Poradnik dla użytkownika

Czy granie w chmurze to przyszłość gamingu?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czym jest granie w chmurze oraz jakie są jego zalety i wady. Wyjaśnimy Ci również, czy gry w chmurze zdominują gaming oraz w jaki sposób wydajnie i bezpiecznie z nich korzystać. 
Gry w chmurze są popularne między innymi dlatego, że pozwalają grać w ulubione tytuły bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt. Czy jednak stanowią przyszłość gamingu? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

SPIS TREŚCI 
 

Co to jest gra w chmurze? 

Gra w chmurze to rozgrywka prowadzona online, na zdalnym serwerze, który jest zarządzany przez dostawcę usług. Można w niej uczestniczyć z poziomu aplikacji bądź przeglądarki, przy czym zwykle potrzebny jest pad z technologią Bluetooth. Niektóre tytuły umożliwiają również obsługę za pomocą smartfona bądź tabletu. 

Granie w chmurze jest przeważnie płatne i wymaga wykupienia subskrypcji. Obecnie oferują je serwisy typu: 
 
  • NVIDIA GeForce Now; 
     
  • Xbox Cloud Gaming, który jest częścią usługi Xbox Game Pass Ultimate; 
     
  • PlayStation Plus on PC. 

Bez względu na to, na jaki serwis się zdecydujesz, w ramach miesięcznego abonamentu otrzymasz dostęp do wielu interesujących tytułów. Gry w chmurze to niewątpliwie bardzo ciekawa alternatywa dla komputerów czy konsol. 

Dlaczego granie w chmurze jest tak popularne? 

Programy do grania w chmurze cieszą się coraz większą popularnością, również w Polsce. Decyduje o tym między innymi natychmiastowy dostęp do ogromnej bazy tytułów z całego świata. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego możesz z niej skorzystać bez względu na to, ile masz lat oraz jakie rodzaje gier preferujesz. 

Gra w chmurze nie wymaga instalowania ani aktualizowania, dlatego od razu możesz przejść do rozgrywki. Inne jej zalety to: 
 
  • brak konieczności inwestowania w drogi sprzęt gamingowy; 
     
  • oszczędność miejsca na dysku – gry w chmurze nie zapełnią pamięci komputera, laptopa czy konsoli, dlatego nie ma ryzyka, że w pewnej chwili będziesz musiał usunąć niektóre spośród ulubionych tytułów, aby zwolnić miejsce na kolejne; 
     
  • zdalny dostęp do gier w każdym miejscu, w którym aktualnie przebywasz – wystarczy stabilne łącze internetowe. 

Zobacz także: Jaki prezent sprawi przyjemność gamerowi? 

Granie w chmurze daje możliwość prowadzenia rozgrywek oraz dzielenia się osiągnięciami z graczami z wielu innych krajów. To doskonała okazja do nawiązania ciekawych kontaktów. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że gry w chmurze są dostępne w wysokiej jakości obrazu i dźwięku, dlatego korzystanie z nich zapewnia najwyższą jakość gamingowych doznań. 

Młodzi ludzie podczas grania online

Czy gry w chmurze zdominują gaming? Sprawdzamy 

Mimo tego, że pierwsze gry w chmurze pojawiły się kilkanaście lat temu, przed 2010 rokiem, to pod kątem popularności nadal ustępują tytułom na komputery czy na konsole. Decydują o tym pewne ich wady, czyli: 
 
  • opóźnienia i zacięcia, które mogą zepsuć całą rozgrywkę – dotyczy to również ewentualnych przerw technicznych; 
     
  • problemy ze znalezieniem odpowiednich tytułów ze względu na niezwykle szeroką ofertę. 

Jednak sytuacja na rynku gier w chmurze cały czas dynamicznie się rozwija. Wpływa na to nie tylko fakt, że taka forma gamingu jest wyjątkowo wygodna. Duże znaczenie ma też rosnąca popularność szybkiego i wydajnego internetu światłowodowego. Sieć 5G znacznie zminimalizowała opóźnienia, czego efektem jest stabilne łącze w trakcie prowadzenia rozgrywek. Szerokie perspektywy daje ponadto technologia AI (sztucznej inteligencji), w tym uczenie maszynowe, dzięki któremu przetwarzanie danych w chmurze jest nieustannie optymalizowane. 

W perspektywie kolejnych lat wydaje się, że gra w chmurze nie zdominuje gamingu, choć na pewno będzie miała rosnący w nim udział. Spory wpływ na to, poza wspomnianymi czynnikami, będzie miało też przywiązanie wielu graczy do rozgrywek prowadzonych na konsolach czy komputerach. 

Czy granie w chmurze to przyszłość gamingu? - infografika

Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli interesuje Cię granie w chmurze? 

Jeśli zastanawiasz się, jak grać w chmurze, to pamiętaj, że podstawą jest szybkie i stabilne łącze. Doskonałą propozycją jest nielimitowany internet światłowodowy T-Mobile, który działa z prędkością aż do 900 Mb/s. Dzięki niemu będziesz mógł grać nawet w najbardziej wymagające gry w chmurze. 

Jeśli często prowadzisz rozgrywkę poza domem, polecamy nasz internet mobilny. Do wyboru masz kilka planów abonamentowych, dlatego swobodnie wybierzesz taki pakiet danych, jaki jest Ci potrzebny. Pamiętaj, że granie w chmurze za pośrednictwem mobilnej sieci wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na zużycie danych, aby nie doszło do przekroczenia limitu. 

Zobacz również: Czym jest przekroczony limit danych w telefonie i jak go uniknąć? 

Gry w chmurze wymagają również zadbania o bezpieczeństwo sprzętu. Podczas logowania korzystaj z silnych haseł i regularnie je zmieniaj. Jeśli dostawca oferuje taką opcję, włącz dwustopniową autoryzację, na przykład przez SMS-a. Ponadto aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie, a także korzystaj z programu antywirusowego. Monitoruj czas spędzony przed ekranem – zbyt długie granie w chmurze może negatywnie wpłynąć na rytm dobowy, a nawet doprowadzić do bólu oczu czy kręgosłupa. 

FAQ 

1. Co to jest granie w chmurze? 

To rozgrywka prowadzona online, na zdalnym serwerze zarządzanym przez dostawcę usług. 

2. Gdzie najlepiej grać w chmurze? 

Granie w chmurze umożliwiają serwisy typu NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming czy PlayStation Plus on PC. 

3. Jak grać w gry w chmurze na PC? 

Wystarczy pobrać aplikację jednego ze wspomnianych serwisów i zalogować się do niej bądź skorzystać z takiego serwisu z poziomu przeglądarki internetowej. 

4. Czy granie w chmurze jest darmowe? 

Gry w chmurze wymagają wykupienia subskrypcji. Wprawdzie dostępne są bezpłatne plany, jednak są one mocno ograniczone pod kątem liczby tytułów czy jakości obrazu. 

5. Ile internetu zabiera granie w chmurze? 

Zużycie danych zależy od ustawień granicznych – zwykle mieści się w przedziale 4–10 GB/h. Aby można było cieszyć się płynną rozgrywką, potrzebny jest szybki i stabilny internet, najlepiej 4G LTE lub 5G. 

6. Czy granie w chmurze jest bezpieczne? 

Tak, za bezpieczeństwo odpowiada dostawca usługi. Dużo jednak zależy od samego gracza, który powinien zadbać o silne hasło czy regularną aktualizację oprogramowania. 

Inne artykuły z tej kategorii