Poradnik dla użytkownika

Telefon dla niewidomych i niedowidzących

Szukasz telefonu dla osoby niewidomej i niedowidzącej? W artykule opiszemy, dlaczego warto kupić taki sprzęt oraz jakie parametry i funkcjonalności powinien on mieć. Poza tym wskażemy technologie, aplikacje i akcesoria, które są dedykowane osobom z dysfunkcjami narządu wzroku.

W artykule skupiamy się na innowacyjnych telefonach zaprojektowanych specjalnie dla osób z ograniczoną zdolnością widzenia. Poznaj fascynujący świat urządzeń mobilnych z zaawansowanymi funkcjami dostosowanymi do potrzeb osób niewidomych. Syntezatory mowy, specjalne interfejsy użytkownika i aplikacje wspomagające codzienne funkcjonowanie – dowiedz się, jak te technologie zmieniają życie. 

SPIS TREŚCI
 

Telefony dla niewidomych i osób niedowidzących 


Szybki rozwój technologii ułatwia codzienne życie wielu osobom, również tym niepełnosprawnym. Na rynku dostępne są urządzenia pomagające im komunikować się ze światem i nabywać nowe kompetencje, w tym cyfrowe. 

Przykładem jest telefon komórkowy dla niewidomych i niedowidzących. Wyposażono go w innowacyjne funkcje, które stanowią wydatne wsparcie dla użytkowników z dysfunkcją wzroku w odniesieniu do: 
 
  • łączności z innymi osobami – za pomocą telefonu można szybko wezwać pomoc w nagłej potrzebie; 
     
  • orientacji w przestrzeni i poruszania się po domu, a także najbliższej okolicy. 

Smartfon dla niewidomych i niedowidzących jest narzędziem, które umożliwia pełniejsze uczestnictwo w cyfrowym świecie. Otwiera zupełnie nowe perspektywy, nie tylko komunikacyjne, ale również rozrywkowe. 

Zobacz także: Jakie funkcje powinien mieć telefon dla seniora? 

Smartfon dla niewidomych – kluczowe funkcjonalności 


Jeśli interesuje Cię telefon dla niedowidzących i niewidomych, przed zakupem sprawdź, jakie ma funkcjonalności. Wśród niezbędnych znajdują się: 
 
  • interfejs głosowy, który pozwala sterować urządzeniem czy pisać SMS-y; 
     
  • ekran z wyraźną czcionką, w którym dostępne są kontrastowe tryby i kolory; 
     
  • klawiatura brajlowska z dużymi, łatwymi w dotyku przyciskami; 
     
  • proste menu, które umożliwia szybkie dotarcie do wszystkich ustawień i aplikacji; 
     
  • wydajna bateria, która pozwoli obsługiwać urządzenie na jednym zasilaniu przez kilka dni – minimalna pojemność to 4000–5000 mAh. 

Telefon dla osoby niewidomej i niedowidzącej powinien być wyposażony w rozwiązania, które ułatwiają obsługę urządzenia oraz wykonywanie codziennych czynności. Szczególnie przydadzą się funkcje opisujące otoczenie, opcje czytania tekstu znajdującego się na stronach internetowych czy w SMS-ach oraz sterowania gestami. Ważny jest również tryb głośnomówiący, wibracje informujące o zdarzeniach na ekranie, a także możliwość pobierania aplikacji dla niewidomych. 

Masz nowy telefon? Przeczytaj, jak go skonfigurować >>

Jaki telefon dla niewidomych wybrać? 


Świetny smartfon dla słabowidzących i niewidomych, który kupisz w naszym sklepie, to Apple iPhone SE (2 gen) z systemem iOS. Urządzenie wyposażono w: 
 
  • funkcję VoiceOver, która opisuje zawartość ekranu, pozwala korzystać z alfabetu Braille’a oraz przekazuje użytkownikowi przydatne wskazówki związane z obsługą telefonu; 
     
  • czytnik ekranu – polega na głosowym odczytywaniu tego, co dzieje się na wyświetlaczu; 
     
  • zoom ekranu, który umożliwia szybkie powiększenie czcionki. 

Apple iPhone SE (2 gen) oferuje dostęp do wielu aplikacji przeznaczonych dla niewidomych, które można pobrać ze sklepu App Store. Przykładem jest Seeing Assistant Home. Apka pozwala na rozpoznawanie kolorów, wykrywanie źródła światła oraz korzystanie z elektronicznej lupy. 

Także Samsung Galaxy XCover Pro to niezwykle przydatny smartfon dla słabowidzących i niewidomych. W urządzeniu jest do dyspozycji: 
 
  • funkcja TalkBack, czyli asystent głosowy, który informuje użytkownika o tym, co dzieje się na ekranie – pozwala również na korzystanie z klawiatury brajlowskiej; 
     
  • Voice Assistant, czyli technologia umożliwiająca obsługę urządzenia za pomocą komunikatów głosowych; 
     
  • wytrzymała obudowa, co może być istotne dla osób dysfunkcją wzroku. 

Specjalnie zaprojektowany telefon dla niedowidzących i niewidomych to model BlindShell Classic 2. Obsługę ułatwi prosty interfejs głosowy oraz fizyczne klawisze. Sprzęt ma specjalne funkcje, z których można skorzystać bez potrzeby dotykania ekranu – dotyczy to na przykład pisania SMS-ów oraz otwierania aplikacji. 

Szukasz również komputera dla seniora? Sprawdź, jaki rodzaj wybrać, stacjonarny czy laptopa, oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie >>


Najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać telefon dla osoby niewidomej i niedowidzącej - infografika

Pomocne technologie i akcesoria asystujące 


Nie tylko telefon dla niewidomych i niedowidzących ułatwi codzienne funkcjonowanie osobom z dysfunkcją wzroku czy z innymi niepełnosprawnościami. Warto, aby skorzystały one z przydatnych rozwiązań, które zostały udostępnione przez T-Mobile. Przykładem jest: 
 
  • możliwość zamówienia wydruków dokumentów powiększoną czcionką albo przełożonych na alfabet Braille’a; 
     
  • usługa MIGAM, która pozwala skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego na infolinii oraz we wszystkich naszych punktach sprzedaży. 

Warto sięgnąć także po aplikacje stworzone dla osób niewidomych i niedowidzących, jak Be My Eyes (pozwala szybko uzyskać pomoc od wolontariusza), Envision AI (odczytuje na głos wybrany tekst) albo BIG Launcher (zamieni cały interfejs telefonu w duże przyciski). Przyda się ponadto: 
 
  • nawigacja głosowa GPS, przydatna podczas poruszania się poza domem; 
     
  • słuchawki zintegrowane z asystentem głosowym; 
     
  • specjalne etui z wypukłymi przyciskami; 
     
  • technologie haptyczne, które, jak aplikacja „Haptic Face”, pozwolą osobom niewidomym na naukę mimiki. 

Dowiedz się wszystkiego na temat nawigacji w telefonie >>

Telefon dla osoby niewidomej i niedowidzącej oraz wspomniane technologie i akcesoria tworzą kompleksowy ekosystem, który stanowi cenne wsparcie w codziennym życiu – pozwala w pełni uczestniczyć w świecie cyfrowym. 

Przeczytaj także o przycisku SOS w telefonach dla osób starszych >>

FAQ

1. Jaki telefon dla osoby niewidomej?

Najlepiej kupić sprzęt z interfejsem głosowym, ekranem z wyraźną czcionką i klawiaturą brajlowską oraz pojemną baterią. Taki telefon powinien być również wyposażony w funkcje opisujące otoczenie, tryb głośnomówiący czy sterowanie gestami.

2. Jak działa telefon dla niewidomych?

To urządzenie dedykowane osobom z dysfunkcjami narządu wzroku, które pomoże im w codziennym funkcjonowaniu. Warto je wyposażyć w aplikacje przydatne takim osobom, w tym My Eses czy Envision AI.

3. Jaki telefon ma najmniejsze promieniowanie?

Przykładowe modele to Samsung Galaxy S22+ oraz Xiaomi Redmi Note 11.

4. Jaki telefon na trudne warunki?

„Pancerne” smartfony oferuje firma HAMMER. Możesz zdecydować się na przykład na model Boost LTE czy Construction 2 Thermal.

Inne artykuły z tej kategorii