Poradnik dla użytkownika

Wejście USB – różne rodzaje. Czym się różnią?

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat portów USB oraz ich rodzajów. Poznasz różnice między USB typu A, B oraz C, a także standardami microUSB i miniUSB.

USB to jeden z najpopularniejszych standardów przesyłu danych. Jednak nie wszystkie porty USB są takie same. Co cechuje poszczególne ich rodzaje? Jakiej prędkości przesyłu danych możemy się spodziewać? Zapraszamy do przeczytania przewodnika.
SPIS TREŚCI
 

Co to jest USB?

USB (ang. Universal Serial Bus) to standard przesyłu danych między różnymi urządzeniami elektronicznymi oraz ładowania urządzeń. Jest złączem, do którego podłącza się na przykład smartfonu do komputera, aby zgrać zdjęcia. Stosuje się go zarówno w urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

Wejście USB pojawiło się w latach 90. XX w. Jego twórca Ajay Bhatt dostrzegł potrzebę opracowania standardu, który zastąpiłby wiele odmiennych portów, na przykład szeregowych czy równoległych. W 1996 r. wprowadzono standard USB 1.0, który był rewolucyjnym rozwiązaniem, gdyż:
 
  • umożliwiał jednoczesne podłączenie do komputera wielu urządzeń peryferyjnych;
     
  • automatycznie rozpoznawał typ podpiętego sprzętu;
     
  • obsługiwał system „hot-plug”, dlatego podłączało się i odłączało urządzenia bez konieczności wyłączania komputera.

Z uwagi na ogromną funkcjonalność port USB był sukcesywnie rozwijany. W 2000 r. wprowadzono standard USB 2.0, w którym zwiększono prędkość przesyłu danych z 1,5 MB/s aż do 480 MB/s. W 2008 r. pojawiła się z kolei wersja 3.0 z prędkością dochodzącą do 5 GB/s, a w 2014 r. standard USB-C o prędkości nawet 20 GB/s.

Jak działa wejście USB?

W USB zwykle znajdują się cztery kable służące do: przesyłu napięcia, uziemienia oraz przesyłu danych i odbioru danych, w tym pozyskiwanych z internetu. Gdy przewód zostanie podpięty do jednego lub kilku urządzeń, przydziela im adresy, a następnie sprawdza, w jakim trybie ma dojść do wymiany informacji. Może to być tryb:
 
  • izochroniczny stosowany na przykład w słuchawkach czy w kamerach internetowych, w którym dane są pozyskiwane w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym;
     
  • przerwaniowy przeznaczony do przesyłania i odbierania niewielkich ilości danych – jest w myszkach i klawiaturach;
     
  • masowy – dla sporych pakietów danych, charakterystyczny dla drukarek i skanerów;
     
  • sterujący służący do wydawania poleceń urządzeniom podłączonym przez USB.

Bez względu na używany typ USB złącze umożliwia automatyczną identyfikację urządzenia oraz ustalenie niezbędnej mocy. Znacznie usprawnia to naukę, pracę i rozrywkę przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

https://www.t-mobile.pl/c/oferta-specjalna/internet-tmobile?scroll=speed- 

Rodzaje USB

W zależności od typu USB przez złącze mogą przechodzić dane z różną prędkością, a także mogą mieć inny kształt. Różnice dotyczą również urządzeń, w jakich się je stosuje.

USB – typ A

USB typu A to popularny standard, występuje w wersjach od 1.0 do 3.2. Wyróżnia go kompatybilność wsteczna oraz uniwersalność. Jest szeroko stosowany, na przykład w smartfonach, myszkach, klawiaturach, drukarkach, skanerach czy pendrive’ach.

Złącze ma prostokątny kształt. Ze względu na niesymetryczność wtyczki, zawsze trzeba sprawdzić, którą stroną wkłada się ją do portu, aby nie doszło do uszkodzenia portu. Dlatego standard USB-A powoli jest zastępowany przez nowsze rozwiązania.

Port USB typu B

Rodzaje USB obejmują standard B o bardziej kwadratowym kształcie. Jest kilka wariantów: standardowe złącze USB-B, miniB i microB. Zwykle służy do podłączania drukarek, skanerów i telewizorów.

USB – wtyczka typu C

Świetne parametry użytkowe ma złącze USB typ C. Co to za standard? Wyróżnia go wyższa w porównaniu do poprzednich technologii prędkość przesyłu danych oraz moc, dlatego stopniowo zastępuje dotychczasowe rozwiązania. Złącze ma symetryczny kształt, a więc można je wygodnie podpinać do urządzeń. Zaletą jest też kompatybilność z innymi interfejsami, jak Thunderbolt 3.

MicroUSB

Standard microUSB stosowano w starszych modelach telefonów. To mniejsza wersja USB w kształcie prostokąta, która sprzyjała miniaturyzacji urządzeń mobilnych. Obecnie stosowany jest rzadko, choć można go spotkać na przykład w niektórych powerbankach.

Twój telefon się przegrzewa? Poznaj przyczyny i rozwiązania >>

MiniUSB

Złącze miniUSB, w kształcie trapezu, spotykało się zwykle w starszych generacjach aparatów i kamer cyfrowych. Obecnie jest mniej popularne, głównie ze względu na upowszechnienie standardu USB-C.

Lightning

Zastanawiasz się, jaki typ USB stosuje się w urządzeniach marki Apple, w tym w iPhone’ach? To złącze Lightning, symetryczne, dlatego można je wpiąć do urządzenia bez potrzeby zwracania uwagi na orientację góra–dół. Wśród zalet tego standardu wymienić należy jeszcze niewielkie wymiary wtyczki, które pozwoliły zmniejszyć gabaryty sprzętu spod znaku jabłuszka.

Czytaj również: Jak wyłączyć i zresetować iPhone? Instrukcja

Rodzaje USB - cechy i zalety - lista wtyczek - infografika 

Typ USB ma znaczenie

Warto wiedzieć, jak wyglądają poszczególne rodzaje USB, gdyż ułatwia to wybór na przykład ładowarki do smartfona. Jeśli szukasz najbardziej wydajnego standardu, warto postawić na USB typu C z dużą szybkością przesyłu danych.

FAQ

1. Jakie są rodzaje USB?

Spotykane są standardy USB od A do C, a także micro- i miniUSB.

2. Jak wygląda USB typu B?

Złącze ma kształt zbliżony do kwadratu.

3. Czy USB 3.1 to to samo co USB-C?

3.1 – to jedna z wersji standardu USB typu C, obok 2.0 czy 3.0.

4. Jaka jest różnica między USB a USB-C?

USB typu C – to nowoczesny standard USB, który ze względu na dużą prędkość przesyłu danych jest na szeroką skalę stosowany w nowoczesnych urządzeniach.

5. Ile jest rodzajów USB?

Jest pięć standardów: USB-A, USB-B, USB-C, microUSB, miniUSB.

6. Jak rozpoznać typ USB?

Należy sprawdzić, jak wygląda port oraz końcówka kabla. Jeśli złącze ma kształt zaokrąglonego prostokąta i jest symetryczne, to jest to USB typu C.

Inne artykuły z tej kategorii