Poradnik dla użytkownika

Aktualizacje w telefonie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Jeśli zastanawiasz się, czy jest sens aktualizować telefon i aplikacje, jeśli nie do końca wiesz, czemu służą takie update’y – doskonale trafiłeś! W naszym poradniku znajdziesz nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też dowiesz się, jak ważne znaczenie ma dbanie o to, by system operacyjny Twojego telefonu posiadał najnowsze oprogramowanie. Zapraszamy do lektury! 

Czy trzeba robić aktualizacje w telefonie? 


Zastanawiasz się, czy aktualizacja telefonu to dobry pomysł? Zdecydowanie tak – jest to potrzebne, aby Twój smartfon działał wydajnie i dłużej Ci posłużył. Aktualizacje nie są obowiązkowe, jednak wiążą się z szeregiem korzyści i są zupełnie darmowe. Dlatego warto o nie zadbać. 

Aktualizacje w telefonie to doskonały sposób na to, aby: 
  • zoptymalizować urządzenie – będzie działało szybciej, co usprawni nawigowanie i otwieranie plików, a także przeglądanie internetu oraz korzystanie z aplikacji; 
  • uzyskać nowe funkcje – na przykład menu może stać się wygodniejsze w obsłudze, a ponadto pojawi się zmieniony, bardziej atrakcyjny i przejrzysty układ graficzny oraz nowsze wersje domyślnych aplikacji; 
  • naprawić błędy – brak płynności odtwarzania obrazu (może często się zacinać) czy problemy z otwieraniem niektórych programów przeszkadzają w normalnym użytkowaniu smartfona; 
  • zwiększyć żywotność baterii poprzez poprawę stabilności systemu. 

Regularna aktualizacja oprogramowania telefonu jest ważna również dlatego, że pozwoli zwiększyć ochronę telefonu i dostosować ją do aktualnych standardów bezpieczeństwa. Za jej pomocą producenci starają się szybko reagować na cyberzagrożenia i eliminować luki w zabezpieczeniach. Jest to istotne z tego względu, że na urządzeniu mogą znajdować się poufne dokumenty i dane, ponadto daje ono dostęp do aplikacji bankowych. 

Zobacz także: Jak ochronić telefon przed cyberzagrożeniami? 

Aktualizacja telefonu – kiedy i jak? 


Aktualizacje w telefonie warto robić od razu, gdy pojawią się nowe wersje oprogramowania. Odpowiednie informacje wyświetlą się na ekranie smartfona. Lepiej nie zwlekać, bo dzięki temu skutecznie zabezpieczysz urządzenie przed ewentualnym atakiem hakerów. 

Bez względu na to, ile trwa aktualizacja oprogramowania w telefonie (zależy to od zakresu poprawek – czas zwykle nie przekracza 20–30 minut), warto ją wykonać, gdy: 
  • jest wieczór lub noc, a więc korzystasz z telefonu w ograniczony sposób lub wcale; 
  • smartfon ma stabilne, zabezpieczone połączenie z internetem poprzez W-Fi – wykorzystanie pakietu danych komórkowych wiąże się z dodatkowymi opłatami; 
  • telefon jest naładowany bądź podłączony do zasilania; 
  • czeka Cię ważne wydarzenie, na przykład transmisja sportowa na żywo, którą chcesz obejrzeć na smartfonie, i sprzęt musi być stuprocentowo wydajny – wgranie nowego oprogramowania warto zaplanować na około godzinę przed takim wydarzeniem. 

Jeśli nie wiesz, jak zrobić aktualizację telefonu, przeprowadź proces w następujący sposób: 
  • otwórz „Ustawienia” na smartfonie; 
  • przejdź do sekcji „Oprogramowanie” lub „Aktualizacje systemu”; 
  • sprawdź dostępność aktualizacji – jeśli pojawiła się nowa, naciśnij „Pobierz” bądź „Zainstaluj”; 
  • zaczekaj, aż instalacja się zakończy – nie można jej przerwać, gdyż skutkiem będzie brak nowej wersji poprawek; 
  • uruchom ponownie telefon, jeśli taka informacja pojawi się na ekranie; 
  • po restarcie sprawdź, czy aktualizacja została wgrana – zrobisz to w ustawieniach urządzenia, po przejściu do sekcji „Telefon – informacje”. 

Producenci przewidzieli ograniczone wsparcie dla użytkowników smartfonów – zwykle okres ten wynosi 3–5 lat od momentu wypuszczenia danego modelu na rynek (w przypadku Apple jest to 6–7 lat). Po tym czasie aktualizacje w telefonie nie są już wydawane. Dlatego po kilkuletnim użytkowaniu telefonu warto przemyśleć zakup nowego urządzenia. 

Zobacz także: Jakie są rodzaje smartfonów i jak kupić odpowiedni telefon? 

Szeroki wybór wydajnych i funkcjonalnych smartfonów znajdziesz w T-Mobile. Najlepszą opcją są urządzenia z atrakcyjnym abonamentem, w którym do dyspozycji masz nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y, a także szybki i niezawodny internet 5G. Już dziś zapoznaj się z naszą rozległą ofertą! 


8 mitów o aktualizacjach w telefonie - infografika

Nie ryzykuj – aktualizuj telefon na bieżąco! 


Regularna aktualizacja telefonu zapewni Ci nie tylko zwiększoną ochronę dzięki eliminacji luk w zabezpieczeniach, ale także polepszenie wydajności urządzenia. Brak poprawek to ryzyko, że Twój smartfon będzie: 
  • narażony na ataki hakerskie, jak spyware, które mogą doprowadzić do kradzieży poufnych informacji; 
  • działał wolno w wyniku niestabilnego systemu; 
  • pozbawiony przydatnych funkcji. 

Zobacz także: Czym jest spyware? 

Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, jak włączyć automatyczne aktualizacje w telefonie. Zrobisz to w ustawieniach smartfona, w sekcji „Aktualizacja oprogramowania”, gdzie znajduje się opcja „Automatycznie pobieraj przez Wi-Fi” (w zależności od modelu ścieżka może być nieco inna). W ten sposób skutecznie zabezpieczysz swój telefon przed malware, a więc złośliwym oprogramowaniem. 

Zobacz także: Jakie są rodzaje i metody malware?