Poradnik dla użytkownika

Jak wygląda montaż światłowodu w domu jednorodzinnym oraz mieszkaniu w bloku?

Jeśli zamierzasz kupić światłowód do domu czy do mieszkania, dzięki naszemu artykułowi dowiesz się wszystkiego na ten temat. Opiszemy w nim, dlaczego warto założyć światłowód i jak wygląda procedura z tym związana zarówno w przypadku instalacji podziemnej, jak i napowietrznej.

Warto zdecydować się na montaż światłowodu ze względu na to, że zapewni on wysoką jakość połączenia internetowego. W naszym poradniku znajdziesz informacje związane z tym, jak montuje się światłowód w bloku i w domu jednorodzinnym oraz o czym należy pamiętać podczas rozprowadzania instalacji w budynku.
 

SPIS TREŚCI
 

Dlaczego instalacja światłowodu w mieszkaniu i w domu jest korzystna?

Warto zdecydować się na światłowód w domu czy w bloku ze względu na to, że oferuje on ogromną prędkość transmisji danych. W T-Mobile jest to nawet 900 Mb/s. To jednak niejedyna jego zaleta. Internet światłowodowy wyróżniają ponadto:
 

  • minimalne opóźnienia, nawet rzędu 1 ms, co znacznie usprawnia surfowanie po sieci;
     
  • stabilność i niezawodność działania bez względu na czynniki zewnętrzne;
     
  • duża przepustowość, dzięki czemu mogą z niego równocześnie korzystać wszyscy domownicy, bez obaw o spadek jakości połączenia.
     

Przeczytaj więcej na temat technologii światłowodowej >>

Instalacja światłowodu w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym pozwoli Ci szybko pobierać pliki multimedialne, oglądać filmy i seriale online oraz grać w gry sieciowe, nawet te najbardziej rozbudowane. Jest to możliwe nie tylko na komputerach, ale również na smartfonach czy na tabletach.

Kiedy warto zdecydować się na internet światłowodowy?

Najlepsza sytuacja występuje, gdy przyłączenie światłowodu do domu czy do mieszkania nie wymaga dużych nakładów finansowych – czyli kiedy w Twojej okolicy znajduje się już sieć światłowodowa. Gdy jednak tak nie jest, trzeba ponieść koszty związane z doprowadzeniem kabla do budynku.

Aby sprawdzić zasięg światłowodu, warto skorzystać z wyszukiwarki oferowanej przez dostawcę sieci. Znajdziesz ją na przykład na stronie internetowej T-Mobile. Wystarczy w niej wpisać swój adres, aby poznać dostępność sieci światłowodowej w danym miejscu. Ta informacja przyda się na przykład przed zakupem działki pod budowę domu czy przed przeprowadzką do innego mieszkania.

Zobacz także: Jak sprawdzić zasięg światłowodu w swojej okolicy?

Internet światłowodowy – jak założyć go w domu jednorodzinnym i w bloku?

Jeśli chcesz mieć w swoim domu albo mieszkaniu superszybki internet światłowodowy, dostępne są dwie metody montażu. Pierwsza, najczęściej spotykana, to metoda podziemna. Druga to montaż światłowodu na słupach.

Układanie światłowodów w ziemi – na czym to polega?

Światłowód do ziemi układa się po wykonaniu wykopu. Optymalna jego głębokość to 70 cm. Wykop prowadzi się od najbliższego słupa energetycznego do danego budynku. W instalacji doziemnej stosuje się:
 

  • specjalne przewody, na przykład 2J DAC lub 4J DAC – parametr J informuje o liczbie włókien;
     
  • rury osłonowe wykonane z HDPE, czyli polietylenu dużej gęstości, które chronią kable przed uszkodzeniami mechanicznymi.
     

Po doprowadzeniu przewodów do budynku instaluje się przyłącze światłowodowe. Kabel jest wprowadzany do obiektu zwykle w najwyższym punkcie. Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego kończy się montażem skrzynki, która pozwoli poszczególnym urządzeniom połączyć się z siecią. W przypadku bloku stosuje się dodatkowe kable, dzięki którym sygnał światłowodowy trafi do poszczególnych mieszkań.

Montaż światłowodu na słupach

Na terenach mniej zurbanizowanych, na których zastosowanie instalacji podziemnej byłoby bardzo skomplikowane i kosztowne, świetnym sposobem na to, jak podłączyć światłowód do domu, jest zamocowanie kabli na słupach. Można do tego wykorzystać infrastrukturę energetyczną, telefoniczną czy trakcyjną. W tej sytuacji przewody są rozwieszane na słupach, a następnie – także drogą napowietrzną – prowadzi się je do poszczególnych budynków.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat napowietrznych sieci światłowodowych? Przeczytaj nasz kolejny artykuł >>

Przyłączenie światłowodu do domu – wszystko, co musisz wiedzieć - lista - infografika

Jak wygląda rozprowadzenie światłowodu w domu czy w mieszkaniu?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na światłowód doziemny, czy napowietrzny, pamiętaj o przygotowaniu w domu lub mieszkaniu miejsca pod montaż instalacji. Najlepiej, aby było ono zlokalizowane w:
 

  • pobliżu gniazdka elektrycznego – jest to ważne z uwagi na potrzebę podłączenia routera;
     
  • centralnym punkcie lokalu – dzięki temu sygnał bez problemu dotrze do wszystkich urządzeń łączących się z siecią.
     

Nie wiesz, jaki router do internetu światłowodowego wybrać? Podpowiadamy >>

W umówionym terminie monterzy zainstalują gniazdko ONT, które pozwoli połączyć router z siecią światłowodową. Ostatnim krokiem jest konfiguracja takiego sprzętu oraz internetu.

Sprawdź, jak podłączyć kabel światłowodowy do routera >>

FAQ

1. Jak wygląda podłączenie światłowodu do domu?

Kabel światłowodowy może zostać poprowadzony drogą podziemną lub napowietrzną. Po doprowadzeniu przewodu i wykonaniu przyłącza montuje się skrzynkę, która pozwoli na odbiór sygnału przez urządzenia elektroniczne.

2. Ile czasu trwa montaż światłowodu?

Zależy to od zakresu prac niezbędnych do wykonania. Cały proces może potrwać kilka godzin (gdy sieć światłowodowa została już doprowadzona do budynku) lub dni (gdy trzeba wykonać wykopy).

3. Jak wygląda instalacja światłowodu w mieszkaniu w bloku?

Po doprowadzeniu przewodu do budynku drogą podziemną lub napowietrzną wykonuje się przyłącze i rozprowadza kable do poszczególnych mieszkań.

4. Ile kosztuje podłączenie światłowodu w bloku?

Jeśli światłowód znajduje się już w budynku, możesz liczyć na bezpłatne podłączenie do sieci. W przypadku konieczności wykonania przyłącza koszty będą znacznie większe.

5. Ile kosztuje pociągnięcie światłowodu do domu?

Koszty zależą od odległości do najbliższej skrzynki światłowodowej i mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

6. Czy warto mieć światłowód w domu?

Zdecydowanie tak – dzięki światłowodowi możesz cieszyć się nielimitowanym, niezwykle szybkim internetem, który pozwoli Ci wkroczyć do fascynującego świata multimedialnej rozrywki i komunikacji.

7. Jak głęboko zakopuje się kabel światłowodowy?

Optymalna głębokość to 70 cm.

Inne artykuły z tej kategorii