

Do takich kosztów nie można jednak wliczać dodatkowych wydatków, których nie obejmuje abonament. W zależności od tego, jaki wybrałeś plan, mogą to być na przykład rozmowy z zagranicznymi kontrahentami czy dane komórkowe. Wyjątkiem są koszty, które musisz ponieść, aby zachować lub zabezpieczyć źródła przychodów. Chodzi o te, które pozwolą utrzymać firmę w okresie zawieszenia w takim stanie, aby dało się ją wznowić bez nadmiernych inwestycji. Jako przykład można podać wydatki na rozmowy telefoniczne związane z zakupem płyt wiórowych do produkcji mebli, które wykorzystasz po ponownym uruchomieniu działalności. W razie ewentualnej kontroli będziesz musiał jednak wykazać związek pomiędzy takimi kosztami a zabezpieczeniem źródła przychodów.

Czytaj również: Jak zaksięgować w wydatkach firmowych zakup telefonu?

Zawieszenie działalności a umowa na telefon – czy trzeba zgłosić operatorowi przerwanie prowadzenia firmy?

Nie ma takiego obowiązku. Nawet pomimo zawieszenia działalności umowa cały czas obowiązuje. Dlatego możesz swobodnie korzystać z wybranego planu.

Czy muszę oddać telefon kupiony na zawieszoną firmę?

W czasie zawieszenia firmy nie musisz oddawać telefonu firmowego. Abonament nie wygasa, co jest korzystne, ponieważ po wznowieniu działalności nie będziesz musiał tracić czasu na ponowne podpisywanie umowy z operatorem i na szukanie odpowiedniego modelu smartfona.

Telefon służbowy może być wykorzystywany także po zawieszeniu działalności firmy
 

Zawieszenie działalności a abonament telefoniczny – czy można podpisać nową umowę?

Jest to możliwe, ale w przypadku ewentualnej kontroli ze strony urzędu skarbowego trzeba wykazać, że nowa umowa posłużyła do zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Można wytłumaczyć się na przykład tym, że upłynął termin ważności poprzedniego abonamentu, a nowy był potrzebny, aby:
 
  • wyegzekwować od dłużników zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem firmy;
     
  • ustalić z kontrahentami szczegóły sprzedaży towarów zamówionych i wyprodukowanych przed datą zawieszenia albo zbycia środków trwałych czy wyposażenia.
     

Jaki abonament dla firm wybrać?

Szukasz abonamentu dla firm? Najlepiej zdecydować się na taki, który pozwoli Ci:
 
  • swobodnie kontaktować się z klientami, bez potrzeby oglądania się na limity rozmów czy danych komórkowych;
     
  • usprawnić wykonywanie obowiązków w firmie, na przykład delegowanie zadań;
     
  • skorzystać z ogromnych możliwości, jakie dają aplikacje mobilne.
     
Świetną propozycją jest abonament dla firm w T-Mobile z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami oraz szybkim i stabilnym internetem w technologii 4G LTE bądź 5G. Możesz zdecydować się na jeden z kilku wariantów, co pomoże Ci swobodnie dopasować abonament do własnych potrzeb. Masz ponadto możliwość skorzystania z dodatkowych usług, na przykład ochrony przed krytycznymi zagrożeniami w sieci.

Zaletą jest też możliwość zakupu razem z abonamentem nowoczesnego smartfona, dzięki któremu skorzystasz z wielu przydatnych rozwiązań. Będziesz mógł na przykład prowadzić wideokonferencje z osobami pracującymi zdalnie, zarządzać harmonogramem pracy oraz wygodnie rozliczać się z urzędami za pomocą aplikacji mobilnych. Ogromne możliwości w zakresie marketingu daje też prowadzenie profili firmowych w mediach społecznościowych, jak Facebook czy Instagram. Funkcjonalny smartfon to wyjątkowa wygoda i oszczędność czasu oraz kosztów podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Inne artykuły z tej kategorii