Wszystko o światłowodowych sieciach napowietrznych

Światłowód na słupach energetycznych to rozwiązanie idealne na terenach z mniejszą liczbą ludności, gdzie sieć nie jest zbyt mocno rozwinięta. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób buduje się światłowód napowietrzny oraz jakie zalety i zastosowanie ma takie rozwiązanie.
SPIS TREŚCI
- Co to jest światłowód napowietrzny? Jak się tworzy sieć opartą na nim?
- Z jakich elementów składa się internet światłowodowy napowietrzny?
- Jakie zalety ma światłowód na słupie?
- Jakie są zastosowania światłowodów napowietrznych?
- FAQ
Co to jest światłowód napowietrzny? Jak się tworzy sieć opartą na nim?
Światłowód zewnętrzny napowietrzny powstaje na podbudowie słupowej. Zwykle wykorzystuje się do tego już istniejącą infrastrukturę energetyczną, telekomunikacyjną czy trakcyjną. Ma to duże znaczenie dla usprawnienia inwestycji.
Przeczytaj, co to jest światłowód, jaka jest jego budowa i jakie ma on zalety >>
Światłowód na słupie może powstać nie tylko w ramach działającej infrastruktury, ale również w związku z rozbudową sieci telekomunikacyjnych. Jest stosowany podczas tworzenia przyłączy dla gospodarstw domowych. Dzięki niemu szybki internet światłowodowy może docierać na tereny słabiej zurbanizowane, z mniejszą liczbą ludności.
Przewody napowietrzne mogą zostać zamontowane na jeden z dwóch sposobów.
- Metoda mobilnej szpuli – kabel umieszcza się na ciężarówce albo na torze prowadzącym wzdłuż linii światłowodowej i rozwiesza się go na kolejnych słupach. Dzięki takiej metodzie przewód może zostać podwieszony od razu w pozycji docelowej.
- Metoda stacjonarnej szpuli – kabel rozwija się z jednej początkowej lokalizacji i wykorzystuje się pojazd ciągnący ustawiony na końcu linii. Przewód zawiesza się na tymczasowych bloczkach znajdujących się na słupach, a po jego rozwinięciu przekłada się go na przygotowane wcześniej uchwyty.
Kable napowietrzne muszą mieć odpowiednią długość. Powinna ona wynieść 104% odległości między słupami, co pozwoli uniknąć naprężeń. Poza tym trzeba zachować zapas przewodów – przyda się on podczas spawania kabli po ich przypadkowym przecięciu.
Z jakich elementów składa się internet światłowodowy napowietrzny?
Światłowód bezprzewodowy na słupie składa się z osłon złączowych ze stelażami, w których znajduje się zapas kabli, a także z zawiesi, a więc uchwytów. Zawiesia służą nie tylko do mocowania kabli do słupów czy do budynków (odbywa się to za pomocą specjalnych wsporników), ale też do:
- zapewnienia prawidłowego naciągu przewodów – taką rolę pełnią uchwyty odciągowe;
- utrzymania kabli na odpowiedniej wysokości – zawiesia przelotowe;
- zabezpieczenia przewodów w formie zbrojenia z ocynkowanej stali – uchwyty oplotowe.
Sednem konstrukcji są specjalne kable napowietrzne ADSS. To właśnie za ich pośrednictwem do poszczególnych domów czy mieszkań dociera sygnał światłowodowy, który pozwala korzystać z szybkiego internetu na smartfonach, laptopach czy komputerach. Takie kable są bardzo giętkie i wykazują się odpornością na rozciąganie oraz na promienie UV. Decyduje o tym powłoka wykonana z HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości. W ich wnętrzu znajduje się pręt FRP oraz żel hydrofobowy, który zapobiega przedostawaniu się wody.
Światłowód na słupach energetycznych jest narażony na trudne warunki atmosferyczne. Dlatego w tym rozwiązaniu stosuje się wyjątkowo szczelne łączniki (mufy) oraz tłumiki redukujące drgania spowodowane na przykład silnym wiatrem.
Jakie zalety ma światłowód na słupie?
Światłowód napowietrzny pomaga zapewnić mieszkańcom dostęp do sieci światłowodowej na terenach słabiej zurbanizowanych, w tym na obszarach wiejskich. Wpływa na to stosunkowo niski (w porównaniu do instalacji doziemnej) koszt inwestycji oraz szybkość instalacji (nie trzeba wykonywać wykopów). Sporą zaletą jest też łatwiejsze serwisowanie i możliwość sprawnej reakcji w obliczu awarii.
Zobacz także: Jak podłączyć światłowód do routera?
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z pewnych wad, jakie ma światłowód zewnętrzny na słupach. Dotyczą one głównie większego narażenia na awarie niż jest to zauważalne w przypadku instalacji doziemnej. Może dojść do uszkodzenia kabla na przykład w wyniku wichury czy przypadkowego przecięcia przez pojazd ponadgabarytowy, czego skutkiem będzie przerwa w dostępie do internetu.
Jakie są zastosowania światłowodów napowietrznych?
Światłowód na słupach energetycznych czy telekomunikacyjnych doskonale sprawdzi się wszędzie, gdzie zastosowanie tradycyjnej, podziemnej technologii jest problematyczne i nieopłacalne. Dotyczy to nie tylko terenów wiejskich, ale też:
- nowo powstałych osiedli domków jednorodzinnych zlokalizowanych tuż pod miastami;
- budynków położonych na trudno dostępnych obszarach, na przykład skalistych.
Z możliwości, jakie oferuje światłowód napowietrzny, mogą też skorzystać liczne gospodarstwa rolne i hodowlane. Będzie to też dobre rozwiązanie dla właścicieli działek, którzy ze względu na sprzeciw sąsiadów nie mogą doprowadzić do swojego domu kabla drogą podziemną.
Poznaj zastosowania światłowodu w różnych branżach biznesu >>
FAQ
1. Jakiego rodzaju kable stosuje się w liniach napowietrznych?
Są to kable ADSS wykonane z polietylenu, które są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne czy na rozciąganie.
2. Czy światłowód może być napowietrzny?
Kable światłowodowe mogą zostać poprowadzone nie tylko pod ziemią, ale też na słupach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba wykonywać wykopów, co ogranicza koszt i czas inwestycji.
3. Czy kabel światłowodowy można poprowadzić napowietrznie?
Tak – takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne na terenach mniej zurbanizowanych, gdzie zastosowanie światłowodu w ziemi byłoby nieopłacalne.
4. Czy światłowód może być na słupach?
Kable światłowodowe mogą zostać zamontowane na słupach energetycznych, telekomunikacyjnych czy trakcyjnych.
5. Po co zapas światłowodu na słupie?
Jest potrzebny w razie awarii, aby można było zespawać przecięte przewody.