Poradnik dla użytkownika

Czym są płatności online? Jak płacić w internecie?

Z poradnika dowiesz się, co oznacza płatność online i jakie płatności internetowe możesz wybrać podczas zakupów w sieci. Wyjaśnimy, jak zrealizować płatność kartą, przelewem Pay By Link czy BLIK-iem. 
Płatności internetowe to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie wiesz, czym one są oraz jakie płatności online oferują e-sklepy, zapraszamy do lektury artykułu. 

SPIS TREŚCI 
 

Co to jest płatność online? 

Płatność online to transakcja bezgotówkowa realizowana przez internet. Pozwala przesłać środki pieniężne w czasie rzeczywistym. Można jej dokonać zarówno przy użyciu komputera czy laptopa, jak i smartfona bądź tabletu. 

Płatności internetowe dotyczą nie tylko rozliczeń realizowanych przez e-sklepy, w tym także zagranicznych. Są one oferowane również przez wiele innych podmiotów – na przykład firmy pożyczkowe, które przelewają pieniądze bezpośrednio na konta bankowe swoich klientów. Online możesz też zapłacić rachunek za prąd czy gaz. 

Zobacz również: Jakie czynniki mają wpływ na ceny internetu? 

Jakie zalety mają płatności internetowe? 

Warto wiedzieć, co to jest płatność online i jak ją zrealizować, gdyż ma ona wiele zalet. Chodzi przede wszystkim o wygodę. Nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejce na poczcie czy w banku, bo wystarczy kilka kliknięć na komputerze bądź w smartfonie z aplikacją bankową, aby zrealizować przelew. Możesz go wykonać o dowolnej porze, nawet w nocy. 

Komfort, jaki wiąże się z realizowaniem płatności online, wynika przede wszystkim z tego, że oferują one: 
 
  • szybki przepływ i księgowanie gotówki – jest to przydatne w wielu sytuacjach, na przykład gdy kończy się termin płatności faktury; możesz skorzystać z przelewu ekspresowego, dzięki któremu środki znajdą się na koncie odbiorcy już po kilku minutach od zlecenia operacji; 
     
  • dużą elastyczność – do wyboru są różne metody, dlatego możesz swobodnie zdecydować, jaki system płatności online wybrać. 

Duże znaczenie ma też to, że płatność online jest bezpieczna. Stosowane są różne mechanizmy uwierzytelniania, dzięki którym możesz mieć pewność, że pieniądze trafią do właściwego odbiorcy. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, warto oprócz tego postawić na internet od sprawdzonego dostawcy.  

Płatności online to także oszczędność pieniędzy. W wielu sytuacjach nie musisz płacić za przelewy czy obsługę karty. Taka forma realizowania opłat pozwala ponadto monitorować wydatki przez internet, gdyż daje wygodny dostęp do historii transakcji. 

Płatności online - zalety, rodzaje - infografika

Jaki system płatności online wybrać? 

Do wyboru masz różne systemy, jeśli chodzi szybkie płatności online. Co to jest przelew internetowy, płatność kartą albo Pay By Link? Przeczytaj poniżej, aby sprawdzić, która forma płatności będzie dla Ciebie najwygodniejsza. 

Płatności online tradycyjnym przelewem bankowym 

Płatności internetowe przelewem polegają na realizacji transakcji w systemie bankowości elektronicznej. Wymagają podania danych i numeru konta odbiorcy. Mimo dużej wygody tego rozwiązania musisz zwrócić uwagę na czas realizacji przelewu bankowego – zwykle wynosi on 1 dzień roboczy, choć może się wydłużyć, na przykład podczas weekendu. 

Karta płatnicza. Jak płacić kartą w internecie? 

Jeżeli nie jesteś pewien, jakie płatności online wybrać, polecamy transakcje za pomocą karty. Są one bezpieczne (potwierdzenie płatności w ramach standardu 3-D Secure odbywa się zwykle za pomocą SMS-a) i wygodne. Możesz płacić kartą debetową, kredytową czy przedpłaconą. Podczas wyjazdów zagranicznych idealnie sprawdzi się również karta wielowalutowa, jak Revolut. 

Jak płacić kartą przez internet? To proste – w odpowiednich polach wystarczy wpisać imię i nazwisko właściciela karty oraz jej numer, datę ważności i kod CVV lub CVC. Aby zwiększyć wygodę transakcji, kartę możesz zapisać w danym sklepie. Dzięki temu nie będziesz musiał każdorazowo podawać danych. 

Płatność online Dotpay, PayU albo Tpay 

Podczas zakupów internetowych popularna jest też płatność online PayU. Co to znaczy? To szybki e-przelew, który natychmiast trafi na konto odbiorcy. Jego ogromną zaletą jest to, że nie musisz podawać danych sprzedawcy, gdyż są one wypełniane automatycznie. W ramach serwisów typu Tpay, Dotpay czy PayU możesz skorzystać również z płatności kartą. 

Płatności internetowe mobilne – BLIK 

Szybkie płatności online oferuje też BLIK, który pozwoli Ci zrealizować przelew za pomocą telefonu. Wystarczy włączyć BLIK-a w aplikacji mobilnej swojego banku, a następnie, przed wykonaniem płatności, wygenerować i wprowadzić 6-cyfrowy kod oraz uwierzytelnić przelew. BLIK jest bardzo wygodny i bezpieczny, ponieważ nie trzeba wypełniać żadnych pól danymi, a kod ma jednorazowy charakter. 

Mężczyzna w kawiarni podczas płacenia telefonem

Pozostałe rodzaje płatności online 

Jeśli często realizujesz płatności internetowe, możesz skorzystać z jednego z portfeli elektronicznych, jak Google Pay czy PayPal. Wystarczy zapisać w nim kartę debetową bądź kredytową, aby szybko wykonać przelew online. Autoryzacja płatności odbywa się zwykle za pomocą SMS-a. 

Zobacz również: Jak zapłacić za zakupy telefonem lub zegarkiem? 

Chcesz kupić wymarzony produkt, ale nie masz wystarczających środków na koncie, bo czekasz na przelew wynagrodzenia? Idealną opcją są odroczone płatności online. Dzięki nim możesz zapłacić za zakupy po pewnym czasie, na przykład po 30 dniach. 

FAQ 

1. Jakie są metody płatności w internecie? 

W internecie możesz zapłacić przelewem bankowym, kartą debetową, kredytową czy przedpłaconą albo za pomocą BLIK-a lub portfela elektronicznego. 

2. Jak wygląda płatność online? 

Płatności online wymagają zalogowania się do aplikacji bankowej, podania danych karty płatniczej bądź skorzystania z telefonu czy zegarka. 

3. Co to jest płatność online? 

Płatność online to transakcja bezgotówkowa realizowana przez internet. Nie wymaga wizyty w banku czy na poczcie. 

4. Jak zapłacić przelewem online? 

Sposób płatności zależy od wybranej metody. Zwykle trzeba podać dane odbiorcy, choć w niektórych sytuacjach, na przykład w ramach płatności Pay By Link, pola są wypełniane automatycznie. 

5. Jakie mamy formy płatności? 

Najpopularniejsze formy płatności online to przelew (tradycyjny lub Pay By Link), karta (za granicą przyda się karta wielowalutowa) oraz BLIK. 

6. Jakie są systemy płatności? 

W internecie można wygodnie płacić przy pomocy portfeli elektronicznych typu Google Pay czy Pay Pal lub w ramach płatności odroczonych. 

Inne artykuły z tej kategorii