Jak zabezpieczyć swój smartfon z Androidem?

Jacek Wolan

Hasła, PINy, konta bankowe, numery kart, ważne dokumenty - w swoich smartfonach przechowujemy coraz więcej ważnych danych, które w niepowołanych rękach mogłyby wywołać sporo szkód. Jak je zabezpieczyć przed wścibskimi oczami?
Urządzenie można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. Zacznijmy więc od podstaw, czyli natywnych funkcji systemowych. Te dostępne są w ustawieniach pod hasłem „Zabezpieczenia” albo „Lokalizacja i zabezpieczenia”. Ekran blokady to pierwsza zapora, przez którą trzeba się przebić, by uzyskać dostęp do funkcji urządzenia. 



Android oferuje kilka trybów zabezpieczeń: przesunięcie palcem – aby odblokować ekran należy przesunąć suwak lub połączyć symbole kłódki. Ta forma zabezpieczenia chroni jedynie przed przypadkowym wybudzeniem urządzenia. wzór - ekran zostanie odblokowany tylko po poprawnym narysowaniu wcześniej ustalonej ścieżki na ekranie składającym się z 9 pól.

Metoda ta jest z pewnością skuteczna, ale może być uciążliwa, bo wiąże się z koniecznością rysowania wzoru za każdym razem po wybudzeniu telefonu. kod pin - umożliwia zabezpieczenie telefonu przy pomocy hasła składającego się z cyfr.  hasło - jest nieco bardziej rozbudowaną wersją PINu – telefon może zostać zabezpieczony dowolną frazą składającą się z liter i cyfr.

Face Unlock – ta opcja dostępna jest dopiero od czwartej wersji Androida (lub na wybranych smartfonach). Jeśli zdecydujemy się na ten tryb, smartfon przeanalizuje twarz użytkownika na podstawie obrazu z przedniej kamery, a później umożliwi dostęp tylko „znanej osobie”. Teoretycznie bezpieczne rozwiązanie niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa i komplikacje – wystarczy pokazać zdjęcie danej osoby, by uzyskać dostęp do urządzenia, a szybki dostęp do pulpitu jest znacznie utrudniony. Innym - nieco mniej uciążliwym - zabezpieczeniem jest tradycyjny kod PIN, którego telefon będzie wymagał po każdym uruchomieniu urządzenia.

Niestety, ten najstarszy sposób ochrony danych w telefonie będzie przydatny tylko po włączeniu telefonu. Jeśli więc bateria jest pełna, a pracujący telefon trafi w niepowołane ręce, istnieje ryzyko przechwycenia prywatnych danych. Ale warto stosować tę formę blokady jako dodatkowe zabezpieczenia urządzenia.



A co jeśli chcemy zablokować dostęp tylko do wybranych aplikacji? Dzięki aplikacjom niezależnych producentów możemy dodatkowo zabezpieczyć galerię, wiadomości, telefon lub jakikolwiek inny program. Smart App Protector jest popularnym rozwiązaniem w tej dziedzinie, co potwierdza średnia ocena 4,5 z 80 tys. nadesłanych opinii.

Po aktywacji systemu w zakładce „Running” należy dodać wszystkie programy, do których dostęp możliwy będzie dopiero po podaniu hasła, połączeniu punktów według ustalonej wcześniej ścieżki lub narysowaniu własnego wzoru – sposób blokady można zmienić w ustawieniach pod opcją „Lock Type”. Dodatkowo, program oferuje także możliwość zablokowania autorotacji lub wyłączenie wygaszania ekranu w wybranych aplikacjach, co może być szczególnie przydatne podczas przeglądania stron internetowych lub czytania e-booków.
aplikacje
zabezpieczenia telefonów
aplikacje android
mamstartup
Mobilne biuro