Poradnik dla biznesu

Work-life balance – czym jest, jak o to zadbać?

Z pewnością wielokrotnie spotkałeś się z pojęciem work-life balance (WLB). O tym, czym jest, jak dbać o równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą oraz w jaki sposób dzięki niemu możesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, dowiesz się z tego artykułu. Wyjaśnimy w nim również, jakie korzyści przynosi work-life balance oraz jakie są przykłady dobrych praktyk z jego zakresu. Takie informacje są przydatne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Zapraszamy do lektury.

Początki work-life balance – zmiany społeczne i gospodarcze

Work-life balance jest związany z intensywnym rozwojem korporacji na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Przemęczeni pracownicy w tamtym czasie musieli zacząć walczyć, aby w końcu zaczęto oddzielać ich życie prywatne od zawodowego. Miało to pomóc nie tylko zatrudnionym, ale również pracodawcom poprzez większą wydajność ich pracowników, którzy przez nadmiar pracy stawali się coraz mniej kreatywni i zaangażowani. Istotnym problemem stało się mające coraz większy zasięg wypalenie zawodowe, a także pracoholizm. Dostrzeżono, że większa liczba przepracowanych godzin nie przekłada się na lepszą produktywność personelu. Zamiast tego uwidocznił się spadek poziomu wydajności pracowników. Dlatego pojawiła się potrzeba zbalansowania ich życia prywatnego i zawodowego.

Czym jest work-life balance?

Definicja wskazuje na to, że WLB jest czynnikiem, który pozwala zachować balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Równowaga pomiędzy tymi dwiema sferami codziennego funkcjonowania pozwala osiągnąć zgodność z indywidualnymi oczekiwaniami wobec życia i wyznawanymiwartościami. Głównym założeniem WLB jest odnalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą i karierą a życiem towarzyskim, rodzinnym oraz rozrywką.

O czym należy pamiętać, gdy chcesz osiągnąć równowagę w swoim życiu?

Jeśli chcesz wdrożyć zasady work-life balance, pamiętaj, że:
 
  • nie jest zależny od Twojego stanowiska czy zawodu;
  • nie postuluje pracy od godziny 8 do 16;
  • zależy głównie od Ciebie i od tego, czy jesteś gotowy na wprowadzenie go do swojego życia.

Work-life balance – jak osiągnąć satysfakcję ze swojego życia

Poziom work-life balance możesz zmierzyć własną satysfakcją z życia. To kluczowa rzecz w zrozumieniu, do czego dąży ten proces. Jeśli ciągle przeciążasz swoje ciało i umysł oraz czujesz się wiecznie zmęczony i za dużo myślisz, ta metoda z pewnością Ci z tym pomoże.

Jeśli chodzi o work-life balance, przykłady, w jaki sposób możesz zastosować tę koncepcję, przedstawiamy poniżej:
 
  1. Naucz się odpoczywać. Nie chodzi o odpoczynek z telefonem z ręku, o granie w gry komputerowe czy oglądanie telewizji, mimo że czasem masz ochotę na takie czynności i oczywistym jest to, że w taki sposób również możesz się „wyluzować”. Warto jednak odciąć się na jakiś czas od ogromnej ilości przytłaczających informacji zawartych w internecie czy telewizji oraz od wszędzie obecnych ekranów i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, usiąść na balkonie, w ogródku czy nawet wyciszyć się, siedząc na kanapie.
  2. Nie staraj się być zbyt perfekcyjny. Przesadny perfekcjonizm niestety uniemożliwia kończenie i realizowanie postawionych sobie celów, ze względu na „dopieszczanie” tematów, które są na drodze do zrealizowania celu. Nie musisz robić wszystkiego idealnie – czasami jest lepiej, że po prostu coś zrobisz, bo może okazać się to nie aż tak ważne, jak wydawało się na początku. 
  3. Nie „Overthinkuj”. Overthinking to obsesyjne rozpamiętywanie sytuacji, które nie pozwala na podjęcie jakiejkolwiek decyzji i bardzo źle wpływa na psychikę. Oczywistym jest, że powinieneś przemyśleć niektóre sytuacje parę razy po to, aby podjąć jak najlepszą decyzję. Jednak w większości sytuacji to zjawisko psychologiczne powoduje paraliż, przez który nie jesteś w stanie podjąć żadnej decyzji. Dodatkowo potęguje Twoje zmęczenie.
  4. Odłóż social media. Nie trzeba kompletnie wyłączyć mediów społecznościowych, gdyż jest to nieodłączna część życia w dzisiejszych czasach. Odpoczynek od nich jest jednak niezbędny. Napływ informacji ze stron internetowych i aplikacji w naszej erze jest ogromny, co ma swoje plusy, ale też wiele minusów, jak chociażby rozproszenie w sytuacjach wymagających odpowiedniego skupienia.
  5. Dbaj o swoje pasje. To szczególnie ważne, aby zachować work-life balance. Gdy pielęgnujesz swoje pasje, znajdujesz coś, dzięki czemu możesz się wyłączyć i skupić na teraźniejszości.
  6. Uprawiaj sport. Sport znacznie pomaga w podniesieniu samooceny, która jest bardzo potrzebna, aby utrzymać zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym. Pamiętaj, że to w dużej mierze Ty musisz zadbać o swoje WLB na podstawie rozmów z przełożonym. Pewność siebie odgrywa więc tutaj ogromną rolę.
  7. Daj sobie trochę przyjemności. To nic złego, jeśli w wolnym czasie będziesz chciał sprawić sobie trochę przyjemności, na przykład oglądając ulubiony serial czy film albo grając w gry. Pamiętaj, że przyjemność jest nieodłączną częścią work-life balance! 
     

Jakie korzyści niesie work-life balance dla pracownika i pracodawcy

W przypadku work-life balance zmiany w Kodeksie pracy i ogólnie w podejściu firm do personelu są korzystne zarówno dla pracownika, który ma lepsze warunki pracy, jak i pracodawcy, który ma pod ręką zmotywowanych ludzi. WLB wpływa na:
 
  1. Zwiększenie zaangażowania pracownika. Jest to z pewnością korzyść dla obu stron, gdyż pracownik może wykonać większą część pracy w krótszym czasie, a pracodawca będzie miał poczucie, że osoba, którą zatrudnił, realizuje wszystkie nałożone obowiązki.
  2. Lepszy wizerunek pracodawcy oraz jego firmy. Każda osoba, która szuka pracy, ceni sobie optymalne warunki, jakie daje pracodawca. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie finansowe, ale również pozapłacowe. Jeśli pokażesz, jak dobre warunki jesteś w stanie zaoferować potencjalnemu pracownikowi, z pewnością będzie bardziej zainteresowany dołączeniem do przedsiębiorstwa lub działu prowadzonego przez Ciebie.
  3. Lepsze relacje z pracownikami. To może wydawać się dość oczywiste, lecz takie nie jest. Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są relacje ze swoimi pracownikami. Poprzez pomoc w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym relacje te umacniają się.
  4. Oszczędności przy rekrutacji. Jeśli Twoi pracownicy lubią swoją pracę oraz chętnie do niej przychodzą, z pewnością koszty szukania nowych specjalistów będą niższe. Dlaczego? To proste – nie musisz organizować rekrutacji zbyt często.
  5. Lepszy stan zdrowia i samopoczucie. Jest to największa zaleta work-life balance, która przekłada się na każdą z wymienionych wcześniej zalet wprowadzenia tej koncepcji do firmy. Pomaga ona zarówno skupić się pracownikowi i szybciej wykonywać zadania, jak i poprawić wizerunek firmy.

Jak firmy dbają o work-life balance?

Jeśli chodzi o work-life balance, przykłady dobrych praktyk najlepiej widać w nowych firmach. Jest tak ze względu na potrzeby młodych pracowników, którzy bardzo często właśnie tym kierują się podczas wybierania firmy. Prawdopodobnie nasuwa Ci się teraz pytanie, czy na wprowadzenie takiego rozwiązania u Ciebie w firmie jest już za późno? Odpowiedź jest bardzo prosta – absolutnie nie.

Jak o work-life balance w Polsce i na świecie dbają inne organizacje? Tutaj podamy kilka przykładów:
 
  1. Możliwość pracy zdalnej. Jest to bardzo duża zaleta dla potencjalnego pracownika, jeśli w danej firmie wprowadzona zostaje praca zdalna. Nie marnuje on wtedy czasu na zbędne dojazdy do pracy. Może zrobić wiele pożyteczniejszych rzeczy niż denerwowanie się na korki czy spóźniający się autobus.
  2. Elastyczne godziny pracy. Dobry pracodawca oraz przełożony dobrze wie o tym, że praca nie musi być wykonywana od godziny 9 do 17 dzień w dzień. Zdarzają się dni, w których realizacja zadań zajmie zaledwie kilka godzin i po południu nie ma już nic do zrobienia. Nie oznacza to, że trzeba na siłę nakładać kolejne obowiązki. Lepiej dać pracownikowi czas wolny, który może spożytkować w dużo lepszy sposób.
  3. Promowanie sportów oraz zdrowego trybu życia. Takie aktywności przyczyniają się do wspomnianego wcześniej zwiększenia poczucia wartości czy wielu korzyści zdrowotnych. Warto zadbać o zdrowie swojego pracownika, który z pewnością odwdzięczy się większym zaangażowaniem oraz kreatywnością podczas pracy.
  4. Inwestycja w edukację pracownika. Powszechne jest przekonanie o tym, że pracodawca powinien inwestować w rozwój swojego pracownika. Jednak mimo tej wiedzy dzieje się tak w niewielu firmach. Edukacja pracownika powinna być szczególnie ważna ze względu na stale rozwijający się rynek pracy oraz pojawiające się nowe technologie. Bez odpowiednich kursów osobie zatrudnionej ciężko będzie zaadaptować się do nadchodzących zmian, co może skutkować spowolnieniem rozwoju firmy lub całkowitą utratą pozycji na rynku.
  5. Słuchanie pracownika. Chodzi o słuchanie jego potrzeb i tego, jak można ulepszyć pracę w firmie oraz jak może stać się przyjemniejsza, pozwalając na większe zaangażowanie personelu w projekty. Często pracodawcy są zamknięci na propozycje osób na niższych stanowiskach, nawet mimo tego, że ich pomysły mogą znacząco usprawnić działalność przedsiębiorstwa.
     
Work-life balance zakłada również przyjazne środowisko pracy

Dyrektywa o work-life balance w miejscu pracy

Aby osiągnąć WLB, pracodawca powinien Ci stworzyć odpowiednie warunki pracy, zgodne ze zmianami w przepisach prawa, do jakich doszło w ostatnim czasie W przypadku work-life balance dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 r. przyniosła tak oczekiwane przez wiele osób regulacje. Na ich podstawie w polskim Kodeksie pracy:
 
  • wprowadzono zwolnienie z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin rocznie;
  • wydłużono urlop rodzicielski, na przykład do 41 tygodni na 1 dziecko;
  • zakazano nakładania godzin nadliczbowych bez zgody pracownika, który jest rodzicem dziecka do lat 8.

Dzięki takim przepisom work-life balance w Polsce staje się już nie tylko koncepcją pozostającą w wielu firmach w sferze teorii, ale konkretnym obowiązkiem prawnym. Należy to ocenić bardzo pozytywnie i czekać na kolejne pożądane zmiany w tym kierunku.

Spraw sobie trochę przyjemności i kup swojego Xbox’a Series X już teraz >>

Podsumowując – obie strony muszą zawalczyć o work-life balance, gdyż jest dla nich korzystny. System ten może przyczynić się do większej satysfakcji personelu z wykonywania oraz otrzymywania zleconej pracy, co przełoży się na jego większą wydajność i zaangażowanie w realizowanie obowiązków. WLB spowoduje, że pracodawca będzie lepiej postrzegany przez podwładnych i kontrahentów, co ułatwi mu działalność na rynku.

Inne artykuły z tej kategorii