Poradnik dla użytkownika

Rozdzielczość ekranów – wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup telewizora, laptopa czy monitora warto przemyśleć. Do ważnych parametrów tych sprzętów należy rozdzielczość ekranu – to od niej będzie zależał Twój komfort i wygoda użytkowania sprzętu. Dowiedz się, czym jest rozdzielczość ekranu, jaka będzie optymalna do różnych zastosowań i jak ją zmienić.

Rozdzielczość ekranu – czym jest?

Parametr dotyczący rozdzielczości monitorów jest ważny wówczas, gdy zamierzasz kupić urządzenie wyposażone w ekran, na przykład telefon, telewizor albo laptopa. Dlatego warto wiedzieć, czym jest taka rozdzielczość i w jaki sposób wpływa ona na użytkowanie sprzętów elektronicznych.

Rozdzielczość ekranu telefonu czy tableta to liczba (gęstość) pikseli wyświetlanych na nim. Piksele:
 
  • są malutkimi elementami ułożonymi na siatce w kształcie prostokąta, które tworzą poziome i pionowe linie;
     
  • różnią się między sobą kolorami.

Im większa liczba pikseli i im gęściej są rozmieszczone, tym lepsze wrażenia wizualne podczas oglądania filmów i seriali czy grania w gry. Rozdzielczość laptopa czy telewizora decyduje o jakości wyświetlanego obrazu.

Od czego zależą rozdzielczości monitorów?

Standardowa rozdzielczość ekranu zależy od kilku czynników. Łącznie wpływają one na szczegółowość wyświetlanego obrazu, co ma istotne znaczenie na przykład w trakcie streamowania filmów na telefonie.

Zobacz także: Jak oglądać telewizję w smartfonie?

Jednym z takich czynników jest rodzaj matrycy. Najlepsze rozdzielczości ekranów mają urządzenia wyposażone w matryce LCD, a także LED, w tym OLED, QLED czy AMOLED. Warto ponadto zwrócić uwagę na:
 
  • powierzchnię roboczą (przekątną) ekranu, która wpływa na wielkość pikseli – im są mniejsze, tym więcej można ich zmieścić na monitorze;
     
  • przepustowość kabla, który służy do podłączenia urządzenia zewnętrznego do telewizora czy laptopa – warto od razu zainwestować w przewody obsługujące rozdzielczość 8K UHD, dzięki którym nie trzeba będzie kupować nowych kabli przy ewentualnej wymianie sprzętu.
     
W przypadku komputera czy laptopa dużą rolę odgrywa ponadto karta graficzna i system operacyjny. Im są nowsze, tym wyższe rozdzielczości monitorów obsługują.

Rozdzielczości ekranów – rodzaje

Jeśli chodzi o rozdzielczości ekranu, laptop, smartfon czy telewizor oferują pod tym kątem szeroki zakres opcji. Bez względu na to, jakie są Twoje oczekiwania, gdy idzie o jakość obrazu, bez problemu wybierzesz odpowiedni sprzęt.

Zastanawiasz się, jakie są rozdzielczości współczesnych ekranów? Najczęściej spotkasz się z następującymi:
 
  • SD (rozdzielczość 720 x 480 px) – przyda się w urządzeniach służących do oglądania TV oraz pracy biurowej;
     
  • HD (1280 x 720 px) – pełne wykorzystanie możliwości sygnału cyfrowego HDTV umożliwią urządzenia Full HD (FHD) z rozdzielczością 1920 x 1080 px;
     
  • Quad HD (QHD – 2560 x 1440 px) – stosowana w monitorach przeznaczonych dla graczy czy grafików.

W przypadku nowoczesnych telewizorów HD rozdzielczość ekranu to coraz częściej 4K UHD (3840 x 2160 px) lub 8K UHD (7680 x 4320 px). Oferuje najwyższą jakość obrazu, dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku entuzjastów nowoczesnych technologii, kinomaniaków oraz zapalonych graczy.

Jaką rozdzielczość ekranu wybrać? Infografika

Na co wpływa rozdzielczość ekranów?

Warto wiedzieć, jak sprawdzić rozdzielczość monitora, gdyż parametr ten ma decydujący wpływ na doznania podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. Jest ważny na przykład wtedy, gdy lubisz oglądać wysokiej jakości filmy i seriale na platformach streamingowych.

Zobacz także: Jakie wymiary powinien mieć telewizor?

Zalecana rozdzielczość ekranu powinna być jak najwyższa, gdyż zapewni:
 
  • odpowiednią jakość obrazu;
  • ostrość wyświetlanych detali;
  • czytelność napisów;
  • możliwość szybkiej pracy z grafiką oraz edycji zdjęć.

Urządzenie, w którym zastosowano sporą liczbę pikseli, wywoła wrażenie głębi w trakcie patrzenia na ekran. Ma to duże znaczenie między innymi w przypadku oglądania materiałów 3D oraz rozgrywek sieciowych.

Jak zmienić rozdzielczość ekranu?

Ustawienie rozdzielczości ekranu nie jest trudne. Pozwala dopasować parametr do indywidualnych preferencji bądź wymagań programów czy aplikacji, z których najczęściej korzystasz.

Dwie osoby oglądają film przyrodniczy w telewizji.
Aby zmienić rozdzielczość laptopa lub komputera z systemem Windows, wystarczy wejść w „Ustawienia” i przejść do zakładek „System” oraz „Ekran”, gdzie znajdziesz odpowiednią opcję. W urządzeniach z systemem macOS należy wybrać „Ustawienia systemowe” oraz kliknąć w „Wyświetlacze”.

W przypadku nowoczesnych telewizorów po wejściu w „Ustawienia” lub „Menu” należy znaleźć opcje typu „Obraz i wyświetlanie” bądź „Ustawienia ekranu”. Możesz także zmienić rozdzielczość ekranu telefonu, jednak pamiętaj, że taka opcja nie jest dostępna we wszystkich modelach. Ścieżka może się różnić – na przykład w smartfonach Samsung trzeba wybrać „Wyświetlacz”, gdzie znajdziesz niezbędne ustawienia.

Inne artykuły z tej kategorii