Poradnik dla użytkownika

Czyszczenie komputera – jak przyspieszyć działanie systemu?

Warto raz na jakiś czas wykonać czyszczenie komputera, aby pozbyć się niepotrzebnych plików i przyspieszyć działanie systemu operacyjnego. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić szybko i efektywnie, w naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zapraszamy do lektury. 

Czyszczenie komputera z niepotrzebnych plików, czyli jakich? 

Sprawny, wydajny system to szybka i bezproblemowa praca. Nie jest ona jednak możliwa bez systematycznego czyszczenia komputera, podczas którego pozbywasz się zbędnych plików, takich jak m.in.: 
 
  • pliki tymczasowe – tworzone przez system operacyjny lub aplikacje, 
     
  • dzienniki systemowe – rejestrujące różne zdarzenia i błędy w systemie Windows, 
     
  • poprzednie instalacje systemu – zajmujące znaczne ilości przestrzeni dyskowej, szczególnie po aktualizacjach, 
     
  • nieaktualne pliki programów i aplikacji – które często pozostają na dysku nawet po usunięciu tych programów, 
     
  • miniatury – podglądy obrazów i dokumentów. 

Nagromadzenie niepotrzebnych plików w systemie to łatwy sposób na jego zaśmiecenie, a w konsekwencji – spadek wydajności i spowolnienie pracy komputera. 

Jak często i dlaczego warto wykonać czyszczenie komputera? 

Intensywnie eksploatujesz swój komputer? Czyść go nawet raz na 2–3 miesiące. Jeśli jednak umiarkowanie używasz sprzętu, wystarczy wykonać tę czynność co 3–6 miesięcy. Czyszczenie warto również wykonać, gdy zauważysz wyraźny spadek wydajności i szybkości pracy. 

Dzięki temu zyskasz większą wydajność, szybszą pracę i więcej miejsca na dysku twardym. Komputer będzie szybciej uruchamiał programy, aplikacje czy strony www, pozwalając na wygodne korzystanie ze sprzętu. 

Ponadto wyczyszczenie urządzenia umożliwia wykrycie i usunięcie potencjalnych zagrożeń (np. wirusów czy trojanów), które spowalniają system i stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa Twoich danych. 

Programy do czyszczenia pamięci komputera - infografika

Dowiedz się więcej, czym jest scam i jak się przed nim bronić >> 

Czyszczenie komputera Windows 10 i 11 – jak to zrobić? 

Przebieg procesu zależy od systemu operacyjnego, na którym pracujesz. Czyszczenie komputera Windows 11 i 10 obejmuje kilka istotnych etapów. Nie pomijaj żadnego z nich, aby zapewnić pełną sprawność i bezpieczeństwo systemu. 

Czyszczenie dysku systemowego 

Skorzystaj z wbudowanych narzędzi systemowych. Jak to zrobić? 

Otwórz „Ustawienia”, przejdź do sekcji „System” i wybierz „Przechowywanie”. Uruchom opcję „Oczyszczanie miejsca” – komputer szybko usunie niepotrzebne pliki tymczasowe, pliki z kosza i inne zbędne dane zajmujące miejsce na dysku. 

Opcję „Oczyszczanie dysku” znajdziesz też w menu kontekstowym dysku systemowego – przejdź do „Mój komputer”, a następnie „Ten komputer”. Ta wersja pozwoli Ci bardziej dogłębnie wyczyścić dysk. 

Czyszczenie pamięci RAM w komputerze 

Nie da się wyczyścić pamięci RAM bezpośrednio z Panelu Sterowania. RAM to pamięć tymczasowa, która jest automatycznie zwalniania przez system każdorazowo przy uruchomieniu komputera. Możesz jednak zadbać o jej optymalne wykorzystanie. 

Zamknij niepotrzebne programy i aplikacje w tle. Wejdź do Menadżera Zadań (naciśnij jednocześnie Ctrl + Shift + Esc) i wybierz aplikację, którą chcesz zamknąć. 

Dostosuj wydajność systemu – wybierz kolejno: „System” i „Zaawansowane ustawienia systemu”. W zakładce „Zaawansowane” wybierz „Ustawienia” w sekcji „Wydajność”. Tutaj możesz zmniejszyć zużycie RAM. 

Te kroki nie „czyszczą” RAM w dosłownym sensie, ale pomagają Ci zarządzać dostępną pamięcią. 

Praca na dobrze sformatowanym i wyczyszczonym ze zbędnych plików komputerze

Czyszczenie pamięci podręcznej komputera oraz plików cookies 


Regularnie czyść pamięć podręczną i pliki cookies, aby zachować prywatność i wydajność podczas przeglądania internetu, z poziomu używanej przeglądarki: 
 
  • Google Chrome – przejdź do opcji „Ustawienia”, wybierz „Prywatność i bezpieczeństwo”, a potem „Wyczyść dane przeglądania”. 
     
  • Mozilla Firefox – wejdź w „Ustawienia”, następnie „Prywatność i bezpieczeństwo” i kliknij „Wyczyść historię”. 
     
  • Opera – otwórz „Ustawienia”, wybierz „Prywatność i bezpieczeństwo”, a potem „Wyczyść dane przeglądania”. 
     
  • Safari – wejdź w „Menu”, następnie „Preferencje”, „Zaawansowane” i zaznacz opcję „Pokaż menu »Rozwój« w pasku menu”. Potem, korzystając z menu „Rozwój”, wybierz „Wyczyść pamięć podręczną”. 
     
  • Microsoft Edge – otwórz „Ustawienia”, wybierz „Prywatność, wyszukiwanie i usługi”, a następnie pod „Wyczyść dane przeglądania” kliknij opcję „Wybierz elementy do wyczyszczenia”. 
     
 

Czyszczenie komputera – o czym jeszcze warto pamiętać? 

Korzystaj ze sprawdzonych programów do optymalizacji systemu – np. CCleaner czy Odkurzacz. Pomogą Ci w głębszym posprzątaniu systemu, zapewniając bezpieczeństwo. 

Nie zapominaj też o kurzu, którego nagromadzenie wewnątrz obudowy może prowadzić do przegrzewania się komponentów. Regularnie otwieraj obudowę komputera i delikatnie usuwaj kurz z wiatraków, radiatorów i innych elementów. Użyj do tego sprężonego powietrza lub miękkiej, suchej ściereczki. 

Inne artykuły z tej kategorii