Poradnik dla użytkownika

Pobieranie muzyki na telefon – zasady i prawo

W artykule znajdziesz informacje na temat tego, czy pobieranie muzyki na telefon z internetu jest legalne i czy ściągnięte utwory można rozpowszechniać. Dowiesz się ponadto, skąd pobierać pliki muzyczne. 
Muzyka na telefon za darmo kusi dostępem do albumów i piosenek z całego świata. Czy możesz ją jednak legalnie pobrać? A jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika. 

SPIS TREŚCI 
 

Pobieranie muzyki z internetu – legalne czy nielegalne? 

Piosenki na telefon możesz pobrać z internetu. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła korzystasz – w sieci znajdziesz zarówno serwisy legalne, jak i nielegalne. Przykładem tych drugich są niektóre serwery torrentowe, a także strony, na których dostępne są materiały z YouTube’a przekonwertowane na pliki MP3. W przypadku korzystania z nich musisz mieć świadomość, że pobieranie muzyki na telefon może Cię narazić na przykre konsekwencje prawne i finansowe. Robisz to więc na własną odpowiedzialność. 

Gdy szukasz informacji, jak pobrać muzykę na telefon, zwróć uwagę na licencję i warunki korzystania z materiałów zgromadzonych w danym serwisie. Pliki mogą być objęte na przykład licencją: 
 
  • Creative Commons (CC), która jest wprawdzie bezpłatna, jednak zezwala na kopiowanie utworów tylko pod warunkiem oznaczenia ich autorstwa; 
     
  • Royalty Free (RF) – w zamian za jednorazową wpłatę umożliwia wykorzystywanie plików, w tym także komercyjnie. 

Wśród legalnych źródeł, które pozwalają na pobieranie muzyki, znajdują się nie tylko płatne serwisy. Dostępne są również rozwiązania darmowe. Jeśli jednak chcesz z nich skorzystać, musisz dokładnie zapoznać się z licencją. 

Muzyka na telefon za darmo a prawo 

Chcesz wiedzieć, jak ściągnąć muzykę na telefon, aby było to zgodne z prawem? Zwróć uwagę na dozwolony użytek osobisty, o którym mówi ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dzięki niemu możesz bez zezwolenia twórców korzystać z utworów, ale tylko wtedy, gdy: 
 
  • zostały już rozpowszechnione, a więc udostępniono je publicznie w określonym serwisie internetowym; 
     
  • nie będziesz na nich zarabiać. 

Pobieranie muzyki w ramach dozwolonego użytku osobistego umożliwia również jej rozpowszechnianie, czyli na przykład kopiowanie. Dotyczy to jednak pojedynczych egzemplarzy utworów, które możesz przesłać wyłącznie osobom pozostającym z Tobą w bliskich związkach osobistych (pokrewieństwa, powinowactwa) bądź w stosunkach towarzyskich. Jeśli więc w sieci udostępnisz muzykę użytkownikom spoza tego kręgu, będzie to naruszeniem prawa. 

Tablet i słuchawki bezprzewodowe - jeden ze sposobów słuchania muzyki

Nielegalne pobieranie muzyki na telefon może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami. Prawo przewiduje karę grzywny, a nawet ograniczenia bądź pozbawienia wolności do 2 lat. W przypadku rozpowszechniania plików w celu osiągnięcia korzyści majątkowej sąd może orzec nawet 3 lata pozbawienia wolności. Ponadto artysta może domagać się odszkodowania za naruszenie praw autorskich. Dlatego nie warto ryzykować – piosenki na telefon najlepiej ściągać ze sprawdzonych źródeł. 

Jak pobrać muzykę na telefon, aby było to legalne? 

Legalne pobieranie muzyki oferują platformy streamingowe. Dzięki nim, w zamian za subskrypcję, możesz ściągać zgromadzone w bazie utwory i słuchać ich w trybie offline. Dostępne są co prawda darmowe wersje, ale mają one wiele ograniczeń, takich jak konieczność odsłuchiwania reklam w przerwach między utworami czy losowe odtwarzanie piosenek. Do popularnych platform streamingowych zalicza się: 
 
  • Spotify; 
     
  • Tidal; 
     
  • Apple Music; 
     
  • Deezer. 

Zobacz także: Na czym polega i jak działa streaming? 

Jeśli zastanawiasz się, jak pobrać piosenkę na telefon, polecamy również skorzystanie z oferty internetowych sklepów muzycznych. Szczególnie bogatą biblioteką dysponuje iTunes Store, który jest dostępny na urządzeniach Apple. Możesz jednak łatwo przekonwertować muzykę pobraną z tego sklepu na Androida za pomocą programu iSyncr. 

Legalne pobieranie muzyki oferuje także serwis YouTube Premium. Możesz ściągać utwory i playlisty, a następnie w dowolnym momencie odtwarzać je na swoim smartfonie. Pamiętaj, że zawsze warto korzystać z legalnych źródeł, gdyż ewentualna kara może być niewspółmiernie wysoka do wartości abonamentu czy subskrypcji. 

Zasady pobierania muzyki na telefon z internetu - infografika

Czy możliwe jest darmowe pobieranie muzyki? 

Muzyka na telefon za darmo jest dostępna w wielu serwisach, jednak zwykle mają one ograniczoną bibliotekę. Możesz skorzystać z: 
 
  • platform internetowych, jak Bandcamp czy Jamendo; 
     
  • aplikacji typu Spotify Downloader albo KeepVid Music. 

W takiej sytuacji musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na licencję. Niektóre utwory mogą bowiem być objęte ograniczonym prawem do wykorzystania i ściągnięcie ich na telefon może wiązać się z naruszeniem praw autorskich. 

Innym rozwiązaniem jest przeniesienie legalnie pobranych plików z komputera czy laptopa na smartfon. Możesz to zrobić za pomocą kabla USB albo chmury (Google Cloud dla telefonów z Androidem bądź iCloud w przypadku urządzeń z systemem iOS). 

Zobacz także: Jak skonfigurować internet w telefonie? 

Jak ściągnąć muzykę na telefon? Potrzebny jest szybki i wydajny internet 

Gdy interesuje Cię muzyka do pobrania na telefon, musisz przyjrzeć się nie tylko temu, skąd ją ściągasz. Ważne jest też to, aby transfer przebiegł bez problemów. Umożliwi Ci to szybki i stabilny internet światłowodowy od T-Mobile, którego prędkość wynosi nawet 900 Mb/s. W zestawie z nim otrzymasz router z obsługą standardu Wi-Fi 6, który otworzy przed Tobą świat nieograniczonej rozrywki. 

FAQ 

1. Czy pobieranie muzyki z internetu jest legalne? 

Tak, jeśli korzystasz ze sprawdzonych źródeł, które udostępniają utwory za zgodą artystów. 

2. Co to jest dozwolony użytek osobisty? 

Umożliwia on pobieranie plików muzycznych, które zostały już rozpowszechnione w internecie i których nie wykorzystasz do działalności zarobkowej. 

3. Gdzie pobrać muzykę na telefon? 

Skorzystaj z jednej z platform streamingowych (Spotify, Tidal), internetowego sklepu muzycznego (iTunes Store) lub serwisu YouTube Premium. 

4. Skąd pobrać muzykę za darmo? 

Skorzystaj z popularnych platform (Bandcamp, Jamendo) lub aplikacji (Spotify Downloader albo KeepVid Music), jednak zawsze sprawdzaj warunki korzystania z utworów. 
 

Inne artykuły z tej kategorii