Internet szerokopasmowy a światłowód – poznaj różnice w technologiach

Internet szerokopasmowy ma wiele zalet, dlatego korzysta z niego większość użytkowników sieci w Polsce. Szczególnie korzystnie wypada szerokopasmowy internet światłowodowy. Z naszego poradnika dowiesz się, czym różnią się internet ze światłowodu oraz tradycyjny internet kablowy.
SPIS TREŚCI
- Co to jest internet szerokopasmowy?
- Jak działa internet szerokopasmowy?
- Internet światłowodowy a kablowy – zasada działania
- W jakich sytuacjach przyda się światłowód?
- Jaki internet ze światłowodu jest najlepszy?
- FAQ
Co to jest internet szerokopasmowy?
Internet szerokopasmowy obejmuje różne rodzaje łącz, w tym internet ze światłowodu. Ich wspólne cechy to:
- duże prędkości pobierania i wysyłania danych;
- spora przepustowość, dzięki której z sieci może równocześnie korzystać wielu użytkowników na różnych urządzeniach, w tym na komputerze, laptopie czy smartfonie;
- dostęp do internetu bez limitów w zakresie wielkości transferu danych.
Internet szerokopasmowy zastąpił technologię wąskopasmową dial-up, która zapewniała dostęp do sieci za pośrednictwem modemu telefonicznego. Miała ona sporo wad, gdyż była nieefektywna, niekomfortowa w użytkowaniu i kosztowna. Przede wszystkim oferowała bardzo niską prędkość internetu, na poziomie zaledwie kilkudziesięciu Kb/s. Dla porównania w T-Mobile możesz cieszyć się szybkością na poziomie 900 Mb/s. Inne ograniczenia technologii dial-up dotyczyły limitu transferu danych i konieczności płacenia za każdy impuls, a także częstego zrywania połączenia. W sieci szerokopasmowej takie problemy nie występują.
Jak działa internet szerokopasmowy?
Sieć szerokopasmowa bazuje na różnych rozwiązaniach. Może to być cyfrowa linia abonencka DSL czy xDSL, jak również standard DOCSIS albo PON. Internet szerokopasmowy działa za pośrednictwem modemu, który odbiera sygnał. Taki sprzęt zwykle obsługuje różne kanały i częstotliwości. Obecnie sieć szerokopasmowa jest oferowana w dwóch rodzajach – jako tradycyjny internet kablowy oraz internet ze światłowodu.
Przeczytaj więcej na temat technologii światłowodowej >>
Internet światłowodowy a kablowy – zasada działania
Tradycyjny internet stacjonarny a światłowód – czym się różnią? Między innymi sposobem działania. Wprawdzie w obu rodzajach łącza przesył sygnału jest realizowany za pomocą kabli, to jednak rozwiązanie tradycyjne opiera się na przewodach miedzianych, natomiast światłowód na przewodach zbudowanych z włókna szklanego.
Zwykły internet szerokopasmowy jest stosunkowo tani w montażu i w rozbudowie. Oferuje prędkości rzędu 100–300 Mb/s, które mogą wystarczyć niektórym użytkownikom. Ma jednak spore wady: w obliczu wyjątkowo złych warunków pogodowych może wystąpić utrata połączenia, a poza tym obserwowane są znaczne spadki jakości transmisji danych, gdy nadajnik nie znajduje się blisko urządzenia służącego do połączenia z siecią.
Tego typu problemy w dużej mierze eliminuje internet ze światłowodu. Jest on obecnie najlepszą technologią, jeśli chodzi o sieć szerokopasmową. Oferuje ogromne prędkości transferu danych, aż do około 1 Gb/s, wysoką jakość połączenia bez względu na warunki panujące na zewnątrz, minimalne opóźnienia, nawet do 1 ms, oraz niezawodność.
Sprawdź także: Co to są światłowody jedno- i wielomodowe i jakie są różnice między nimi?
W jakich sytuacjach przyda się światłowód?
Internet światłowodowy a kablowy w tradycyjnym, „miedzianym” wydaniu – który kupić? Ze względu na wskazane wcześniej zalety zdecydowanie polecamy ten pierwszy. Jest idealnym wyborem do każdego domu i mieszkania. To rozwiązanie dla Ciebie, jeśli zależy Ci na nieprzerwanym dostępie do ultraszybkiej sieci, a podczas korzystania z niej nie chcesz borykać się z ciągłymi zacięciami czy opóźnieniami. Światłowód pozwoli Ci streamować filmy albo muzykę, uczestniczyć w wideokonferencjach bądź grać online, nawet gdy z internetu korzystają wszyscy pozostali domownicy. To wyjątkowo wydajna technologia, która ułatwi naukę, pracę, komunikację czy rozrywkę.
Szukasz również internetu bezprzewodowego? Dowiedz się wszystkiego na temat technologii 5G >>
Jaki internet ze światłowodu jest najlepszy?
Warto wybrać światłowód od T-Mobile, który oferujemy w różnych pakietach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki niemu zyskasz dostęp do sieci z prędkością nawet 900 Mb/s oraz do nowoczesnego routera Home Box z obsługą standardu Wi-Fi 6. Możesz też dokupić do światłowodu ofertę z abonamentem na telefon czy z telewizją światłowodową z obsługą prawie 200 kanałów w atrakcyjnej cenie.
FAQ
1. Co to znaczy szerokopasmowy internet?
To internet o wysokiej prędkości, z którego może korzystać wielu użytkowników równocześnie.
2. Jaka jest różnica między internetem szerokopasmowym a światłowodowym?
Zwykły internet działa za pośrednictwem kabli miedzianych, natomiast światłowodowy – przewodów z włókna szklanego. Ten drugi jest szybszy, bardziej wydajny i odporny na zakłócenia czy czynniki pogodowe.
3. Jak sprawdzić, czy mam internet szerokopasmowy?
Zajrzyj do umowy z operatorem albo zadzwoń na jego infolinię.
4. Co jest lepsze – 5G czy światłowód?
Obie technologie zapewniają dostęp do ultraszybkiego internetu, przy czym sieć 5G to standard sieci bezprzewodowej, natomiast światłowód działa za pośrednictwem kabli.
5. Czym się różni światłowód od kablówki?
Światłowód bazuje na specjalnych kablach z włókna szklanego, natomiast internet z kablówki – na przewodach antenowych.
6. Czy internet kablowy jest dobry?
Tak, gdyż zapewni stabilny i niezawodny dostęp do sieci. Największą wydajność oraz szybkość oferuje światłowód.
7. Czy internet radiowy jest szybki?
W porównaniu do światłowodu – zdecydowanie nie. Internet radiowy zwykle osiąga prędkość do 30 Mb/s, podczas gdy w przypadku światłowodu od T-Mobile jest to nawet 900 Mb/s.