Czym jest konwerter światłowodowy?

Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest i jak jest zbudowany konwerter do światłowodu. Omówimy zalety takiego sprzętu, a także wskażemy jego rodzaje i zastosowanie w sieciach światłowodowych.
Konwerter do światłowodu to urządzenie przydatne na przykład podczas rozwijania sieci szybkiego internetu. Pozwala cieszyć się ogromnymi możliwościami, jakie daje światłowód, większej liczbie osób mieszkających na danym terenie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa taki konwerter, jakie ma zastosowanie oraz jakie są jego rodzaje.
SPIS TREŚCI
- Jak działa przetwornik do internetu światłowodowego?
- Kiedy stosuje się konwerter światłowód – kabel miedziany?
- Jakie zalety ma konwerter światłowodowy?
- Jaki konwerter światłowodowy do jakiej sieci wybrać?
- FAQ
Jak działa przetwornik do internetu światłowodowego?
Adapter do światłowodu pozwala na konwersję między sygnałem optycznym a elektrycznym albo między dwoma sygnałami optycznymi. Najczęściej stosuje się go w instalacjach, w których trzeba połączyć ze sobą kabel miedziany, wykorzystywany w tradycyjnych sieciach szerokopasmowych, z przewodem światłowodowym.
Przeczytaj również nasz artykuł na temat zasady działania i budowy światłowodu >>
Konwerter do światłowodu zawiera moduł nadawczo-odbiorczy, który automatycznie zamienia sygnał. Nie trzeba więc używać specjalnego oprogramowania – do urządzenia wystarczy podpiąć oba przewody, a więc światłowód oraz skrętkę, czyli kabel miedziany.
Każdy konwerter światłowodowy musi mieć zewnętrzne źródło zasilania. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w specjalny zasilacz albo takie, które dzięki technologii PoE (Power over Ethernet) mogą pobierać energię bezpośrednio z sieci.
Kiedy stosuje się konwerter światłowód – kabel miedziany?
Najczęstsze zastosowanie, jakie ma przetwornik światłowodowy, to rozbudowa sieci. Jej celem jest udostępnienie szybkiego internetu większej liczbie mieszkańców. Konwerter wykorzystuje się również podczas prac związanych z unowocześnieniem sieci i z integracją nowoczesnych rozwiązań ze starszym sprzętem.
Dzięki takiemu urządzeniu sygnał może docierać do nowych użytkowników, co niesie ze sobą ogromne korzyści. Efektem jest szybsza transmisja danych (w T-Mobile światłowód działa z prędkością do 900 Mb/s) oraz większa niezawodność i stabilność działania sieci. Może ona posłużyć już nie tylko do przeglądania zasobów internetowych, ale również do pobierania i wysyłania dużych plików danych, do oglądania filmów i seriali online czy streamowania muzyki w najwyższej rozdzielczości albo uczestniczenia w rozbudowanych grach sieciowych.
Jakie zalety ma konwerter światłowodowy?
Konwerter światłowód – skrętka ułatwia rozwój sieci. Pozwala mieszkańcom kolejnych obszarów cieszyć się wszelkimi atutami, jakie niesie ze sobą korzystanie z niezwykle wydajnego i ultraszybkiego internetu na komputerach, laptopach czy smartfonach. Taki konwerter warto zastosować ze względu na to, że:
- działa w pełni automatycznie, a więc nie trzeba tracić czasu na konfigurację ustawień albo zakup dedykowanego oprogramowania;
- umożliwia przesył danych na większe odległości bez ryzyka utraty jakości i stabilności połączenia;
- ogranicza negatywny wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na działanie internetu.
Nowoczesny adapter do światłowodu zapewnia wydajny i niezawodny przesył danych w superszybkich sieciach. Dzięki wbudowanym mechanizmom pozwala na zabezpieczenie transmisji, co eliminuje różne zagrożenia. Poza tym ogranicza koszty ponoszone w związku z budową i rozbudową sieci. Jego stosowanie generuje liczne korzyści, zarówno użytkowe, jak i ekonomiczne.
Chcesz podłączyć w swoim domu czy mieszkaniu światłowód? Sprawdź, jak wygląda instalacja internetu światłowodowego >>
Jaki konwerter światłowodowy do jakiej sieci wybrać?
Zastosowanie odpowiedniego dla danej sieci konwertera zależy od osób, które zajmują się montażem oraz konserwacją sieci światłowodowych. Przy wyborze sprzętu pod uwagę bierze się:
- prędkość i przepustowość łącza oraz wielkość sieci – w przypadku złożonych systemów wykorzystuje się zwykle konwertery modułowe, natomiast w mniejszych sieciach konwertery samodzielne;
- długość fal elektromagnetycznych – pod tym kątem wyróżnia się adapter do światłowodu jednomodowego albo wielomodowego;
- warunki użytkowania urządzenia – w skrajnie trudnych warunkach, a więc w obliczu ekstremalnie niskich bądź wysokich temperatur, sporej wilgoci czy wstrząsów albo wibracji, świetnie sprawdzają się konwertery klasy przemysłowej; są stosowane na przykład na platformach wiertniczych.
Jakie są różnice między światłowodem jednomodowym a wielomodowym? Przeczytaj o tym w naszym kolejnym artykule >>
Przetwornik światłowodowy może być wyposażony w różne funkcje. Wyróżnia się konwertery zarządzane, czyli z możliwością zdalnej obsługi i monitorowania sieci oraz wykrywania błędów, a także niezarządzane, które są pozbawione takich funkcji i oferują jedynie prostą komunikację z innymi urządzeniami. Te pierwsze zapewniają pełną kontrolę nad sieciami, dlatego świetnie sprawdzają się na przykład w dużych centrach danych. Dostępne są również adaptery z obsługą protokołu SNMP, które znacznie ułatwiają zarządzanie instalacją światłowodową.
FAQ
1. Co to jest konwerter światłowodowy?
To przetwornik, który pozwala połączyć ze sobą sieci oparte na kablach miedzianych oraz światłowodowych.
2. Jak działa konwerter światłowodowy?
Urządzenie zawiera moduł nadawczo-odbiorczy, który automatycznie przetwarza sygnał optyczny na światłowodowy.
3. Do czego służy konwerter sieciowy?
Sprzęt pozwala transmitować sygnał światłowodowy na większe odległości bez utraty jakości połączenia. Dzięki temu więcej osób może korzystać z ultraszybkiego internetu.
4. Co to jest konwerter internetowy?
To urządzenie, dzięki któremu można integrować ze sobą sieci internetowe działające w różnych standardach.