Jak odblokować telefon zablokowany wzorem?

Adam Malik

Popularnym sposobem blokowania dostępu do telefonu z systemem Android jest korzystanie ze wzoru na ekranie startowym. Czasem jednak może się zdarzyć, że wybraliśmy kilkukrotnie niewłaściwy wzór i nasz telefon się zablokował. Co wtedy zrobić?

 

Setki, jeśli nie tysiące, różnych modeli smartfonów z Androidem, trafiły na polski rynek. Należy więc pamiętać że nie ma stuprocentowej gwarancji, że poniższe metody sprawdzą się w przypadku każdego modelu. Ale w przypadku prawie każdego - już tak. Przedstawiamy trzy metody odblokowywania przypadkowo zablokowanego telefonu. Może któraś przyda wam się w kryzysowej sytuacji.

Metoda pierwsza

Nasz telefon musiał zostać wcześniej podpięty do internetu, np. poprzez sieć Wi-Fi czy też oczywiście komórkową. Jeśli tak się nie stało i urządzenie nie będzie miało dostępu do sieci - nie będziemy w stanie skorzystać z tej metody.

-> Nie działa mi telefon. Co zrobić?
-> Jak przywrócić ustawienia fabryczne w iPhone?
-> Jak zainstalować wtyczkę Flash na Androidzie?

Drugi warunek to skojarzenie telefonu z kontem Google - stało się tak, jeśli na przykład zalogowaliśmy się do niego korzystając z naszego konta poczty Gmail. W wielu telefonach pozwoli to na proste i szybkie obejście blokady. Nawet jeśli nasz telefon nie został podłączony do konta Google możemy jej spróbować, bo na niektórych telefonach da się... obejść procedurę, polegającą na logowaniu do konta Google - trzeba jednak poeksperymentować w opcjach oferowanych przez telefon.

Jak to wygląda w niektórych telefonach Sony? Po pięciokrotnym niepoprawnym wprowadzeniu wzoru, wystarczy przejść do następnego kroku, zalogować się do swojego konta Google (czyli podać dane, których używamy do logowania się do Gmaila) i... gotowe! Metoda druga

Jeśli nasz telefon nie pozwala ominąć blokady w ten sposób, tzn. nie oferuje logowania do konta Google, możemy spróbować skorzystać z aplikacji Screen Lock Bypass Pro.
Niestety, nie jest ona darmowa, kosztuje kilkanaście złotych, a warunkiem koniecznym do skorzystania z niej jest podpięcie naszego telefonu do sklepu Google Play i podobnie jak wcześniej - posiadanie telefonu który został podłączony do internetu. Jeśli nigdy z niego wcześniej nie skorzystaliśmy, pobierając jakąś aplikację, pozostanie nam trzecia metoda o której później.

Czy wydatek kilkunastu złotych zwróci nam się w postaci odblokowanego telefonu? No cóż, niestety twórcy aplikacji tego nie obiecują, bo choć działa ona na setkach modeli - nie ma gwarancji, że zadziała na każdym telefonie.

Jeśli chcemy jednak spróbować, odłączamy ładowarkę od naszego telefonu, logujemy się do sklepu Google Play na naszym komputerze poprzez przeglądarkę internetową - na stronie aplikacje, kupujemy program i przesyłamy do telefonu. Następnie, podłączamy ładowarkę do telefonu - Screen Lock Bypass powinien się uruchomić. Na pytanie Activate device administrator? odpowiadamy wyborem przycisku Activate w dolnej części ekranu, a następnie wybieramy opcję Remove Lock Password - gotowe!

Metoda z odłączeniem i podłączeniem ładowarki nie zawsze może zadziałać. Jeśli to nasz przypadek - spróbujmy wyłączyć telefon, pobrać aplikację przez komputer, i ponownie włączyć telefon. A jeśli to nie zadziała - ostatnia szansa to wyłączenie z usunięciem baterii, pobraniem aplikacji, a następnie umieszczeniem baterii w telefonie i jego włączeniu. Metoda trzecia

Jeśli i to nie zadziała - pozostaje nam metoda ostatniej szansy, która nie wymaga wcześniejszego podłączenia telefonu do internetu. Niestety, choć w zasadzie niezawodna, łączy się ona z całkowitym usunięciem naszych danych z telefonu. Przed jej zastosowaniem polecamy kontakt z producentem telefonu lub operatorem - być może będą oni w stanie odblokować telefon bez utraty naszych danych.

-> Test: Sony Xperia Z3 Compact

-> Test: Samsung Galaxy Note 4: gigant w nowej odsłonie

Trzecia metoda polega na przełączeniu telefonu w tryb Recovery Mode, co wykonujemy za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy. Zazwyczaj trzeba wcisnąć jednocześnie przyciski Głośniej, Home i przycisk uruchamiania telefonu. Jednak w zależności od modelu mogą być to inne kombinacje (na przykład tylko Głośniej i uruchamiania) - najlepiej znaleźć właściwą wpisując w Google nazwę naszego modelu telefonu i hasło „recovery mode”.

Jeśli udało nam się uruchomić telefon we wspomniany sposób, ujrzymy tekstowy interfejs, który kontrolujemy za pomocą przycisków Głośniej i Ciszej - te dwa służą do przełączania pomiędzy pozycjami z menu, a przycisk włączania telefonu - do wyboru danej opcji. Wybierzmy „Wipe data/factory reset”, a następnie „Yes - delete all user data”. Po zresetowaniu telefonu wskażmy „Reboot system now”. Telefon uruchomi się ponownie, ale z systemem w stanie fabrycznym - bez naszych danych.
smartfony
zablokowany telefon