Poradnik dla użytkownika

Szybkie ładowanie w smartfonie – jak działa? Podpowiadamy

W dobie ciągłego korzystania ze smartfonów, szybkie ładowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych funkcji, pozwalając użytkownikom na minimalizowanie czasu spędzonego z dala od ich cyfrowych asystentów. Ale jak dokładnie działa ta technologia i co sprawia, że jest tak efektywna? W artykule zgłębiamy mechanizmy stojące za szybkim ładowaniem, wyjaśniając zasady jego działania, różnice między poszczególnymi standardami oraz jakie korzyści i potencjalne wyzwania niesie ze sobą ta innowacyjna funkcja.

Szybkie ładowanie telefonu – jak działa?

Szybkie ładowanie w telefonie to nowoczesna technologia, która znacznie skróci czas, jaki jest potrzebny na uzupełnienie energii w smartfonie. Polega na zastosowaniu ładowarki, która ma dużą moc – zwykle przekracza ona 15 W, a w niektórych urządzeniach wynosi nawet ponad 20 W. Jest to znacznie więcej niż w standardowych ładowarkach, które dysponują mocą przeważnie na poziomie 5 W.

Funkcja szybkiego ładowania ma wiele zalet, gdyż jest:
 
  • wygodna – pozwoli sprawnie zasilić smartfon energią, co jest przydatne w wielu sytuacjach;
  • bezpieczna – nie ma ryzyka uszkodzenia baterii na przykład w wyniku przegrzania.

Szybkie ładowanie telefonu sprawi, że sprzęt będzie zawsze gotowy do działania. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowoczesnych smartfonów, które mają bogactwo funkcji i w przypadku intensywnej eksploatacji mogą wymagać częstego uzupełniania energii.

Dla kogo sprawdzi się szybkie ładowanie telefonu?

Szybsze ładowanie telefonu to rozwiązanie idealne dla osób, które często się przemieszczają. Urządzenie będzie gotowe do działania nawet wówczas, gdy dostęp do gniazdka będzie możliwy przez bardzo ograniczony czas.

Szybkie ładowanie doskonale sprawdzi się w przypadku:
 
  • osób często wyjeżdżających w sprawach zawodowych, na przykład w delegacje;
  • turystów, którzy uwielbiają wielodniowe albo wielotygodniowe wycieczki z dala od domu;
  • mobilnych graczy, którzy prowadzą rozgrywki w różnych miejscach;
  • osób aktywnie działających w social mediach, które chętnie dzielą się z innymi użytkownikami swoimi przeżyciami.

Szybkie ładowanie baterii w telefonie sprawi, że w wielu sytuacjach nie będziesz musiał używać powerbanku. To znaczna oszczędność pieniędzy, a także wygoda związana z tym, że nie trzeba wozić ze sobą dodatkowego urządzenia.

Szybko naładuj telefon i ciesz się nim w każdym momencie i czasie

Które smartfony oferują szybkie ładowanie telefonu?

Zastanawiasz się, czy szybka ładowarka może ładować zwykły telefon? Odpowiadamy – nie, gdyż potrzebny jest smartfon z obsługą funkcji szybkiego ładowania.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój telefon ją ma, zajrzyj do specyfikacji sprzętu. Jest dostępna na stronie internetowej producenta albo w dokumentach dostarczonych razem z zakupionym urządzeniem. Pamiętaj, że rodzaje szybkiego ładowania, w zależności od producenta, mogą różnie się nazywać. Często używa się określenia Quick Charge, jednak w przypadku marki Huawei jest to Supercharge, a Apple – Fast Charge.

Inny sposób to odnalezienie odpowiednich informacji na stronach WWW, na których znajdują się recenzje i testy Twojego smartfona. Możesz również pobrać aplikację, która przekazuje dane na temat baterii, w tym tego, z jaką szybkością jest ładowana. Przykład to Accubattery.

Zobacz także: Jak kupić telefon z wydajną baterią?

Szybkie ładowanie telefonu – jaki smartfon wybrać?

Szybkie ładowanie telefonu dostępne jest w wielu smartfonach, również tych budżetowych. Przykładem jest model Xiaomi Redmi Note 10 Pro z wydajnym procesorem Qualcomm Snapdragon 732G, baterią o pojemności 5020 mAh oraz technologią Dual SIM. Inne propozycje to:
 
  • Samsung Galaxy A52, w którym do dyspozycji masz wyświetlacz o rozdzielczości 6,5", aparat 64 Mpix oraz pamięć wewnętrzną 128 GB;
     
  • Realme 7 Pro – smartfon wyposażono w ekran Super AMOLED 6,4" oraz baterię o pojemności 4500 mAh.

Zobacz także: Jaki smartfon do 1500 zł warto kupić?

Szybkie ładowanie baterii znajdziesz również w droższych modelach, które mogą być świetnym pomysłem na prezent na ważną okazję. Polecamy na przykład telefon Samsung Galaxy S21 Ultra z procesorem Exynos 2100 i aparatem głównym o rozdzielczości 108 Mpix. Świetnie prezentują się też modele iPhone 12 Pro (w urządzeniu znajduje się wyświetlacz Super Retina, który idealnie odwzorowuje kolory) oraz OnePlus 9 Pro (wyposażono go w aluminiową ramkę oraz technologię dual nano-SIM).

Zobacz także: Jaki podarunek wybrać dla gracza?

Szybkie ładowanie telefon - co musisz wiedzieć? 4 punkty - infografika

Czy szybkie ładowanie niszczy baterię? Obalamy ten i inne mity

Zastanawiasz się, czy szybkie ładowanie szkodzi baterii? To popularny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Technologia jest całkowicie bezpieczna – po osiągnięciu określonego poziomu energii, na przykład 80%, rozpoczyna się wolniejsze ładowanie. Dzięki temu ciepło zdąży się rozproszyć.

Wbrew innemu mitowi szybkie ładowanie nie przeszkadza w użytkowaniu smartfona. Możesz bez problemu korzystać z niego podczas zasilania energią. Nie musisz ponadto pamiętać o ładowaniu baterii do pełna oraz rozładowywaniu jej do 0%. Taka zasada obowiązywała jedynie w przypadku starszych ogniw kadmowych – litowo-jonowe tego nie wymagają.

Tego typu mity opierają się na niesprawdzonych informacjach, jakich pełno w internecie. Szybkie ładowanie w telefonie to technologia zaprojektowana w taki sposób, aby zmaksymalizować wygodę użytkowania smartfona oraz żywotność baterii.

Inne artykuły z tej kategorii