Poradnik dla użytkownika
Wszystko o dźwięku przestrzennym w telefonie i nie tylko
Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest oraz jakie zalety ma dźwięk przestrzenny, a także czym różni się od technologii mono i stereo. Poza tym sprawdzimy, jak w pełni wykorzystać jego możliwości na telewizorze czy w telefonie.
Surround system – znany także jako dźwięk przestrzenny – to technika audio, która pozwala na wielokierunkowe odtwarzanie dźwięku, wzmacniając Twoje doznania podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Czym różni się surround sound od mono czy stereo? Jak możesz uzyskać przestrzenny dźwięk? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, o surround system.
SPIS TREŚCI
Czym jest dźwięk przestrzenny? To technika, która pozwala odtwarzać muzykę z minimum 3 różnych kierunków. Daje to wrażenie trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej. Na przykład podczas oglądania filmów możesz poczuć się, jakby dźwięki otaczały Cię ze wszystkich stron.
Czytaj również: Ranking telewizorów – jaki telewizor kupić?
Kolejne etapy rozwoju dźwięku przestrzennego to:
Surround system stale się rozwija. Obecnie jest oferowany w formatach cyfrowych, które mogą obsługiwać nawet ponad 20 kanałów.
W ramach tej technologii dźwięk jest nagrywany za pomocą wielu obiektów rozmieszczonych na wirtualnej scenie – dostępnych jest aż 128 ścieżek. Podobnie działa wprowadzony na przełomie 2014 i 2015 r. format DTS:X, w którym maksymalna liczba takich ścieżek wynosi 64. Technologia jest stosowana w wielu współczesnych kinach domowych. Ponadto na coraz szerszą skalę oferowany jest format Dolby Atmos w telefonie.
Aby kupić najlepszy soundbar i cieszyć się efektem surround na co dzień, zwróć uwagę nie tylko na liczbę kanałów. Duże znaczenie ma też to, czy sprzęt ma wbudowany subwoofer, który odpowiada za niskie częstotliwości, oraz czy wyposażono go w dekoder dźwięku oparty na technologii Dolby Atmos albo DTS:X.
Czytaj również: Jaki telefon wybrać? Rodzaje telefonów i smartfonów
Surround da najlepszy efekt w połączeniu ze słuchawkami z funkcją dźwięku przestrzennego. Warto zdecydować się na przykład na model Apple AirPods Pro 2gen. Przyda się on zarówno podczas drogi na uczelnię czy do pracy, jak i aktywności fizycznej, jak bieganie bądź jazda na rowerze.
Czytaj również: Słuchawki douszne – jakie wybrać?
SPIS TREŚCI
- Czym jest surround system?
- Jak działa dźwięk przestrzenny?
- Surround sound a dźwięk mono i stereo – kluczowe różnice
- Dźwięk przestrzenny – jak to się zaczęło?
- Dolby Atmos – co to?
- Jak odtwarzać dźwięk przestrzenny?
- Surround system – dźwięk, w którym się zatracisz
- FAQ
Czym jest surround system?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego muzyka w kinie brzmi bardzo realistycznie, natomiast gdy odtworzysz ten sam soundtrack w domu, dźwięk jest zupełnie inny? To proste – w kinie masz do czynienia z surround sound, czyli dźwiękiem przestrzennym.Czym jest dźwięk przestrzenny? To technika, która pozwala odtwarzać muzykę z minimum 3 różnych kierunków. Daje to wrażenie trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej. Na przykład podczas oglądania filmów możesz poczuć się, jakby dźwięki otaczały Cię ze wszystkich stron.
Czytaj również: Ranking telewizorów – jaki telewizor kupić?
Jak działa dźwięk przestrzenny?
Wyjątkowy efekt, jaki daje surround system, jest możliwy dzięki temu, że podczas nagrań dźwięk jest rejestrowany z różnych kierunków. Odbywa się to za pomocą specjalnych mikrofonów. Z kolei w trakcie miksowania dźwięki lokalizuje się w różnych miejscach przestrzeni. Efektem są wyjątkowe doznania podczas oglądania telewizji albo słuchania muzyki.Surround sound a dźwięk mono i stereo – kluczowe różnice
Surround różni się od mono i stereo liczbą kanałów, za pomocą których dokonuje się nagrań dźwięku. W przypadku mono dotyczy to pojedynczej ścieżki magnetycznej, a dźwięk stereo jest dwukanałowy. Surround system bazuje natomiast na minimum 3 kanałach. Efektem jest doskonała jakość dźwięku oraz zwiększenie zaangażowania słuchacza dzięki wrażeniu zagłębienia się w muzyce, filmie czy grze.Dźwięk przestrzenny – jak to się zaczęło?
Surround system po raz pierwszy wykorzystano w filmie Disneya pt. „Fantazja” z 1940 r. Wówczas składał się on z 3 ścieżek, a doskonały jak na tamte czasy efekt zapewniły 54 głośniki.Kolejne etapy rozwoju dźwięku przestrzennego to:
- opracowanie w 1976 r. 4-kanałowego standardu Dolby Stereo, który miał swoją premierę wraz z emisją filmu „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja” (1977 r.);
- pojawienie się w 1982 r. formatu Dolby Digital, który w późniejszym okresie trafił do prywatnych domów.
Surround system stale się rozwija. Obecnie jest oferowany w formatach cyfrowych, które mogą obsługiwać nawet ponad 20 kanałów.
Dolby Atmos – co to?
Dolby Atmos to standard wprowadzony w 2012 r. Zapewnia niesamowite doznania dzięki temu, że dźwięk otacza słuchacza ze wszystkich stron – fale biegną nie tylko w linii prostej, ale również od góry.W ramach tej technologii dźwięk jest nagrywany za pomocą wielu obiektów rozmieszczonych na wirtualnej scenie – dostępnych jest aż 128 ścieżek. Podobnie działa wprowadzony na przełomie 2014 i 2015 r. format DTS:X, w którym maksymalna liczba takich ścieżek wynosi 64. Technologia jest stosowana w wielu współczesnych kinach domowych. Ponadto na coraz szerszą skalę oferowany jest format Dolby Atmos w telefonie.
Jak odtwarzać dźwięk przestrzenny?
Aby wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje surround system, potrzebny jest wysokiej jakości sprzęt. W przypadku telewizorów dotyczy to soundbara. Efektem dźwięku przestrzennego możesz cieszyć się również poza domem, jednak musisz w tym celu kupić odpowiedni telefon i słuchawki.Przestrzenny dźwięk w soundbarach
Soundbar to głośnik w formie prostokąta, który można ustawić na półce TV albo powiesić na ścianie nad telewizorem. Zajmuje niewiele miejsca, jednak ma porównywalne względem zestawów kina domowego możliwości. Jest bowiem w stanie odtwarzać dźwięk przestrzenny w konfiguracji 5.1, a nawet 7.1.Aby kupić najlepszy soundbar i cieszyć się efektem surround na co dzień, zwróć uwagę nie tylko na liczbę kanałów. Duże znaczenie ma też to, czy sprzęt ma wbudowany subwoofer, który odpowiada za niskie częstotliwości, oraz czy wyposażono go w dekoder dźwięku oparty na technologii Dolby Atmos albo DTS:X.
Dźwięk przestrzenny w telefonie i słuchawkach
Surround system jest dostępny w wielu nowoczesnych telefonach. Aby sprawdzić, czy urządzenie, które już posiadasz lub które zamierzasz kupić, oferuje dźwięk przestrzenny, musisz zapoznać się z jego specyfikacją. Przykładowe modele to:- Samsung Galaxy S23+ 5G;
- Motorola Edge 40 5G;
- iPhone 11 Pro.
Czytaj również: Jaki telefon wybrać? Rodzaje telefonów i smartfonów
Surround da najlepszy efekt w połączeniu ze słuchawkami z funkcją dźwięku przestrzennego. Warto zdecydować się na przykład na model Apple AirPods Pro 2gen. Przyda się on zarówno podczas drogi na uczelnię czy do pracy, jak i aktywności fizycznej, jak bieganie bądź jazda na rowerze.
Czytaj również: Słuchawki douszne – jakie wybrać?