Poradnik dla użytkownika

Wszystko o prędkości internetu światłowodowego

Dzięki lekturze naszego poradnika dowiesz się, czym jest download i upload oraz jakie znaczenie mają tego typu parametry podczas korzystania z sieci światłowodowej. Wyjaśnimy Ci ponadto, od czego zależy prędkość internetu światłowodowego i jak ją sprawdzić oraz jaką szybkość internetu domowego wybrać.

Interesuje Cię najlepszy światłowód? Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim jego szybkość. W naszym poradniku znajdziesz wyczerpujące informacje na jej temat.
 

SPIS TREŚCI
 

Co to jest prędkość internetu światłowodowego?

Światłowód 100 Mb/s albo 1 Gb/s – jeśli widzisz tego typu oferty w reklamach, warto wiedzieć, że podane parametry wskazują na prędkość internetu. To szybkość, z jaką można łączyć się z siecią na przykład podczas przeglądania stron WWW, pobierania plików multimedialnych czy oglądania filmów online.

Prędkość internetu światłowodowego jest wyrażana za pośrednictwem dwóch parametrów:
 

  • downloadu, który dotyczy pobierania danych;
     
  • uploadu, a więc szybkości wysyłania danych, na przykład przez komunikatory internetowe – zwykle jest ona niższa niż download.
     

Firmy światłowodowe podczas prezentowania swojej oferty w mediach przeważnie podają wielkość downloadu. Jeśli więc w Twoim domu czy mieszkaniu działa światłowód 1 Gb/s, oznacza to, że ma on właśnie taką prędkość, ale tylko w ramach pobierania danych. Pamiętaj jednak, że jest to wartość maksymalna, która w zależności od różnych czynników może być znacznie niższa.

Dowiedz się więcej na temat sposobu działania oraz kosztów światłowodu >>

Od czego zależy prędkość i przepustowość światłowodu?

Kluczowe znaczenie ma oczywiście pakiet wykupiony u dostawcy internetu. Im wyższa prędkość internetu światłowodowego, tym sprawniej możesz korzystać z sieci. Dzięki odpowiednio dużej szybkości światłowód pozwoli Ci na przykład na streaming filmów, seriali i muzyki w najwyższej jakości. Pakiet szybkiego internetu w atrakcyjnej cenie możesz zamówić w T-Mobile.

Nierzadko jednak występują znaczne różnice pomiędzy zadeklarowaną przez dostawcę szybkością światłowodu a tą, którą rejestrujesz w rzeczywistości. Z czego to wynika?
 

  • Z nieodpowiedniego rodzaju lub nieprawidłowego umiejscowienia routera. Powinien on obsługiwać internet dużych prędkości. Ważne jest też, aby był zlokalizowany w centrum domu czy mieszkania, dzięki czemu zachowasz jego optymalną odległość od poszczególnych urządzeń łączących się z siecią.
     
  • Z nadmiernej liczby sprzętów podłączonych w jednym czasie do sieci bądź ze zbyt dużej liczby użytkowników równocześnie korzystających z internetu. Nie będzie to jednak miało znaczenia, jeśli wybierzesz światłowód od T-Mobile o dużej przepustowości.

 
Laptop z dostępem do szybkiego internetu

Przeczytaj, jak szybko i wygodnie podłączyć światłowód do routera >>

Pamiętaj, że nawet najszybszy światłowód na świecie może nie działać optymalnie, jeśli w danym miejscu pojawią się różne przeszkody. Trudności z rozsyłaniem sygnału mogą występować w domu czy w mieszkaniu położonym między wysokimi budynkami lub wyposażonym w grube ściany. Problemem mogą też być zakłócenia ze strony innych urządzeń elektronicznych.

Jaka jest maksymalna prędkość światłowodu?

Światłowód 1 Gb/s (czyli 1000 Mb/s) w przypadku downloadu to standard w ofercie wielu operatorów działających na rynku polskim. Dotyczy to również T-Mobile. Technologia jednak intensywnie się rozwija, dlatego w najbliższych latach, wraz z postępami we wdrażaniu nowoczesnych sieci, szybkość światłowodu może wzrosnąć.

Sprawdź ponadto: Jakie są sposoby na przyspieszenie internetu w komputerze lub w telefonie?

Jaką prędkość światłowodu wybrać?

Najlepszy światłowód to taki, który jest doskonale dopasowany do Twoich potrzeb. Przy jego wyborze pod uwagę weź to, jak często i do czego wykorzystujesz sieć oraz ilu domowników jej używa. W T-Mobile mamy pakiety internetu światłowodowego stworzone z myślą o potrzebach różnych użytkowników.
 

  • 300 Mb/s – taka prędkość internetu światłowodowego wystarczy do podstawowych zastosowań, czyli do przeglądania sieci czy social mediów oraz wysyłania maili i plików;
     
  • 600 Mb/s – to szybkość, która „udźwignie” intensywne korzystanie z sieci przez wszystkich domowników;
     
  • 900 Mb/s – internet z taką prędkością jest przeznaczony dla wymagających użytkowników, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości, jakie zapewnia światłowód (streaming, gry online, wideokonferencje itp.).

 
Jak szybki internet światłowodowy wybrać? - najważniejsze podpowiedzi - list a- infografika

Internet światłowodowy – jak sprawdzić jego szybkość?

Przepustowość światłowodu najwygodniej sprawdzisz w bezpłatnym testerze online. Musisz się jednak do tego odpowiednio przygotować. Komputer podłącz do sieci za pomocą kabla, a jeśli nie jest to możliwe, umieść sprzęt (lub inne urządzenie, na którym chcesz przeprowadzić test, na przykład smartfon) jak najbliżej routera. Nie zapomnij również wyłączyć wszystkich programów i aplikacji działających w tle.

FAQ

1. Czy światłowód 1 GB jest dobry?

Tak, światłowód z taką prędkością pozwoli w pełni wykorzystać jego wszystkie możliwości.

2. Z jakiej sieci jest najszybszy światłowód?

Dotyczy to T-Mobile. Operator oferuje prędkości rzędu 900 Mb/s.

3. Jaka jest maksymalna prędkość światłowodu?

Rzeczywista szybkość światłowodu, która jest obecnie oferowana przez operatorów działających w Polsce, wynosi około 1 Gb/s.

4. Czy 10 Gb/s to dużo?

To ogromna prędkość, która jest możliwa do uzyskania w ramach światłowodu, jednak póki co nie jest dostępna dla użytkowników. W przyszłości, wraz z rozwojem technologii telekomunikacyjnych, może stać się standardem w wielu domach.

5. Ile Mb/s powinien mieć światłowód?

Minimum to 300 Mb/s, jednak jeśli z internetu korzysta wielu domowników i sieć służy im na przykład do pracy czy do korzystania z platform streamingowych, warto postawić na internet z prędkością 600 Mb/s albo 900 Mb/s.

6. Z jaką prędkością działa światłowód?

Zależy to od wybranej przez Ciebie oferty. W T-Mobile możesz kupić pakiety z prędkością od 300 Mb/s do 900 Mb/s.

Inne artykuły z tej kategorii