Poradnik dla użytkownika

Najlepsze aplikacje edukacyjne dla dzieci i młodzieży

W artykule sprawdzimy, dlaczego aplikacje edukacyjne to idealne propozycje dla Twojego dziecka oraz jakie apki warto pobrać na smartfon. Przedstawimy propozycje narzędzi wspomagających rozwój zarówno dzieci przedszkolnych, jak i uczniów szkoły podstawowej i średniej oraz studentów. 
Aplikacje edukacyjne dla dzieci i młodzieży to świetny sposób, aby zachęcić Twoją córkę lub Twojego syna do samodzielnego pozyskiwania wiedzy. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie apki warto pobrać na telefon. 

SPIS TREŚCI 
 

Dlaczego aplikacja edukacyjna na telefon to doskonała propozycja dla Twojego dziecka? 

Platformy i aplikacje edukacyjne pomogą Twojemu dziecku w rozwoju, czego efektem mogą być lepsze oceny w szkole. Dzięki takim apkom będzie ono mogło szybciej nabywać umiejętności w różnych sferach, w tym intelektualnej, emocjonalnej i moralnej. 

Aplikacje edukacyjne dla dzieci to idealne narzędzia do tego, aby: 
 
  • przekazać młodemu człowiekowi wiedzę w przystępny sposób – aplikacje bazują na zagadkach, rebusach czy quizach, po które dzieci chętnie sięgają; 
     
  • zachęcić Twojego syna lub Twoją córkę do samodzielnej eksploracji świata; 
     
  • umożliwić dziecku pielęgnowanie jego hobby lub odnalezienie zupełnie nowych obszarów zainteresowań. 

Aplikacja edukacyjna pozwoli Ci na bieżąco monitorować postępy dziecka. Jej ogromną zaletą jest wygodny dostęp. Można z niej skorzystać w dowolnym miejscu, nawet w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Wystarczy zamówić szybki internet mobilny

Jakie cechy powinny mieć aplikacje dla dzieci i młodzieży? 

Aby aplikacja edukacyjna zachęciła Twoją pociechę do zdobywania wiedzy, powinna być łatwa w obsłudze. Dzięki przyjaznemu interfejsowi oraz przejrzystemu menu nawet najmłodsze dziecko nie będzie miało problemów z jej użytkowaniem. 

Inne istotne kwestie to: 
 
  • atrakcyjna i zróżnicowana prezentacja treści – wszelkiego typu obrazki czy animacje wzbogacają naukę oraz rozrywkę;
     
  • dostęp do regularnych aktualizacji, dzięki którym można zapewnić stabilność działania apki. 

Pamiętaj, że każda aplikacja edukacyjna powinna być używana w rozsądny sposób. Ważne jest ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem smartfona. Ponadto należy zadbać o bezpieczeństwo malucha w sieci. Świetnym rozwiązaniem jest blokada rodzicielska, która zapobiegnie na przykład wchodzeniu przez dziecko na niebezpieczne strony WWW. 

Aplikacje dla dzieci i młodzieży to dobry sposób na wsparcie w codziennej nauce 

Zobacz również: Dlaczego na telefonie dziecka warto założyć blokadę rodzicielską? 

Polecane aplikacje dla dzieci na smartfon 

Aplikacje dla dzieci pobierzesz wygodnie z jednego ze sklepów internetowych. Dla urządzeń z systemem Android jest to Google Play czy AppGallery, a dla tych z iOS – App Store. Takie apki przydadzą się na każdym etapie rozwoju dziecka. 

Zobacz również: Jaki smartfon dla dziecka to najlepsza inwestycja? 

Dla dzieci w wieku do 7 lat polecamy następujące aplikacje edukacyjne: 
 
  • Thinkrolls – zawiera łamigłówki logiczne o różnych poziomach trudności, które rozwijają myślenie i kreatywność; 
     
  • Mysia encyklopedia – dzięki niej dziecko pozna fascynujący świat przyrody; 
     
  • Math Land – uczy dodawania, odejmowania i mnożenia; 
     
  • Albert Junior – pomoże w nauce matematyki i języka angielskiego. 

Każdemu przedszkolakowi, ale też uczniowi przyda się Squla. Platforma ta zawiera kilkadziesiąt tysięcy quizów, dzięki którym dziecko ćwiczy to, co jest najbardziej istotne na danym etapie rozwoju. Warto pobrać ponadto darmowe aplikacje edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym, które pomogą w nauce konkretnych przedmiotów. Dotyczy to języka polskiego (Mądre Literki), matematyki (Photomath) czy przyrody (Ciało Ludzkie). Przydatna będzie też aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci, jak Memrise albo Duolingo. Zawierają one zestawy do ćwiczenia również wielu innych języków obcych. 

Polecane aplikacje dla dzieci i młodzieży - infografika

Jakie aplikacje edukacyjne dla nastolatków warto pobrać na telefon? 

Aplikacja edukacyjna na smartfon to doskonałe narzędzie do nauki także dla starszych dzieci. Pozwoli ona młodzieży nie tylko zwiększyć zasób wiedzy, ale również przygotować się do wyzwań czekających na studiach. Może ponadto przyczynić się do ukierunkowania zainteresowań, co pomoże młodemu człowiekowi wybrać drogę zawodową. 

Zobacz również: Jaki prezent sprawi radość nastolatkowi? 

Bardzo przydatne aplikacje edukacyjne dla młodzieży to na przykład: 
 
  • ReaderPro, która nauczy Twoje dziecko szybkiego czytania; 
     
  • Quizlet i Knowunity, czyli bazy fiszek, które ułatwią przyswajanie wiedzy; 
     
  • Scratch – uczy kodowania aplikacji, a więc może się przydać, jeśli Twoje dziecko chce zostać programistą; 
     
  • Learn to Draw, która służy do nauki rysowania. 

Cennym narzędziem podczas nauki będzie też iMathematics. To aplikacja matematyczna dla dzieci, która pomoże rozwiązać nawet najtrudniejsze zadania. 

FAQ 

1. Jakie są najlepsze aplikacje do nauki? 

Aplikacja edukacyjna dla dziecka powinna być intuicyjna w obsłudze oraz zawierać zaprezentowane w atrakcyjny sposób treści, które zachęcą dziecko do samodzielnego zdobywania wiedzy. Warto, aby była na bieżąco aktualizowana, dzięki czemu będzie idealnie dopasowana do programu edukacyjnego w przedszkolu czy szkole. 

2. Jaka aplikacja dla dzieci do nauki? 

Dzieciom przedszkolnym przydadzą się aplikacje Thinkrolls, Mysia encyklopedia, Math Land czy Albert Junior. Naukę w szkole ułatwią Squla, Mądre Literki, Photomath oraz Memrise. Młodzieży i studentom polecamy apki ReaderPro, Scratch i Quizlet. 

3. Jak mieć Squla za darmo? 

Squla to aplikacja edukacyjna, która wymaga wykupienia abonamentu. W jego ramach z platformy można korzystać na dowolnym urządzeniu, na przykład komputerze czy smartfonie. 

4. Ile kosztuje aplikacja Squla? 

Abonament miesięczny za aplikację Squla wynosi 29 zł. Możesz go obniżyć, jeśli zdecydujesz się na płatność z góry za cały rok (12,50 zł za miesiąc) albo na dodanie kolejnych dzieci (w przypadku 3. dziecka rok dostępu kosztuje tylko 1 zł). 

5. Co oprócz Duolingo? 

Na smartfon możesz pobrać różne aplikacje edukacyjne dla dzieci do nauki języków obcych. Poza Duolingo jest to Memrise, Babbel, FunEasyLearn, Lingokids czy Money Junior. 

6. Czy Duolingo jest dobre? 

Zdecydowanie tak – dzięki aplikacji Twoje dziecko może w przystępny sposób uczyć się języków obcych. Zaletą apki jest przyjazny i atrakcyjny interfejs, możliwość monitorowania postępów oraz baza kilkudziesięciu języków z całego świata. 
 

Inne artykuły z tej kategorii