Poradnik dla użytkownika

Współczynnik SAR, czyli czy telefon promieniuje?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym jest SAR, jak go sprawdzić i jaki jego poziom został uznany za dopuszczalny. Poza tym dowiesz się, czy promieniowanie elektromagnetyczne telefonu jest szkodliwe dla zdrowia człowieka oraz jak można je ograniczyć.
Współczynnik SAR (Specific Absorption Rate) to miara, która informuje, jak dużo promieniowania elektromagnetycznego jest absorbowane przez ciało – m.in. podczas korzystania z telefonu. Odkryj, co oznacza ten wskaźnik dla Twojego zdrowia i jak możesz zminimalizować ryzyko.

SPIS TREŚCI
 

Czym jest współczynnik SAR?

Promieniowanie telefonu jest czymś naturalnym i nie powinno niepokoić żadnego właściciela smartfona. Warto jednak mieć podstawową wiedzę na temat tego, czym jest współczynnik SAR i jak się go mierzy, gdyż jest to parametr ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika telefonu, szczególnie wówczas, gdy sprzęt jest użytkowany przez wiele godzin każdego dnia.

SAR (skrót od Specific Absorption Rate) to ilość promieniowania elektromagnetycznego, którą ciało człowieka pochłania podczas korzystania z telefonu i innych urządzeń elektronicznych. Parametr wyraża się w W/kg, czyli watach na kilogram, i zależy od:
 
  • typu i rozmiaru smartfona;
     
  • położenia sprzętu względem ciała;
     
  • częstotliwości oraz intensywności fal radiowych;
     
  • odległości od stacji bazowej i ewentualnych przeszkód pomiędzy nadajnikiem a urządzeniem.
     
Według norm ustalonych przez ICNIRP, czyli Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym, maksymalne promieniowanie telefonu nie powinno przekroczyć wartości 2 W/kg (w przypadku głowy i klatki piersiowej) oraz 4 W/kg (w odniesieniu do kończyn). W USA normy są bardziej restrykcyjne i wynoszą 1,6 W/kg.

Czytaj również: Jaki telefon wybrać? Rodzaje telefonów i smartfonów

Jak sprawdzić współczynnik SAR?

Jeśli chcesz sprawdzić współczynnik SAR, w internecie wpisz model Twojego telefonu oraz skrót „SAR” – powinny wyświetlić się dokładne dane dotyczące poziomu promieniowania smartfona. Takie informacje znajdziesz również w specyfikacji urządzenia albo na ulotce dołączonej do opakowania. Możesz też spróbować wpisać w telefonie kod *#07#, jednak nie w każdym modelu pokaże on wartość SAR.

Pamiętaj, że poziom SAR podawany w specyfikacji smartfonów to wynik testów laboratoryjnych, które były prowadzone przy maksymalnej mocy wyjściowej nadajników telefonów. Podczas normalnego użytkowania wartości są znacznie mniejsze, szczególnie gdy smartfon użytkuje się na zewnątrz albo blisko nadajnika. 

Współczynnik SAR - co musisz o nim wiedzieć - lista - infografika

Czy telefon promieniuje? Promieniowanie telefonu a wpływ na zdrowie

Dotychczas nie dowiedziono, aby jakikolwiek smartfon emitował promieniowanie, które mogłoby zaszkodzić użytkownikowi. Według szacunków dopiero współczynnik SAR na poziomie 80 W/kg stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka. Telefon może zostać dopuszczony do sprzedaży tylko po spełnieniu określonych norm, które dotyczą również SAR. Raczej więc nie musisz obawiać się o to, że promieniowanie elektromagnetyczne smartfona negatywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Jak dotąd żadne z przeprowadzonych na świecie badań nie dowiodło, że fale elektromagnetyczne mogą wywołać bóle głowy czy zaburzenia słuchu, a także doprowadzić do rozwoju groźnych chorób, jak nowotwór czy niepłodność. Wprawdzie emisja tych fal skutkuje zmianami w aktywności mózgu, jednak nie przekraczają one ustalonych norm. W tym zakresie na pewno będą prowadzone dalsze badania, szczególnie że średni czas korzystania z telefonów stopniowo się wydłuża. Zawsze zalecamy, aby racjonalnie korzystać ze smartfona i ograniczać czas spędzony przed jego ekranem.

Dowiedz się więcej o tym, jak światło niebieskie wpływa na Twój wzrok i zdrowie >>

Promieniowanie telefonu – jak zmniejszyć ryzyko pochłaniania?

Jeśli chodzi o współczynnik SAR, normy międzynarodowe spełniają w zasadzie wszystkie smartfony dostępne w sprzedaży. Warto jednak stosować się do kilku zasad, dzięki którym ograniczysz poziom wchłanianego przez ciało promieniowania elektromagnetycznego.
 
  • Podczas prowadzenia rozmów telefonicznych używaj słuchawek i zestawu głośnomówiącego. Dobrze, aby połączenia trwały nie dłużej niż 30 minut. Wybieraj rozmowy wideo zamiast głosowych.
     
  • W trakcie korzystania ze smartfona trzymaj go w odległości minimum 1–2 cm od głowy.
     
  • Jeśli nie używasz telefonu, umieść go z dala od siebie. W nocy nie trzymaj go przy poduszce.
     
Gdy chcesz zmniejszyć promieniowanie telefonu, warto ponadto używać go na zewnątrz, gdzie jest lepszy zasięg, zamiast wewnątrz pomieszczeń. Istotna jest też odległość od nadajnika – im mniejsza, tym niższy poziom SAR.

Czytaj również: Słuchawki douszne – jakie wybrać?

FAQ

1. Czym jest współczynnik SAR?

Określa on ilość promieniowania elektromagnetycznego, którą ciało człowieka pochłania podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, na przykład smartfona. Parametr wyraża się w W/kg (watach na kilogram).

2. Jak sprawdzić współczynnik SAR?

Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać model telefonu oraz skrót „SAR” albo sięgnąć do specyfikacji urządzenia lub informacji podanych na ulotce dołączonej do opakowania. W niektórych smartfonach SAR wyświetli się po wpisaniu kodu *#07#.

3. Jakie telefony najbardziej promieniują?

Telefony z największym promieniowaniem to na przykład Motorola Edge 30 Pro, Xiaomi 13 Pro czy OnePlus 11 Pro, jednak nie dowiedziono, aby którykolwiek z nich miał negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Największy współczynnik SAR występuje, gdy zbyt długo trzymasz smartfon przy uchu albo gdy prowadzisz rozmowę w zamkniętym pomieszczeniu lub w samochodzie.

4. Co to czujnik SAR?

Mierzy on współczynnik SAR emitowany przez urządzenia elektroniczne podczas testów laboratoryjnych.

5. Jaki SAR jest bezpieczny?

Maksymalny poziom to 2 W/kg (dla głowy i klatki piersiowej) oraz 4 W/kg (dla kończyn). W USA normy wynoszą 1,6 W/kg.

6. Jaki telefon ma najmniejsze promieniowanie?

Jest to na przykład Samsung Galaxy S22+, realme 8 czy Xiaomi Redmi Note 11.

Inne artykuły z tej kategorii