PhotoSuite - profesjonalny edytor grafiki dla Androida

Jacek Wolan

Jeśli szukasz wielofunkcyjnego narzędzia graficznego, które umożliwia nawet operowanie na warstwach, zainteresuj się PhotoSuite.
Gdy w sklepie Google Play pojawiła się mobilna wersja Photoshopa, wielu fanów tego najpopularniejszego programu do edycji grafiki zacierało ręce. Niestety, wielu odczuło później rozczarowanie, gdy okazało się, że program, który na komputerze oferuje bogactwo funkcji, na telefonie umożliwia wykonywanie tylko najprostszych operacji. Później, wraz z wersją "Touch", Adobe powrócił do walki o amatora mobilnej edycji grafiki. Ale teraz walczy o niego również wielu innych producentów oprogramowania, a jednym z najgroźniejszych rywali Photoshopa wydaje się tytułowy PhotoSuite

Jedną z głównych zalet PhotoSuite jest możliwość operowania na warstwach. Zasady ich działania nie trzeba tłumaczyć nikomu, kto miał styczność z zaawansowanymi edytorami grafiki, natomiast pozostałym krótko zilustrujemy zasadę działania.  Warstwy są niczym przeźroczyste arkusze, które można oddzielnie modyfikować, dodając nowe elementy, nakładając filtry itd. Później można szybko cofnąć niepożądane zmiany, usuwając poszczególne warstwy (jeśli dbaliśmy o nakładanie efektów na nowych "arkuszach"). I choć taka praca wymaga pewnego oswojenia, to wkrótce może się okazać, że nie wyobrażamy sobie innej funkcjonalności przy edycji grafiki. Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukaże się - centralnie położony - biały arkusz, natomiast przy lewej i dolnej krawędzi zobaczymy paski funkcyjne.

Pierwszy umożliwia wybór narzędzia, a drugi - operacje na warstwach. Strzałką z kursorem możemy więc przenosić elementy warstwy w obrębie obszaru roboczego, a samą "rączką" przesuwać ów obszar. Korzystając z pędzla można precyzyjnie ustawić przenikanie poszczególnych warstw, a więc ich maskę. Nie zabrakło również narzędzi do zaznaczania, kasowania i kadrowania.



Zarządzanie warstwami możliwe jest z poziomu dolnego paska funkcyjnego. To właśnie tutaj można ustawić ich pozycję (określić, która ma być wyżej, a która niżej), zmienić poziom przeźroczystości, a także nałożyć jeden z 40 predefiniowanych efektów wizualnych. A jeśli to za mało, można skorzystać z 18 filtrów, których podgląd uzyskamy po wybraniu odpowiedniej opcji z poziomu górnego menu. Efekty dotyczą mniej skomplikowanych operacji i pozwalają na szybkie dodanie ciekawej stylistyki, ale jeśli wymagamy głębszych modyfikacji, to można skorzystać z filtrów. Te wykonują automatycznie bardziej skomplikowane operacje, dokonując całościowych zmian. Ich efektem może być obraz "naoliwiony", "wykrystalizowany", przekształcony do skali szarości lub z odbitą paletą barw, a nawet "widziany przez kalejdoskop".

PhotoSuite nie jest więc typowym narzędziem kreatorskim, w którym sami decydujemy o każdym elemencie grafiki, ale musimy posiłkować się gotowymi rozwiązaniami. Nie oznacza to jednak, że nasze pole manewru zostało przez to znacznie ograniczone, a dzięki zastosowaniu warstw, można skonstruować naprawdę interesujące obrazy. Możliwości personalizacji ograniczone są tylko naszą wyobraźnią. W Google Play znajdziemy zarówno darmową, 7-dniową wersję trial, jak i płatną, która umożliwia korzystanie z pełnej funkcjonalności aplikacji bez ograniczenia czasowego (w chwili pisania tego artykułu jej cena wynosiła jedynie ok. 3 zł).

Fot. Google Play
Pobierz z:
Aplikacje dostępne w:
grafika
edycja zdjęć
programy
photoshop
android aplikacje
PhotoSuite