Karta USIM - trzy w jednym

Krzysztof Sagański

Karta SIM jest doskonałym przykładem na postęp w technologiach i nauce. Na przestrzeni lat zmieniała się i… zmniejszała. Obecnie na rynku znajdziemy telefony obsługujące zarówno tradycyjny SIM jak i Micro-SIM oraz Nano-SIM. Można się pogubić? Zdecydowanie.
Po co nam USIM?

W połowie roku będziemy dysponować odpowiednim zasięgiem sieci, aby świadczyć usługi w technologii LTE odpowiednio dużej liczbie klientów i z zachowaniem ich wysokiej jakości. W tym celu do naszych punktów sprzedaży zaczęliśmy dostarczać pierwsze karty USIM. To karta, która pozwoli od razu zalogować się urządzeniom mobilnym do sieci LTE. Jest także drugi rodzaj karty USIM, który oprócz wsparcia dla LTE, zapewnia także wsparcie dla NFC, dzięki czemu jej posiadacze mogą korzystać z MyWallet.

A jak odróżnić ją od klasycznej karty SIM? Na pierwszy rzut oka niczym się od niej nie różni - wygląda jak najzwyklejszy SIM. Na opakowaniu oraz na karcie także znajdziecie nazwę SIM. Coś ją jednak wyróżnia, a jej pojawienie się ułatwi życie tym, którzy często zmieniają urządzenia mobilne lub korzystają jednocześnie z kilku modeli smartfonów i są przez to zmuszeni do przekładania karty SIM z jednego do drugiego.

Najlepsze smartfony są w T-Mobile!

  HTC One (M8)
iPhone 6
iPhone 6 Plus
Samsung Galaxy A3  

Formaty i nazewnictwo kart

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że smartfony obsługują karty SIM w różnych rozmiarach, zatem użytkownik musi dobrać odpowiedni rozmiar do posiadanego modelu telefonu. O ile ekrany smartfonów rosną, w przypadku kart SIM zauważalne jest dążenie do miniaturyzacji. Obecnie stosowane rozmiary kart to: SIM (2FF), Micro SIM (3FF) i Nano SIM (4FF).

Karty SIM i Micro SIM wkładane są do większości popularnych telefonów, karty Nano SIM pasują obecnie do iPhonów i iPadów, których premiery miały miejsce w 2012 roku i później. W niedługim czasie pozostali dostawcy wprowadzą do swojej oferty telefony, do których będziemy musieli włożyć kartę o rozmiarze Nano. Przed kilkoma dniami HTC zaprezentowało następce swojego flagowego smartfona - nowego HTC One (M8). Model ten pracować będzie właśnie z kartą Nano. Za różnorodność kart SIM oraz brak stagnacji częściowo odpowiada Apple, który, chcąc odróżnić swoje produkty od konkurencji, eksperymentuje z kartami i wprowadza nowe rozmiary do swoich urządzeń. Na przestrzeni kilku lat pojawiły się więc dwa nowe formaty kart SIM: Micro i Nano. Tradycyjny SIM nie zniknął z rynku, a zatem obecnie możemy dostać telefony, które obsługują zarówno SIM, Micro SIM jak i Nano SIM. Można dostać zawrotu głowy, prawda?

Z pewnością wielu z nas ma problemy w odróżnieniu ich od siebie i sprecyzowaniu, jaką kartę potrzebuje do swojego telefonu. A co w sytuacji kiedy przesiadamy się z starszego modelu na smartfona? Jak wygląda procedura wymiany karty? Czy jest darmowa? Czy trzeba coś za to zapłacić? Ile to trwa? Te i inne pytania zaprzątają nam głowę coraz częściej. Na szczęście mamy na to lekarstwo!

Przydatne porady
Macie pytania związane z urządzeniami mobilnymi? Nie możecie na nie znaleźć odpowiedzi? Postaramy się pomóc!

Jak sprawdzić, czy mój telefon ma LTE?
Smartfon zamiast aparatu? Nie trzeba wydawać majątku!
Jak wykonać zrzut ekranu w smartfonie z Androidem?
Nie działa mi telefon. Co zrobić?

W prosty sposób możesz sprawdzić czy Twoja karta to USIM.

USIM - wszystkie dostępne rozmiary kart!

Oferowana przez nas karta może pochwalić się specjalną konstrukcją. Dzięki niej zyskujemy dostęp do wszystkich rozmiarów kart - SIM, Micro SIM i Nano SIM. Jej wyjątkowość polega na tym, że możemy wyłamać odpowiednią kartę dla naszego telefonu. Niezależnie od posiadanego przez nas telefonu, karta zawsze będzie w stanie dopasować się do wymaganej przez jego producenta wielkości karty SIM!


Jeżeli potrzebujemy karty do smartfona, to wyłamujemy z niej (wielkość jest zaznaczona specjalną obwódką) Micro SIM. Jeżeli mamy z kolei najnowszego iPhone'a to z Micro SIM wyłamujemy jeszcze Nano SIM, która również jest odpowiednio zakreślona.

-> Test: iPhone 6 - większy, szybszy, lepszy
-> HTC Desire 510: przyjemny średniak

Musimy sprawdzić, jaką kartę SIM obsługuje wybrany przez nas telefon, a następnie odpowiednio wyłamać wymaganą kartę. Jeżeli mamy smartfona obsługującego Nano SIM, to powinniśmy najpierw wyłamać Micro SIM, a następnie z Micro SIM wyłamać Nano SIM. Warto również pamiętać, że kartę kartę należy wyłamywać od innej strony niż ta z czipem.

Nieco inaczej wygląda to w starterach prepaid (T-Mobile na kartę i Heyah) – wszystkie obecnie trafiające na rynek startery zawierają karty SIM w rozmiarze micro/mini wspierające technologię LTE i umożliwiają korzystanie w większości popularnych telefonów, smartfonów czy tabletów.
Klienci, którzy chcieliby używa�� karty prepaid w urządzeniach działających z kartami SIM w rozmiarze nano (4FF), mogą wymienić kartę w Sklepach T-Mobile.

Pragniemy również poinformować, że w naszych sklepach nadal znajdują się jeszcze karty USIM, które posiadają dwa wycięcia. Aktualnie do sklepów dostarczane są karty z 3 wycięciami, które oferujemy w przypadku ofert abonamentowych.
iphone 4
sim
lte
karty sim
iphone 5
nano sim
HTC One (M8)
usim
micro sim