Poradnik dla użytkownika

Czym jest Dual SIM? Jak działa? Jakie ma zalety?

W naszym najnowszym poradniku znajdziesz wszystko, co najważniejsze, jeśli chodzi o Dual SIM. Co to za technologia i kiedy warto kupić telefon w nią wyposażony? Jakie ma zalety i wady oraz jak przełączać się między poszczególnymi kartami SIM w jej ramach? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Chcesz mieć 2 numery telefonu w jednym urządzeniu? Dual SIM to funkcjonalność, która pozwala korzystać z dwóch kart SIM w jednym smartfonie. Dzięki temu możesz połączyć życie prywatne i zawodowe lub korzystać z różnych operatorów, bez konieczności noszenia dwóch telefonów. Dowiedz się, jak działa Dual SIM, jakie ma zalety i wady oraz kiedy warto się na nią zdecydować.
SPIS TREŚCI
 

Dual SIM – co to jest?

Dual SIM to technologia, która pozwala korzystać z dwóch numerów telefonu na jednym urządzeniu i łatwo się pomiędzy nimi przełączać. Dzięki niej nowoczesny smartfon może Ci posłużyć do komunikacji zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej Umożliwi to skuteczne oddzielenie tych dwóch obszarów życia.

Co to jest SIM Lock? Jak działa? Po co się go używa? Wyjaśniamy! >>

Dual SIM – zalety i wady

To, jak działa Dual SIM, generuje wiele zalet. Nie musisz kupować dwóch oddzielnych urządzeń, aby zachować kontakt z bliskimi czy ze współpracownikami. Jest to niezwykle wygodne, gdyż bez względu na okoliczności, wystarczy, że zabierzesz ze sobą tylko jeden telefon. Eliminuje to problemy związane z noszeniem oddzielnych smartfonów (mogą nie zmieścić się w torebce czy w nerce) oraz z ich jednoczesnym ładowaniem (może to sprawić trudności w wieloosobowej rodzinie, w której każdy domownik ma swój telefon).

Dual SIM – co to za technologia i jakie daje korzyści? Chodzi również o możliwość:
 
  • korzystania z usług dwóch operatorów – jest to opłacalne, gdy jeden z nich oferuje tańsze połączenia, a drugi internet mobilny;
     
  • łatwego zarządzania połączeniami służbowymi i prywatnymi;
     
  • korzystania z lokalnego startera podczas wyjazdów zagranicznych bez konieczności rezygnacji z własnego numeru.

Technologia Dual SIM ma jednak pewne wady. Zaliczamy do nich przede wszystkim szybsze zużycie baterii (szczególnie gdy telefon pozostaje w trybie aktywnym, który umożliwia powiadamianie użytkownika o innym połączeniu podczas trwającej rozmowy), co wymaga częstszego ładowania i może skrócić żywotność smartfona. Problemy może sprawić również trudniejsza konfiguracja niektórych modeli, brak dodatkowego slotu na kartę pamięci oraz konieczność ręcznego przełączania kart w modelach działających w trybie pasywnym.

Mężczyzna podczas podróży sprawdza coś na ekranie smartfonu 

Jak działa Dual SIM?

Co to znaczy Dual SIM? To zależy – wprawdzie każdy telefon wyposażony w taką technologię może obsługiwać 2 karty SIM, to jednak sposób korzystania z nich może się różnić. Wyróżniamy 3 podstawowe typy Dual SIM.
 
  • Aktywne Dual SIM – w telefonie są 2 anteny GSM, dlatego obie karty cały czas są aktywne. Gdy w trakcie rozmowy ktoś będzie próbował się do Ciebie dodzwonić, otrzymasz stosowny komunikat albo, jeśli wybierzesz taką opcję, automatycznie połączysz się z nowym rozmówcą.
     
  • Standby Dual SIM – obie karty są aktywne, ale gdy z kimś rozmawiasz, druga jest czasowo wyłączana.
     
  • Pasywne Dual SIM – powoduje konieczność ręcznego przełączania się między kartami. W nowych smartfonach takie rozwiązanie jest rzadko spotykane.

Jest jeszcze Smart Dual SIM. Co to znaczy? To technologia, w której tylko jedna karta jest aktywna i to na nią przekierowywane są połączenia przychodzące z drugiego numeru.

Dual SIM – jak przełączać karty?

Odpowiednie opcje znajdziesz w „Ustawieniach” telefonu. Ścieżka dostępu, w zależności od modelu smartfona, może być inna. W urządzeniach z Androidem zwykle trzeba wejść w zakładki „Sieć i internet” oraz „Zaawansowane”, natomiast w iPhone’ach w sekcję „Sieć komórkowa”.

Manualne przełączanie kart jest potrzebne tylko w smartfonach z pasywnym Dual SIM. Na każdym urządzeniu, również tym, które wyposażono w aktywne czy standby Dual SIM, możesz ustawić domyślną kartę oddzielnie w przypadku połączeń głosowych, SMS-ów oraz korzystania z internetu. Możesz też ręcznie zmieniać kartę przed połączeniem lub wiadomością, a także ustawić opcję, dzięki której każdorazowo zostaniesz spytany o to, której karty telefon ma użyć.

DualSIM - co musisz wiedzieć? Lista - infografika 

Kiedy warto wybrać Dual SIM? Dla kogo się sprawdzi?

Co to jest Dual SIM? To technologia idealna dla Ciebie, jeśli chcesz rozdzielić życie prywatne od zawodowego. Dual SIM pozwoli również na spore oszczędności. Możesz wybrać pakiety taryfowe od dwóch różnych operatorów, które są najbardziej atrakcyjne pod kątem cenowym. A gdy często podróżujesz do innych krajów i korzystasz z ofert lokalnych dostawców, dzięki Dual SIM zaoszczędzisz też na wydatkach na roaming.

Czytaj również: eSIM - wszystko, co musisz wiedzieć 

FAQ

1. Co to znaczy Dual SIM w telefonie?

Technologia umożliwia korzystanie z dwóch numerów na jednym telefonie.

2. Czy warto kupić Dual SIM?

Tak, szczególnie gdy chcesz oddzielić życie prywatne od zawodowego oraz korzystać ze zróżnicowanych cenowo planów taryfowych, również podczas pobytu poza granicami Polski.

3. Do czego służy Dual SIM?

Pozwala nawiązywać i odbierać połączenia oraz pisać SMS-y czy korzystać z internetu za pomocą dwóch numerów telefonu. Możesz przypisać każdy z numerów do określonej aktywności, czyli na przykład do wysyłania i otrzymywania SMS-ów.

4. Jak korzystać z internetu w telefonie Dual SIM?

Możesz go obsługiwać zarówno na obu numerach, jak i tylko na jednym z nich. Warto wybrać ten numer, który jest objęty korzystniejszym planem taryfowym.

5. Dlaczego Dual SIM jest zawsze włączony?

Ponieważ w swoim smartfonie masz Dual SIM działające w trybie aktywnym lub standby. Oznacza to, że obie karty są cały czas włączone.

6. Czy w telefonie Dual SIM trzeba używać dwóch kart SIM?

Nie, możesz korzystać tylko z jednej karty SIM. Wolny slot możesz przeznaczyć na kartę pamięci.

Inne artykuły z tej kategorii