Poradnik dla użytkownika
Nagrywanie ekranu komputera krok po kroku

Nagrywanie ekranu komputera przyda się na przykład wtedy, gdy chcesz zrobić film instruktażowy dla znajomych bądź członków rodziny. W naszym poradniku pokażemy, jak włączyć tę funkcję w urządzeniach z systemem Windows 10 i 11 oraz macOS.
Nagrywanie ekranu komputera – co to znaczy?
Na urządzeniach macOS oraz Windows nagrywanie ekranu polega na zarejestrowaniu obrazu, który wyświetla się na ekranie komputera bądź laptopa. Obejmuje to również dźwięk. Funkcja jest bardzo wygodna i pomocna, gdyż:
- nie musisz robić wielu screenshotów, aby zapisać interesujący Cię materiał – to znaczna oszczędność czasu;
- nie trzeba korzystać z kamery, która nie zapewni odpowiedniej jakości nagrania;
- możesz szybko wrócić do konkretnego fragmentu filmiku.
Nagrywanie ekranu na laptopie czy komputerze stacjonarnym pozwoli dodać własne komentarze. Jest to przydatne, jeśli chcesz podzielić się z innymi użytkownikami własnymi uwagami dotyczącymi danego materiału.
Pamiętaj, że nagrywanie ekranu Windows 10 i 11 lub macOS nie zawsze zadziała. Dotyczy to sytuacji, gdy masz włączony tryb incognito podczas przeglądania internetu, a także korzystasz z określonych aplikacji. Przykładem są serwisy bankowe – w ich przypadku brak możliwości zarejestrowania obrazu wynika z tego, że na wyświetlaczu pojawiają się wrażliwe dane.
Kiedy warto skorzystać z nagrywania ekranu komputera?
W komputerze z systemem Windows czy macOS nagrywanie ekranu pozwoli stworzyć tutorial, a więc materiał, dzięki któremu można między innymi wyjaśnić sposób użytkowania określonego sprzętu czy aplikacji. Przykładem jest filmik prezentujący możliwości jakiejś platformy zakupowej.
Nagrywanie pulpitu przyda się również, gdy:
Nagrywanie pulpitu przyda się również, gdy:
- zamierzasz zapisać przebieg rozgrywki, na przykład sieciowej, aby pochwalić się umiejętnościami i osiągnięciami przed znajomymi;
- pracujesz zdalnie i chcesz utrwalić przebieg szkolenia bądź prelekcji.
Zobacz także: Co to jest workation?
Pamiętaj, aby rozważnie korzystać z możliwości, jakie daje nagrywanie ekranu komputera bądź laptopa. Trzeba szczególnie uważać na to, aby nie doprowadzić do rozpowszechnienia poza członków rodziny czy krąg zaprzyjaźnionych osób nagrania, w którym prezentujesz prywatne informacje. Na przykład nieświadome przedstawienie kodów dostępu do określonej aplikacji czy platformy może posłużyć hakerom do dokonania cyberataku.

Czytaj również: Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i telefonie?
Nagrywanie ekranu na laptopie lub komputerze z systemem Windows. Jak to zrobić?
W systemie Windows nagrywanie ekranu zaimplementowano dopiero w wersji 10. Poprzednie, czyli XP, Vista czy Windows 7, wymagają pobrania specjalnej aplikacji.
Nagrywanie ekranu – Windows 10
Nagrywanie ekranu komputera lub laptopa z systemem Windows 10 wymaga włączenia trybu gry. Powinien być uruchomiony domyślnie. Aby to sprawdzić:
- wybierz menu „Start”;
- przejdź do „Ustawień”;
- zaznacz „Granie” oraz „Tryb gry”;
- upewnij się, że suwak jest przesunięty w prawo.
Nagrywanie ekranu Windows 10 wymaga wprowadzenia odpowiednich ustawień również w dwóch innych zakładkach, które znajdziesz po wejściu w „Granie”. Chodzi o „Xbox Game Bar” oraz „Ujęcia” – w obu trzeba zaznaczyć opcję „Włączone”. W pierwszej zakładce możesz dodatkowo ustalić własny skrót klawiaturowy, który odpowiada za rozpoczęcie oraz zatrzymanie rejestrowania obrazu. Z kolei druga pozwala ustawić jakość dźwięku oraz głośność mikrofonu.
Aby rozpocząć nagrywanie obrazu na urządzeniu z systemem Windows 10, trzeba użyć kombinacji klawiszy Win + G. Daje ona dostęp do pulpitu, za pomocą którego możesz wygodnie zarządzać nagrywaniem. W celu uruchomienia nagrywania należy kliknąć białą kropkę albo użyć skrótu Win + Alt + R. Inne przydatne kombinacje to Win + Alt + M (włączenie/wyłączenie mikrofonu) czy Win + Alt + W (pokazanie kamery podczas transmisji).
Nagrywanie ekranu – Windows 11
W systemie Windows 11 nagrywanie ekranu komputera również wykonasz za pomocą Xbox Game Bar. Ścieżka dostępu do odpowiednich ustawień oraz skróty klawiaturowe są identyczne jak w Windows 10.


Nagrywanie pulpitu – starsze wersje Windows
W starszych wersjach systemu Windows konieczna jest aplikacja do nagrywania ekranu. Możesz skorzystać z programu online. Przykładem jest iTop Screen Recorder, który oferuje:
- narzędzia przydatne do edycji nagranych materiałów, jak możliwość dodania tekstu i naklejek;
- oddzielny tryb do gier;
- opcję umieszczenia twarzy jako nakładki.
Drugi sposób to pobranie aplikacji na dysk komputera. Przyda się Screen Recorder czy HyperCam.
Jak nagrać ekran komputera z systemem macOS?
W systemie macOS nagrywanie ekranu możesz rozpocząć za pomocą programu Quick Time Player. Trzeba:
- wejść w zakładkę „Aplikacje” i odszukać ten program;
- po otwarciu go zaznaczyć „Menu”, a dalej „Plik”;
- kliknąć „Nowe nagranie ekranu” – można tam wybrać różne ustawienia obrazu.
Innym sposobem jest równoczesne przytrzymanie klawiszy Shift, Command oraz 5. Po pojawieniu się nowego okna można uruchomić nagrywanie.
Sprawdź też, jak nagrać ekran telefonu >>