Poradnik dla użytkownika

Co to jest SIM-lock? Jak działa? Po co się go używa?

W naszym artykule znajdziesz dokładne informacje o tym, czym jest SIM-lock oraz po co był stosowany przez operatorów komórkowych. Dowiesz się, jak sprawdzić, czy na twoim telefonie jest założony oraz jak zdjąć tę blokadę.

Kupując nowy telefon, warto zwrócić uwagę na to, czy założono w nim SIM-locka. Co to SIM-lock i jakie są konsekwencje jego zakładania? Jak sprawdzić, czy telefon ma SIM-locka i jak go usunąć? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
SPIS TREŚCI
 

Co to SIM-lock?

To blokada telefonu nałożona przez operatora komórkowego. Chodzi konkretnie o blokadę kodu sieci MNC (ang. Mobile Network Code). Ten kod musi być zgodny z zapisanym na karcie SIM. Po nałożeniu SIM-locka można korzystać z danego telefonu tylko wtedy, gdy karta SIM należy do tego samego operatora. To zabezpieczenie może jednak działać też na karty zakupione w danym kraju albo wyłącznie jednej konkretnej karty SIM bez względu na to, jaki operator ją obsługuje. Najpopularniejsza jest jednak blokada karty SIM przypisanej do danej sieci.

SIM-lock stosowano na szeroką skalę na przełomie wieków XX i XXI, znajdowały się w nowych i używanych urządzeniach. Jeśli właściciel telefonu miał kartę innego operatora niż nałożona blokada, to w ogóle nie mógł korzystać z telefonu, ani nawet do dzwonienia, ani do SMS-owania.

Takiej blokady nie zakłada się już do nowoczesnych smartfonów, gdyż operatorzy stopniowo z niej rezygnowali. Pierwsza uczyniła to sieć Era, czyli dzisiejszy T-Mobile. Blokady zaprzestano ostatecznie stosować w 2016 r. (w iPhone’ach – w 2018 r.) Mimo to warto wiedzieć, co to SIM-lock, gdyż na rynku wtórnym nadal są starsze telefony z tą blokadą.

Pamiętaj, że SIM-locka nie należy mylić z blokadą karty SIM. Ta ostatnia blokada może pojawić się po kilkukrotnym błędnym wpisaniu kodu PIN, co wymaga skorzystania z kodu PUK.

Dowiedz się, jak łatwo zarejestrować kartę SIM w kilku krokach >>

Dlaczego producenci i operatorzy stosują SIM-lock?

SIM-lock był stosowany głównie po to, aby zwiększyć lojalność klientów i uniemożliwić im migrację do innej sieci. Zdjęcie blokady wymagało zwykle poniesienia dodatkowych kosztów, a także mogło wiązać się z utratą gwarancji na telefon. Operatorzy wykorzystywali liczne zachęty, które miały skłonić użytkowników do zakupu abonamentu. Przykładem były telefony za złotówkę, które wydawano w zamian za nałożenie SIM-locka.

Ten rodzaj blokady sprawdzał się, gdy w zasadzie jedynym źródłem zakupu telefonów były sieci sprzedaży operatorów komórkowych. Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdy nowe smartfony zaczęto sprzedawać również w sklepach detalicznych. To właśnie wtedy SIM-lock stracił sens istnienia, zrezygnowano więc z niego.

SIM lock - co musisz o nim wiedzieć? Lista ciekawostek - infografika
 

Jak sprawdzić, czy w telefonie jest SIM-lock?

Warto wiedzieć, co to SIM-lock i jak go usunąć, szczególnie gdy masz zamiar kupić używany telefon. Nigdy nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć, czy nie będzie miał założonej blokady.
Jak sprawdzić, czy telefon ma SIM-locka? Jest na to kilka sposobów.
 
  1. Włóż kartę SIM do telefonu. Gdy pojawią się komunikaty: „Wpisz kod ograniczeń”, „Podaj kod specjalny” czy „Nieważna karta SIM”, to znaczy, że SIM-lock jest nałożony.
     
  2. Umieść w swoim telefonie kartę SIM innego operatora. Jeśli urządzenie nie zaloguje się do sieci i nie będziesz mógł z niego korzystać, to również oznacza założoną blokadę.
     
  3. Włącz smartfon bez karty SIM w środku, a następnie wpisz kod *#*#7378423#*#* lub *#7465625#. Po wyświetleniu menu serwisowego sprawdź, czy przy komunikatach „network lock”, „subset lock” albo „SP lock” znajduje się znak X bądź ON. Gdy tak jest, to znaczy, że w telefonie jest SIM-lock.
     
  4. Skontaktuj się z operatorem, na przykład poprzez infolinię.

W iPhone’ach jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie, czy jest SIM-lock. Wystarczy wejść w „Ustawienia”, a następnie zaznaczyć opcje „Ogólne” i „To urządzenie”. Jeśli nie pojawi się komunikat „Brak ograniczeń karty SIM”, oznacza to, że jest SIM-lock.

Jak odblokować kartę SIM? Sprawdź instrukcję >>

Jak usunąć SIM-lock z telefonu?

SIM-lock nie jest już przeszkodą w nowych smartfonach. Jeśli jednak wybierzesz sprzęt z rynku wtórnego, może pojawić się konieczność zdjęcia blokady. Warto zawczasu wiedzieć, jak pozbyć się SIM-locka, jeśli chcesz szybko dostać się do telefonu i swobodnie rozmawiać, SMS-ować czy korzystać z szybkiego internetu.

SIM-locka najlepiej usunąć u operatora, na przykład w salonie firmowym. Możesz również skorzystać z pomocy serwisu GSM – tam usługa kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Wyjściem jest też samodzielne zdjęcie blokady za pośrednictwem jednej ze stron internetowych, które oferują darmowe klucze NCK. W tej sytuacji uważaj jednak, aby przypadkowo nie pobrać złośliwego oprogramowania.

Czytaj również: eSIM – wszystko, co musisz wiedzieć >>

FAQ

1. Co to znaczy SIM-lock?

To blokada telefonu nałożona przez operatora komórkowego, która uniemożliwia korzystanie z urządzenia bez odpowiedniej karty SIM.

2. Czy są jeszcze blokady SIM-lock?

W nowych smartfonach już nie ma; jako pierwszy zrezygnował z tej blokady operator Era (obecnie T-Mobile). SIM-lock można jednak znaleźć w starszych modelach telefonów.

3. Czy SIM lock jest legalny?

Tak, praktyka jego nakładania była legalna, jednak zrezygnowano z niej ostatecznie w 2018 r.

4. Skąd wziąć kod odblokowujący SIM-locka?

Najlepiej otrzymać go po kontakcie z operatorem komórkowym.

5. Czy można samemu zdjąć SIM-locka?

Tak, jednak jest to ryzykowne. Strony oferujące darmowe klucze NCK mogą rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie.

6. Czy można zdjąć SIM-locka z telefonu?

Tak, bez problemu ściągnie go operator. Możesz również skorzystać z pomocy serwisu GSM.

Inne artykuły z tej kategorii