Poradnik dla użytkownika

Czym jest upload, a czym download? Wyjaśniamy

Download i upload – co to znaczy? To dwa podstawowe parametry łącza internetowego w kontekście prędkości pobierania danych. Dzięki naszemu artykułowi zrozumiesz, co określają, czym się różnią i jakie ich wartości są optymalne w zależności od sposobu korzystania z sieci.

W artykule wyjaśniamy, czym są upload i download – to najważniejsze parametry łącza internetowego. Podpowiadamy, jak mierzyć prędkości przesyłania i pobierania danych oraz jakie wartości są optymalne w zależności od sposobu korzystania z internetu. Wyjaśniamy, dlaczego prędkość wysyłania może być większa niż pobierania, podajemy przyczyny i rozwiązania.
 
SPIS TREŚCI
 

Upload. Co to znaczy?

Zacznijmy od pojęcia uploadu. To proces wysyłania danych do internetu z twojego urządzenia, np. smartfona, laptopa czy tabletu.

Za każdym razem, gdy publikujesz zdjęcia w mediach społecznościowych albo przesyłasz pliki do chmury, korzystasz z prędkości uploadu łącza. Ta jest szczególnie ważne, gdy używasz aplikacji wymagających wysokiej przepustowości, np. podczas streamowania, grania online czy wideokonferencji.

Prędkość przesyłania wyrażana jest w Mbps (megabit na sekundę). To najważniejszy wskaźnik jakości twojego połączenia internetowego. W praktyce szybszy upload zapewnia ci płynniejsze działanie usług i wygodę korzystania z sieci.

Nie wiesz, jaka jest prędkość internetu przez Wi-Fi? Wyjaśniamy!

Download. Co to znaczy?

Dla pełnego obrazu musisz poznać jeszcze pojęcie downloadu. To proces pobierania danych z internetu na twoje urządzenie. Kiedy przeglądasz strony internetowe, oglądasz online ulubione filmy czy pobierasz przydatne pliki, korzystasz z prędkości downloadu łącza.

Prędkość pobierania danych decyduje o komforcie użytkowania internetu. Im wyższa, tym szybciej ładują się witryny, odtwarzają filmy i pobierają pliki.

Jak zmierzyć prędkość pobierania? Jak prędkość uploadu, tak i prędkość downloadu mierzona jest w Mbps. Co ważne, w większości łączy internetowych prędkość downloadu jest wyższa niż uploadu, aby zapewnić płynniejsze działanie usług sieciowych, z których najczęściej korzystamy.

Upload i download - co musisz o nich wiedzieć? - lista - infografika
 

Optymalny upload i download, czyli jaki?

Znasz już oba pojęcia oraz wartości, w jakich są wyrażane. Tutaj pojawia się jednak pytanie, o optymalny upload i download. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od sposobu korzystania z sieci.

Jeśli głównie przeglądasz strony WWW i media społecznościowe, to wystarczy ci niższa prędkość wysyłania i pobierania. Jeśli jednak intensywnie korzystasz z sieci, np. strumieniujesz wideo w 4K lub pracujesz zdalnie, to twoje wymagania wzrosną.

Jak to wygląda w praktyce?
 
  • Przeglądanie stron i korzystanie z poczty e-mail: download – 5–10 Mbps, upload – 1–2 Mbps;
     
  • oglądanie filmów w jakości HD: download – 25 Mbps, upload – 3–5 Mbps;
     
  • strumieniowanie wideo w jakości 4K: download – 50 Mbps i więcej, upload – 5–10 Mbps;
     
  • gry online i wideokonferencje: download 20–50 Mbps, upload min. 5–10 Mbps.
     

Upload większy niż download – przyczyny i rozwiązania

Co zrobić, gdy prędkość wysyłania jest większa niż pobierania? Przyczyn może być kilka, a ich zrozumienie pozwoli ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i przywrócić pełną wydajność łącza.

Czytaj również: Czy zewnętrzna antena zwiększa prędkość 5G, LTE?

Prędkość wysyłania wyższa od prędkości pobierania – przyczyny

Choć standardowo download powinien być szybszy niż upload, to czasem zdarza się odwrotna sytuacja. Często jej przyczyną są problemy techniczne, jak błędna konfiguracja routera albo innych urządzeń sieciowych.

Winowajcą może być także wadliwa lub uszkodzona infrastruktura dostawcy usług internetowych, wpływająca na zachwianie optymalnych proporcji między prędkościami. Obciążenie sieci, gdy zbyt wielu użytkowników korzysta jednocześnie z internetu, również może spowodować anomalie w prędkościach.

Upload większy niż download – rozwiązania

Zacznij od wykonania testu prędkości internetu na telefonie, komputerze czy innym urządzeniu podłączonym do sieci. W ten prosty sposób sprawdzisz prędkość wysyłania i pobierania w określonym momencie oraz upewnisz się, czy problem nadal występuje.

Jeśli równowaga jest zachwiana, zaktualizuj sprzęt, zainstaluj najnowsze oprogramowanie routera. Jeśli to nie pomoże, może być konieczna wymiana sprzętu na nowszy.

Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z dostawcą usług internetowych. Konsultanci pomogą ci zidentyfikować źródło problemu, a następnie zaproponują rozwiązanie.

Mężczyzna trzyma w ręku tablet podczas spotkania biznesowego
 
Nie wiesz, ile potrzebujesz GB internetu do domu na miesiąc? Przeczytaj nasz poradnik

FAQ

1.    Co to jest download i upload?

Download to proces pobierania danych z internetu na twoje urządzenie, a upload to wysyłanie danych z urządzenia do internetu.

2.    Jaki jest dobry upload?

To zależy od potrzeb – dla podstawowych działań, jak przeglądanie stron, wystarczy 1–2 Mbps, a dla streamingu wideo lub wideokonferencji zaleca się minimum 5–10 Mbps.

3.    Co to znaczy upload?

Upload oznacza proces przesyłania danych z twojego urządzenia do internetu, np. podczas wysyłania plików do chmury lub publikowania treści w mediach społecznościowych.

4.    Czy upload jest potrzebny?

Tak, upload jest niezbędny dla działań wymagających przesyłania danych, jak: wideokonferencje, publikowanie treści czy granie online.

5.    Ile uploadu to dużo?

Za „dużo” uznaje się upload powyżej 10 Mbps, co jest optymalne do wymagających działań, jak streaming wideo w wysokiej jakości czy praca zdalna.

6.    Jaka powinna być prędkość pobierania?

Dla komfortowego korzystania z internetu prędkość pobierania powinna wynosić przynajmniej 10–25 Mbps, a dla bardziej wymagających zadań, jak oglądanie wideo w 4K, zaleca się ponad 50 Mbps.

Inne artykuły z tej kategorii